tygodnik.pl – Majątki VIP-ów. Jak wzbogacili się znani parlamentarzyści? Jaką kasą dysponują kandydaci?

Prześwietliliśmy majątki wybranych przez nas, regionalnych VIP-ów. Wśród nich nie brakuje aktualnych kandydatów w wyborach parlamentarnych. Pod lupę wzięliśmy oświadczenia majątkowe za pełny 2022 rok. Dzięki porównaniu wiemy, jak po czterech latach upływającej kadencji zmieniła się sytuacja trzech parlamentarzystów. Dowiedzieliśmy się, ile w ubiegłym roku zarobił prezes tucholskiego szpitala, radny sejmiku województwa i jednocześnie kandydat do sejmu Jarosław Katulski. Zgłębiliśmy majątek ministra Łukasza Schreibera – człowieka „z zewnątrz”, ale do którego obecności w powiecie tucholskim jesteśmy przyzwyczajeni. Sprawdziliśmy, co składa się na półmilionowy, wykazany dochód żegnającego się z sejmem Tadeusza Zwiefki. Przekonaliśmy się, jak na tym tle prezentuje się majątek  wojewody Mikołaja Bogdanowicza, który stara się o mandat senatora.

Materiał powstał w ramach projektu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych „Audytor wyborczy sieci mediów lokalnych”, realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy Norweskich.

Niektóre z osób ujętych w naszym zestawieniu pochodzą z powiatu tucholskiego, ale pełnią już władzę ponad szczeblem powiatowym. Inne pochodzą spoza Tucholi i okolic, lecz pamiętają, w którym okręgu wyborczym zdobyły głosy na przykład w poprzednich wyborach parlamentarnych – regularnie  goszczą na lokalnych wydarzeniach, aktualnie ze wzmożoną częstotliwością prowadząc kampanię wyborczą. Podkreślmy: bohaterowie tej publikacji wykazują różne formy zatrudnienia. Są tacy, których zarobki pochodzą wyłącznie z tytułu pełnienia funkcji publicznej. Ale jest też prezes spółki jednocześnie prowadzący prywatną praktykę lekarską, pobierający ponadto dietę radnego. Jest aktywny zawodowo emeryt. Te różne źródła wynagrodzeń mają wpływ na całkowity dochód danej osoby w 2022 roku. 

Oświadczenie radnego Katulskiego bez najważniejszej strony

Oświadczenie majątkowe Jarosława Katulskiego, radnego sejmiku województwa, opublikowano niekompletne. Początkowo brakowało strony numer 4, na której powinny być informacje o zarobkach w Szpitalu Tucholskim, gdzie Katulski jest prezesem. Gdy zbierając pierwsze dane z oświadczenia już w sierpniu zauważyliśmy ten brak, skontaktowaliśmy się z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego oczekując uzupełnienia dokumentu. Jarosław Katulski zapewniał nas wówczas, że wywiązał się z wszelkich formalności. Ze względu na urlop pracownika urzędu odpowiedzialnego za publikację oświadczeń musieliśmy wtedy uzbroić się w cierpliwość. Po  ponad dwóch tygodniach oczekiwania brakująca strona 4. pojawiła się w oświadczeniu. Wynika z niej, że z tytułu pełnienia funkcji prezesa spółki Szpital Tucholski miał w 2022 roku 269.049,74 zł dochodu. Łącznie z innymi źródłami dochodu zarobił on w roku ubiegłym 340.459,68 zł. Przypomnijmy. Jarosław Katulski był posłem VI i VII kadencji Sejmu w latach 2007-2014 z ramienia Platformy Obywatelskiej. Teraz stara się o mandat z 14. miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej.

Skąd Zwiefka miał ponad pół miliona

Ranking zarobków za 2022 rok wybranych przez nas polityków otwierają dochody posła Tadeusza Zwiefka. To ponad pół miliona złotych. Wyjaśnimy: ta kwota wynika w decydującym stopniu z dwóch emerytur, w tym tej pobieranej z Unii Europejskiej. Zwiefka był europosłem w latach 2004-2019 (z ramienia PO). Gdy do emerytur dodamy dietę i uposażenie parlamentarne, suma zarobków wynosi go na czoło naszego zestawienia.

