O nas

SGL – kim jesteśmy?


Stowarzyszenie Gazet Lokalnych istnieje od 1998 roku. Skupia 53 wydawców, którzy prowadzą 62 tygodniki lokalne oraz 69 witryn internetowych.

Kilkanaście tytułów należących do naszych członków jest obecnych na rynku prasowym ponad 25 lat. Najstarsze towarzyszyły przemianom demokratycznym w naszym kraju w latach 90. Badania czytelnictwa pokazują, że po każdy egzemplarz naszych gazet sięgają co tydzień 4 osoby. To dowód na duże przywiązanie mieszkańców do użytecznej, niezależnej informacji lokalnej, prezentującej problemy mieszkańców, ich sukcesy i wartościowe inicjatywy. To siła polskich gazet lokalnych.

Lat doświadczenia

Formy działalności


Celem stowarzyszenia jest wspieranie członków w rozwijaniu działalności wydawniczej na poziomie lokalnym, wobec bardzo silnej konkurencji ze strony zachodnich koncernów medialnych i prasy samorządowej.

Jedną z form działalności SGL jest stworzony przez stowarzyszenie, a realizowany obecnie we współpracy z Biurem Reklam Gazet Lokalnych sp. z o.o., projekt Porozumienie Reklamowe Tygodnik Lokalny. Uczestniczy w nim obecnie 130 tytułów lokalnych. TL bazuje na wspólnym badaniu rynku i czytelnictwa.

Inne formy naszej działalności, to systematyczne zjazdy wydawców z udziałem ekspertów, służące wymianie doświadczeń i poszerzaniu wiedzy branżowej, a także cykle szkoleń dedykowane pracownikom naszych wydawnictw: dziennikarzom, handlowcom, grafikom.

Ogólnopolski konkurs dziennikarski


Od 2008 roku Stowarzyszenie Gazet Lokalnych jest organizatorem ogólnopolskiego konkursu dziennikarskiego SGL Local Press. Gala Local Press od 2015 roku odbywa się  w Zamku Królewskim w Warszawie.

Każda jego edycja to kilkaset materiałów zgłaszanych do oceny w dziesięciu kategoriach tematycznych oraz wybór gazety roku.

Projekty zagraniczne


Członkowie SGL od wielu lat dzielą się swym doświadczeniem z wydawcami podobnych gazet w krajach Europy Wschodniej (na Białorusi, Ukrainie, w Mołdawii), Azji Centralnej (Tadżykistan), Tunezji, a nawet w Birmie.

Odbywa się to w ramach projektów zagranicznych, prowadzonych przez stowarzyszenie, służących wsparciu tamtejszych niezależnych mediów papierowych i elektronicznych. Od 2013 roku na stażach w naszych redakcjach przebywało ponad 100 uczestników projektów.