Loading...
Close

21 października 2015

O nas

Zjazd Wydawców SGL, Zakopane. Fot. Archiwum „Tygodnika Podhalańskiego”.

English version / Русская версия

SGL – kim jesteśmy?

Stowarzyszenie Gazet Lokalnych istnieje od 1998 roku. Skupia 45 wydawców 78 polskich, niezależnych gazet lokalnych i 66 witryn internetowych.

Piętnaście tytułów należących do naszych członków jest obecnych na rynku prasowym ponad 25 lat. Najstarsze towarzyszyły przemianom demokratycznym w naszym kraju w latach lat 90. odpowiadając na wyrażaną przez lokalne społeczności potrzebę dostarczania informacji z wiosek, gmin i powiatów. Tam właśnie, co pokazują badania czytelnictwa, po każdy egzemplarz naszych gazet sięgają co tydzień 4 osoby. To dowód na duże przywiązanie mieszkańców do użytecznej, niezależnej informacji lokalnej, prezentującej problemy mieszkańców, ich sukcesy i wartościowe inicjatywy. To siła polskich gazet lokalnych.

Od ponad dekady nasze tytuły są obecne w sieci. Unikalne treści, obecne w wydaniach  papierowych, są także siłą naszych portali internetowych.

Formy działalności

Celem stowarzyszenia jest wspieranie członków w rozwijaniu działalności wydawniczej na poziomie lokalnym, wobec bardzo silnej konkurencji ze strony zachodnich koncernów medialnych i prasy samorządowej.

Jedną z form działalności SGL jest stworzony przez stowarzyszenie, a realizowany obecnie we współpracy z Biurem Reklam Gazet Lokalnych sp. z o.o., projekt Porozumienie Reklamowe Tygodnik Lokalny. Uczestniczy w nim obecnie blisko 130 tytułów lokalnych. TL bazuje na wspólnym badaniu rynku i czytelnictwa.

Inne formy naszej działalności to  systematyczne zjazdy wydawców z udziałem ekspertów, służące  wymianie doświadczeń i poszerzaniu wiedzy branżowej, a także cykle szkoleń dedykowane pracownikom naszych wydawnictw: dziennikarzom, handlowcom, grafikom.

Najnowszym projektem SGL jest podnoszenie konkurencyjności lokalnych portali internetowych oraz stworzenie dla nich wspólnej oferty reklamowej (natywni.pl).

Ogólnopolski konkurs dziennikarski

Od 2008 roku Stowarzyszenie Gazet Lokalnych jest organizatorem ogólnopolskiego konkursu dziennikarskiego SGL Local Press. Gala Local Press od 2015 roku odbywa się  w Zamku Królewskim w Warszawie.

Każda jego edycja to kilkaset materiałów zgłaszanych do oceny w dziewięciu kategoriach tematycznych oraz wybór gazety roku. Naszymi partnerami w tym przedsięwzięciu są Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności – fundatorzy nagród specjalnych.

Projekty zagraniczne

Członkowie SGL od wielu lat dzielą się swym doświadczeniem z wydawcami podobnych gazet w krajach Europy Wschodniej (na Białorusi, Ukrainie, w Mołdawii), Azji Centralnej (Tadżykistan), Tunezji, a nawet w Birmie.

Odbywa się to w ramach projektów zagranicznych, prowadzonych przez stowarzyszenie, służących wsparciu tamtejszych niezależnych mediów papierowych i elektronicznych. Od 2013 roku na stażach w naszych redakcjach przebywało blisko 100 uczestników projektów.

Stowarzyszenie Gazet Lokalnych współpracuje z wieloma krajowymi i zagranicznymi organizacjami i instytucjami.

English version

Русская версия