Na jakie ciekawostki można trafić analizując kolejne oświadczenia? Przykładowo: minister Łukasz Schreiber (wyborcza „dwójka” Prawa i Sprawiedliwości w naszym okręgu) w 2022 roku nie miał domu ani mieszkania na własność, ale kredyt na kupno nieruchomości zaciągnął. Polityk pochodzący z Bydgoszczy, jednocześnie stały gość w powiecie tucholskim, spłaca jeszcze kredyty zaciągnięte na potrzeby poprzedniej kampanii wyborczej. Minister wspólnie z żoną zgromadził bibliotekę liczącą 1100 tomów. Z kolei Jarosław Katulski jest fanem drogich zegarków i aut marki BMW. Radny sejmiku województwa i prezes Szpitala Tucholskiego „potrafi zainwestować” w zegarek o wartości 21 tys. zł. W swoim oświadczeniu wykazał trzy beemki i mini, także z koncernu BMW.  Andrzej Kobiak (Senator z ramienia Platformy Obywatelskiej od 2011 startujący ponownie w wyborach, tym razem z listy KWW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni) posiada akcje spółek mieszczących się w Tucholi – PW „Łuczniczka”, PW „Łuczniczka Passio” –  nie wykazał, że przyniosły dochód w roku ubiegłym.

W oświadczeniu wojewody Mikołaja Bogdanowicza naszą uwagę zwróciła szczegółowość wymienienia dochodów – z uwzględnieniem świadczenia 500 plus. Wojewoda tak drobiazgowy nie jest w innym punkcie złożonego dokumentu – nie podał nawet szacunkowej wartości posiadanych domu (współwłasność) i mieszkania.

W naszym zestawieniu jest tylko jedna kobieta. To jednak nie powinno dziwić. Z obserwacji aktywności osób publicznych na terenie powiatu tucholskiego wnioskujemy, że o parytet trudno.  Wiceprzewodnicząca sejmiku województwa Agnieszka Kłopotek jest mieszkanką powiatu. W jej przypadku warto zauważyć, że – w porównaniu do oświadczenia majątkowego za rok 2021 – przybyło jej źródło dochodu. Wykazała bowiem zarobki z Wdeckiego Parku Krajobrazowego, których w roku wcześniejszym nie było. Czy Kłopotek z radnej sejmiku awansuje na posłankę? Związana z Polskim Stronnictwem Ludowym, dostała numer 3 na liście wyborczej Trzeciej Drogi w okręgu bydgoskim.

Wojewoda zarobił mniej niż wójt i burmistrz

Naszą uwagę zwrócił jeszcze jeden fakt. 13 lipca tego roku w papierowej wersji „Tygodnika Tucholskiego” pisaliśmy o zarobkach lokalnych włodarzy: starosty powiatu tucholskiego i burmistrza Tucholi. Gdyby porównać ich wynagrodzenie, z zarobkami wojewody Mikołaja Bogdanowicza, ten ostatni wcale nie zająłby pierwszego miejsca. Podkreślmy – chodzi o wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji publicznej. W 2022 roku wojewoda zarobił mniej (197.971 zł) niż wójt Daniel Kożuch (250.799,26 zł) i burmistrz Tadeusz Kowalski (250.203,65 zł). Więcej natomiast niż starosta Michał Mróz (217.856,52 zł) i pozostali samorządowcy, których zarobki wykazaliśmy wydaniu nr 28 „Tygodnika”, które ukazało się w lipcu.

Dodajmy, że Bogdanowicz w wyborach parlamentarnych stara się o mandat senatora z komitetu Prawa i Sprawiedliwości. W powiecie tucholskim jednak nie ma możliwości oddania na niego głosu. Aktualny wojewoda startuje z sąsiedniego, toruńskiego okręgu.

Cztery lata w parlamencie. Porównujemy 

Wybory do Sejmu i Senatu są dla nas pretekstem, by spośród wyselekcjonowanego składu VIP-ów, szczególną uwagę poświęcić parlamentarzystom. W zestawieniu jest ich trzech. Sprawdziliśmy, jak w ciągu upływającej kadencji zmienił się wykazywany przez nich majątek. W tym celu cofnęliśmy się do oświadczeń majątkowych, które złożyli krótko po uzyskaniu mandatów w 2019 roku, a także do oświadczeń, które zostały opublikowane niedawno – na koniec kadencji. To więc drugie złożone przez nich oświadczenia majątkowe w tym roku. W nich powinny znaleźć się dane z 2023 roku. Zwracamy uwagę, że ze względu na termin złożenia oświadczenia (pierwsza połowa września 2023 r.), wykaz dotyczy niepełnego roku. Fakt ten ma odbicie w punkcie dotyczącym zarobków, które – w przeciwieństwie do wcześniejszych, corocznych oświadczeń majątkowych – nie są sumą z całego roku. By mieć pełny obraz sytuacji właśnie w przypadku samych zarobków posłów i senatora, polecamy zajrzeć do ścisłego zestawienia oświadczeń majątkowych za cały 2022 rok. Znajduje się na końcu artykułu. 

