Pobierz widget

Rzecz Krotoszyńska

Nagroda w konkursie Prasa Lokalna - Demokracja Lokalna - Samorząd w maju 1994 r.

W listopadzie 2000 r. otrzymaliśmy nagrodę III stopnia w konkursie dla niezależnej prasy lokalnej, zorganizowanym przez Instytut na rzecz Rozwoju Demokracji w Europie Środkowej i Wschodniej (IDEE)

W 1999 r. dziennikarka Izabela Bartoś otrzymała wyróżnienie w konkursie ogłoszonym przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego - Złote Pióro. Po dwóch latach została laureatką nagrody głównej w kolejnej edycji tego samego konkursu. W 2001 r. została też wyróżniona za teksty popularyzujące ochronę pracy w konkursie dziennikarskim zorganizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy.

Iza Bartoś otrzymała również drugą nagrodę w ogólnopolskim konkursie dla prasy lokalnej, rywalizując o miano najlepszego dziennikarza zajmującego się problematyką samorządową w 2000 r.

W kwietniu 2004 r. dwa teksty (Czy radnych można kupić? i Sprzedani dwa razy) Romany Hyszko - jako jedynej reprezentantki prasy lokalnej - zostały uhonorowane w kategorii "Virtuti Civili" - konkursu dziennikarskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Poznaniu.

Wydawnictwo Lumen Press, sp. z o.o.
Wydawca Janusz Urbaniak
Rok założenia 1990
Zasięg Krotoszyn, Cieszków (woj. dolnośląskie), Kobylin, Koźmin, Pępowo, Pogorzela, Rozdrażew, Sulmierzyce, Zduny
Strona www http://www.rzeczkrotoszynska.pl
E-mail
Nakład 4500
Adres:

ul. Sienkiewicza 2A,
63-700 Krotoszyn

tel. (062) 7253354, 7227142

Przynależność do ZKDP: brak danych
Przynależność do TL: tak

Ostatnio dodane artykuły
Leszek Zdrach odkrywca Krotoszyna
Nazywa się Leszek Zdrach, a jego nazwisko kojarzą ludzie młodzi, dla których swobodne poruszanie po internecie jest czymś niezwykle naturalnym. Na Facebooku prowadzi profil “Krotoszyn niezwykły”, gdzie publikuje zdjęcia niestniejących lub tajemnych miejsc naszego miasta.
Rzecz Krotoszyńska, Janusz Urbaniak
Maszyna do szycia od Jacoba Schlesingera z Krotoszyna
Czasami, kiedy przymykam oczy, zdaje mi się, że słyszę charakterystyczny terkot maszyny, a pod powiekami jawi mi się pochylona sylwetka Mamy z okularami na końcu nosa, która ściegiem w przód – w tył przyszywa łatę do przetartych na tyłku portek.
Rzecz Krotoszyńska, Kazimierz Orzechowski
Jeszcze raz o Lebensborn – ośrodku krwi niemieckiej w Smoszewie
Ponownie powracamy do tematu osławionych ośrodków Lebensborn, w których poczynać i rodzić się miały niemieckie dzieci o idealnych nordyckich cechach. Jeden z siedmiu ośrodków w Polsce znajdował się w czasie wojny w pod Krotoszynem. W “Rzeczy” nr 820 z 11 stycznia 2011 r. w artykule “W Smoszewie istniał ośrodek krwi niemieckiej” pisali o tym Joanna Dzierla i Radosław Korzecki.
Rzecz Krotoszyńska, Jakub Pomezański
Pragmatyk. O sposobie na życie dra Przewoźnego
W kilku artykułach zamierzam przyglądnąć się krotoszynianom, którzy w pamięci mieszkańców zapisali się jako ludzie odgrywający ważne role publiczne. Ich nazwiska, zawody, funkcje są powszechnie znane i nie wymagają dopowiedzeń. Najbardziej interesują mnie te postaci, których społeczna aktywność sięgała jeszcze epoki PRL-u. Jaki mieli sposób na życie, którego kształt po roku 1989 zmienił się nie do poznania, by także w nowej Polsce potwierdzić swoją przydatność?
Rzecz Krotoszyńska, Janusz Urbaniak
Opowieść o domu i kilku sprawach ważnych w życiu
Jest taki dom w Krotoszynie, którego losy nieodłącznie związane są z medycyną. Jego duża bryła od zachodu zamyka Mały Rynek. W lecie dobiegają stamtąd dość głośne dźwięki muzyki poważnej, co pewnie zastanawia przechodniów, ale nie sąsiadów.
Rzecz Krotoszyńska, Janusz Urbaniak
Nietypowy bohater Doroty Latour
Towarzystwo Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej wespół z Krotoszyńską Biblioteką Publiczną prowadzą kolejny cykl spotkań połączonych z projekcjami filmowymi. Ich gościem jest poznańska dokumentalistka i reżyser teatralna Dorota Latour. Patronat medialny sprawuje Rzecz Krotoszyńska.
Rzecz Krotoszyńska, Janusz Urbaniak
 Chrześcijanie i żydzi w marszu pojednania
Dziewięcioosobowa grupa krotoszynian wzięła udział w Marszu Życia, który odbył się 17 i 18 stycznia br. między Gliwicami i Oświęcimiem. Uczestniczyli w zdarzeniu niezwykłym i poruszającym. Postanowili przyjść do redakcji i podzielić się swoimi przeżyciami.
Rzecz Krotoszyńska, Janusz Urbaniak
Zakończył się cykl Mannowski
Dobiegły końca prelekcje dr. Jacka Kępy przybliżające twórczość wybitnego niemieckiego pisarza XX w. Tomasza Manna. Spotkania były wspólną inicjatywą Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej oraz biblioteki publicznej. W ciągu roku w siedzibie książnicy odbyło się jedenaście wykładów, na które uczęszczało 30-40 osób. Biorąc pod uwagę wieloaspektowość i głębię ich tematyki, frekwencja była sukcesem, bo odzwierciedlała aspirację krotoszynian do poznawania tematów naprawdę ważnych. Nasz tygodnik – jako patron medialny – publikował relacje z tych spotkań.
Rzecz Krotoszyńska, Janusz Urbaniak
Pożegnania nieustanne
Panuje opinia, że jesteśmy narodem, który posiada największą na świecie liczbę poetów. Zarówno tych, którzy zajmują się ich pisaniem zawodowo i zdobyli w tej dziedzinie niezaprzeczalne laury, jak i tych, którzy piszą choćby dla siebie, nie licząc właściwie na nic. Dlaczego tylu ludzi pisze wiersze, nikt właściwie nie wie, nie wyłączając samych autorów, nie potrafiących tego wyjaśnić. A czym są wiersze? Tak najprościej, jakąś próbą opisania niezwykłości życia, z którą podmiot liryczny nie może sobie poradzić.
Rzecz Krotoszyńska, Janusz Urbaniak
Szlabany w prokuraturze, zażalenie mieszkańca w sądzie
Krotoszynianin Jan Knapik złożył do sądu zażalenie na umorzenie przez prokuraturę śledztwa dotyczącego postawienia dwóch szlabanów elektronicznych na os. Sikorskiego w Krotoszynie. Zdaniem Knapika, mimo powołania biegłego, prokuratura nie ustaliła, jakiego rodzaju obiektami są szlabany w rozumieniu prawa budowlanego.
Rzecz Krotoszyńska, Sebastian Pośpiech
Jedynka gazety
Small
Najnowsze artykuły
Natychmiastowa reakcja strażaka Piotra Gajewskiego uratowała życie...
15.101,50 zł – taką sumę zebrano w czasie koncertu charytatywnego...
Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych ogłasza konkurs ofert...
Mieszkańcy jednego z bloków przy ul. Podrzecznej w Kutnie drżą z...
Najczęściej czytane
Częstochowską prostytutkę „Kobrę” znają wszyscy, a szczególnie...
Szok! Funkcjonariusze z kutnowskiej komendy w biały dzień mieli w...
80-letnia Barbara Maćkowiak czuje się oszukana przez...
Zaledwie 22-letni podróżnik wraz ze swymi dwoma towarzyszami marzył...
Najczęściej komentowane
Kutnowski szpital opanowała biała gorączka! Spółka, która po...
Trzy lata temu „Tygodnik Podhalański” opublikował fragmenty rozmowy...
80-letnia Barbara Maćkowiak czuje się oszukana przez...
Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych oświadcza, iż nie jest...
Najwyżej oceniane
Odwrotu już nie ma. W poniedziałek Grupa 3J rozpoczyna budowę...
- Z początku nie chciałem niczego pisać, ale mnie namówili, bo...
Mimo tego, że 2 października 2010 roku zamknięto w Polsce wszystkie...
Kupno kamiennego nagrobka to inwestycja na dziesiątki lat. Warto...