Kobiak

Andrzej Kobiak jest senatorem niezmiennie od trzech kadencji. W oświadczeniu, jakie złożył na początku ostatniej z nich, tj. w październiku a!2019 wykazał, że z tytułu pracy parlamentarnej zarobił 82.479,70 (57.627,70 zł – wynagrodzenie, 24.852,00 zł – dieta parlamentarna), natomiast 41.025,58 zł wyniosła jego emerytura. Razem to 123.505,28 zł. Na koniec kadencji wykazane wynagrodzenie senatora w tym, niepełnym roku wyniosło 81.769,28 zł, dieta parlamentarna 31.290,64 zł, emerytura 48.401,23 zł. Kobiak wykazał również dochody osiągane z tytułu innej działalności zarobkowej, tj.: prokura – 47.640,00 zł, dzierżawa – 24.733,36 zł. Sumując 233.834,51 zł.

W obu oświadczeniach informuje, że posiada 618 udziałów PW „Łuczniczka” Sp. zo.o w Tucholi i 25 PW „Łuczniczka Passio” Sp. z o.o w Tucholi. Jednocześnie oświadcza, że nie osiągnął z tego tytułu dochodu. Wchodząc do Senatu po raz trzeci był członkiem zarządu pierwszej z wymienionych spółek, co przyniosło mu 39.110 zł dochodu.

Jako posiadacz gospodarstwa rolnego o pow. 38,6339 ha i wartości 1 mln (rodzaj zabudowy – siedlisko) na początku i końcu kadencji osiągnął przychód i dochód  tej samej wysokości –  21.872,04 zł. Bez zmian u senatora także pod względem posiadanych „innych nieruchomości”, są to działki liczące: 50,28 m² (wartość 205.000 zł), 548 m² (8.000 zł), 40,32 m² (80.000 zł).

Oszczędności senatora Kobiaka na początku kadencji to: 189.947,58 zł, udzielona pożyczka w wysokości 100.000 zł, 639,84 euro, 017 USD. Pod koniec kadencji: 200.000,00 zł, 453,74 euro i 0,17 USD. Pojazd mechaniczny o wartości powyżej 10.000  – przyczepa samochodowa warta 24.000 zł – figuruje w pierwszym oświadczeniu. Wszystkie wykazane składniki mienia w oświadczeniach senatora stanowią mienie odrębne.

Schreiber

Łukasz Schreiber w poselskich ławach zasiada od 2015 roku. W latach 2018–2019 był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, od 2019 minister, a także przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów i sekretarz Rady Ministrów. W oświadczeniu złożonym na początku IX kadencji (za 2018 rok) wykazał następujące dochody: uposażenie poselskie 138.736,05 zł brutto, dieta nieopodatkowana 39.862,40 zł, wynagrodzenia z KPRM 13.040,01 zł brutto. Razem 191.638,46 zł. Minister zaznaczył, że są to dochody „za rok 2018 – zgodnie z zaleceniami Komisji Etyki Poselskiej”. Na koniec kadencji wykazuje dotychczasowe wynagrodzenie z 2023 roku z KPRM – 157.238,72 zł (dochód) i dietę parlamentarną – 29.690,64 zł netto. W całym 2022 roku Schreiber zarobił natomiast w ramach zatrudnienia 237.718,96 zł.

Na początku kadencji oszczędności posła wynosiły 8500 zł, a pod koniec 50.000 zł. W obu przypadkach to współwłasność małżeńska. Jeśli chodzi o mienie ruchome o wartości powyżej 10.000 zł wraz z żoną posiada bibliotekę liczącą 1200 tomów. Łukasz Schreiber na początku kadencji spłacał kredyt konsumpcyjny w wysokości 100.000 zł (ze 120 rat spłaconych 49). Na koniec kadencji do spłacenia zostało mu 25 rat i drugi kredyt na kwotę 125.000 zł (na 120 rat spłaconych 26).

Zwiefka

Karierę w parlamencie kończy poseł Tadeusz Zwiefka, który nie zdecydował się kandydować w kolejnych wyborach. Powtórzmy raz jeszcze. Wcześniej był posłem do europarlamentu, więc w przypadku pierwszego oświadczenia majątkowego, które złożył w na początku pracy w sejmie w 2019 roku, swoje uposażenie wykazał w euro. I były to jedyne wskazane wtedy dochody. Dokładnie 68.265,84 euro w ramach wynagrodzenia posła do Parlamentu Europejskiego. Różnica w przypadku oświadczenia majątkowego złożonego na koniec kadencji, we wrześniu 2023 roku, jest więc widoczna. Wymieńmy. Żegnając się z mandatem Tadeusz Zwiefka wykazał za niepełny 2023 rok: 44.554,90 zł emerytury ZUS, 39.540,97 euro emerytury z PE, uposażenie poselskie wynoszące 110.874,40 zł, dietę poselską – 34.859,94 zł, dodatek – dietę nieopodatkowaną – 27.000 zł, przychód z tytułu zwiększenia budżetu na służbowe podróże zagraniczne w wysokości 1015,24 zł. Zasadne jest więc także odniesienie dochodów do pełnego, 2022 roku.  59.880,18 euro złożyło się na emeryturę unijną. Emerytura polska Zwiefki za pełny, ubiegły rok to  69.133,94 zł. W ramach uposażenia poselskiego zarobił rok temu 166.311,60 zł. Dieta parlamentarna dała mu 45.679,92 zł.

Na początku kadencji Tadeusz Zwiefka wykazał środki pieniężne w wysokości 600.000 zł i 80.000 euro. We wrześniu tego roku żegnając się z mandatem wskazał zasoby wynoszące kolejno: 141.030,73 zł i 191.000 euro. Przez wszystkie kolejne kadencje i składane oświadczenia mogliśmy wyczytać, że poseł jeździł volvo xc60 rocznik 2019. Początkowo Tadeusz Zwiefka wymienił jeszcze opla astrę z 2010. Później tego auta w oświadczeniach już nie znaleźliśmy. 

Poseł zarówno na początku kadencji jak i teraz w oświadczeniu na jej koniec wykazuje pod względem nieruchomości tylko grunty. To dwie działki. W 2019 roku jako współwłasność wpisał 2 ha 26 arów o wartości 800.000 zł oraz – jako własność – dużo mniejszą działkę o powierzchni 0,2072 ha i o wartości 80.000 zł. W oświadczeniu złożonym na koniec kadencji czytamy natomiast, że działka 2 ha 26 arów (współwłasność) ma już wartość 1 mln zł. Ponownie dowiadujemy się, że Tadeusz Zwiefka jest właścicielem mniejszej działki. Tym razem jej powierzchnia to 0,180 ha, a wpisana w oświadczeniu wartość wynosi 250.000 zł. 

Zarówno na początek kadencji jak i na jej koniec Zwiefka nie wykazał żadnych zobowiązań finansowych. 

Zestawienie danych z oświadczeń majątkowych za 2022 rok*

Łukasz Schreiber, minister – Członek Rady Ministrów w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (PiS)

Zarobił:

zatrudnienie: 237.718,96 zł,

dieta parlamentarna opodatkowana: 9679,92 zł,

dieta parlamentarna nieopodatkowana: 36.000 zł.

Zasoby pieniężne:

70.000 zł (współwłasność małżeńska).

Posiada:

brak.

Mienie ruchome o wartości powyżej 10 tys. zł:

biblioteka 1,1 tys. tomów o wartości ok. 30.000 zł (wspólność małżeńska).

Zobowiązania pieniężne o wartości powyżej 10 tys. zł:

kredyt konsumpcyjny (Alior Bank) – skumulowany na kampanie wyborcze i pomoc rodzinie na kwotę 100.000 zł plus odsetki – na 120 rat spłaconych 87,

kredyt (PEKAO SA) na grób rodzinny i zakup nieruchomości (transakcja do końca roku niezrealizowana) na kwotę 125.000 zł plus odsetki – na 120 rat spłaconych 18.

Marek Witkowski, radny sejmiku województwa (PiS)

Zarobił:

zatrudnienie KOWR OT w Bydgoszczy – p.o. dyrektor: 177.620,83 zł,

dieta radnego – kwota wypłacona: 46.846,97 zł.

Zasoby pieniężne:

76.920,83 zł,

25 euro.

Posiada:

dom o pow. 217 m² wart 300.000 zł,

gospodarstwo rolne o pow. 2,72 ha warte 200.000 zł z budynkami gospodarczymi,

inną nieruchomość o pow. 0,32 ha wartą 15.000 zł (1/2)

(współwłasność małżeńska).

Z tytułu gospodarstwa osiągnął przychód i dochód w wysokości: 50.000 zł.

Mienie ruchome o wartości powyżej 10 tys. zł:

VW tiguan (2010 r.) – 35.000 zł (współwłasność małżeńska).

Zobowiązania pieniężne o wartości powyżej 10 tys. zł:

brak.

Tadeusz Zwiefka, poseł RP (KO)

Zarobił:

świadczenie emerytalne z UE: 59.880,18 euro brutto (ok. 280 tys. zł)

świadczenie emerytalne ZUS: 69.133,94 zł brutto,

uposażenie poselskie: 166.311,60 zł,

dieta parlamentarna: 45.679,92 zł.

Zasoby pieniężne:

135.000 zł,

189.000 euro.

Posiada:

inne nieruchomości:

o pow. 2 ha 26 a o wartości 900.000 zł (współwłasność),

o pow. 0,272 ha o wartości 100.000 zł (własność).

Mienie ruchome o wartości powyżej 10 tys. zł:

volvo XC 60 (2019 r.)

Zobowiązania pieniężne o wartości powyżej 10 tys. zł:

nie posiada.

Andrzej Kobiak, senator RP (KO), kandydat w wyborach parlamentarnych

Zarobił:

wynagrodzenie senatora: 174.007,68 zł,

prokura: 80.250,00 zł,

dzierżawa: 37.100 zł,

dieta parlamentarna: 48.099,96 zł,

emerytura: 72.770,52 zł,

dieta wyjazdowa: 9.679,92 zł.

Zasoby pieniężne:

300.000 zł,

32.920,53 euro,

0,17 USD.

Posiada:

gospodarstwo rolne o pow. 38,6339 ha warte 1 mln zł, rodzaj zabudowy siedlisko. Tytuł prawny: własność notarialna. Z tytułu gosp. osiągnął przychód i dochód w wysokości 21.872,04 zł.

inne nieruchomości (własność notarialna):

o pow. 50,28 m² o wartości 205.000 zł,

o pow. 548 m² o wartości 8000 zł,

o pow. 40,32 m² o wartości 80.000 zł

618 udziałów PW „Łuczniczka” Sp. z o. o. w Tucholi,

25 udziałów PW „Łuczniczka Passio” Sp. z o. o. w Tucholi.

Z tytułu wszystkich ww. udziałów nie osiągnął dochodów.

Mienie ruchome o wartości powyżej 10 tys. zł:

nie posiada.

Zobowiązania pieniężne o wartości powyżej 10 tys. zł:

nie posiada.

Wszystkie składniki mienia wymienione w oświadczeniu stanowią majątek odrębny.

Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski (PiS), kandydat w wyborach parlamentarnych

Zarobił:

wynagrodzenie z tyt. pracy: 197.970,99 zł brutto,

za wynajem mieszkania: 8400 zł,

świadczenie 500 plus – 18.000 zł.

Małżeńska współwłasność.

Zasoby pieniężne:

15.000 zł (współwłasność małżeńska),

papiery wartościowe – fundusz inwestycyjny – 3000 zł (majątek odrębny).

Posiada:

dom o pow. 250 m² położony na działce o pow. 1850 m² (współwłasność małżeńska),

mieszkanie o pow. 48,45 m² (majątek odrębny).

Mienie ruchome o wartości powyżej 10 tys. zł:

mitsubishi outlander (2013 r.) – 55.000 zł.

Zobowiązania pieniężne o wartości powyżej 10 tys. zł:

kredyt na budowę domu (PKO BP), zaciągnięty w 2014 r. na kwotę 306.122,45 zł, do spłaty do 5.02.2040 r. – stan zadłużenia na dzień 31.12.2022 r. 138.000 zł (wspólność małżeńska),

kredyt hipoteczny (Bank Millennium) zaciągnięty w 2008 r. na kwotę 49.575,13 CHF, do spłaty do 9.10. 2033 roku – stan zadłużenia na 31.12.2022 r. 23.032,27 CHF (własność).

Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego (KO)

Zarobił:

zatrudnienie: 282.674,99 zł.

Zasoby pieniężne:

brak.

Posiada:

dom o pow. 330 m² wart 900.000 zł,

grunty orne o pow. 2 ha warte 50.000 zł, rodzaj zabudowy siedlisko.

Mienie ruchome o wartości powyżej 10 tys. zł:

nie posiada.

Zobowiązania pieniężne o wartości powyżej 10 tys. zł:

dwa kredyty hipoteczne (Bank Millennium) na budowę domu, do spłaty w równych ratach do 2036 r., oprocentowanie stałe, saldo zadłużenia na 31.12.2022 r. – łącznie 139.306,44 CHF,

kredyt na sfinansowanie montaży instalacji odnawialnych źródeł energii (Bank Santander) do spłaty w równych ratach do 2031 r., zadłużenie na 31.12.2022 r. – 131.798,44 zł.

Wszystkie składniki mienia wykazane w oświadczeniu majątkowym, tak jak i zobowiązania stanowią współwłasność małżeńską.

Agnieszka Kłopotek, radna i wiceprzewodnicząca sejmiku województwa (PSL), kandydatka w wyborach parlamentarnych

Zarobiła:

Wdecki Park Krajobrazowy, dochód z tyt. zatrudnienia: 19.760,60 zł,

dieta radnej – kwota wypłacona: 46.846,97 zł,

dochód z tyt. zasiadania w radzie nadzorczej IGKiM Sp. z o. o. w Inowrocławiu – 36.634,08 zł,

dochód z tyt. zasiadania w radzie nadzorczej Szpitala Lipno Sp. z o. o. – 26.841,00 zł.

Zasoby pieniężne:

około 20.000 zł.

Posiada:

dom o pow. 170 m² wart ok. 600.000 zł

budynek gospodarczy o pow. 35 m² wart ok. 40.000 zł,

działkę o pow. 1306 m², na której znajduje się dom i budynek gosp. wartą ok. 50.000 zł.

Mienie ruchome o wartości powyżej 10 tys. zł:

skoda kodiaq (2019 r.),

skoda kamiq (2021 r.).

Zobowiązania pieniężne o wartości powyżej 10 tys. zł:

kredyt hipoteczny (PKO BP) zaciągnięty w 2011 r. na budowę domu, spłata do 2026 r. – 170.000 zł plus odsetki (203.252,03 zł)

kredyt na samochód skoda kodiaq (Volkswagen Financial Services) zaciągnięty w 2019 r., spłata do 2023 r. – 129.459,52 zł

kredyt na samochód skoda kamiq (Volkswagen Financial Service) zaciągnięty w 2021 r., spłata do 2025 r. – 93.752 zł.

Wszystkie składniki mienia wykazane w oświadczeniu majątkowym, tak jak i zobowiązania stanowią współwłasność.

Jarosław Katulski, radny sejmiku województwa (KO), kandydat w wyborach parlamentarnych

Zarobił:

zatrudnienie Szpital Tucholski – prezes zarządu spółki: 269.049,74 zł,

dieta radnego wojewódzkiego niepodlegająca opodatkowaniu: 37.350,31 zł,

dieta radnego wojewódzkiego podlegająca opodatkowaniu: 10.059,63 zł,

działalność wykonywana osobiście (umowa zlecenie): 24.000 zł,

inne: 600 zł.

Zasoby pieniężne:

90.000 zł,

600 euro,

150 CHF,

papiery wartościowe – Fundusz Papierów Dłużnych – 118.388,25 zł.

Posiada:

dom o pow. 239 m² wart 1,2 mln zł,

siedlisko rolnicze o pow. 6,164 ha warte 700.000 zł z budynkiem drewnianym,

inną nieruchomość o pow. 3062 m² wartą 70.000 zł.

Współwłasność małżeńska.

Mienie ruchome o wartości powyżej 10 tys. zł:

zegarek JIC – 13.300 zł,

zegarek IWC – 21.000 zł,

zegarek Taghouer – 11.000 zł,

ultrasonograf GE – 240.000 zł (własność 1/2 czyli 120.000 zł),

aparat do terapii ultradźwiękowej – 30.000 zł.

Zobowiązania pieniężne o wartości powyżej 10 tys. zł:

kredyt hipoteczny (PKO BP) – 214.461,53 zł,

leasing samochodu BMW 118i (BMW FS) – saldo 23.058,96 zł,

leasing samochodu BMW 750 (BMW FS) – saldo 428.193,98 zł,

leasing samochodu mini (BMW FS) – saldo 135.443,44 zł,

leasing samochodu renault megane (EFL) – saldo 33.128 zł,

kredyt obrotowy w rachunku bieżącym (PKO BP) – 48.861,86 zł,

pożyczka medyczna na zakup sprzętu medycznego (Santander Leasing) – 83.887,02 zł,

pożyczka medyczna gotówkowa (PKO BP): 7.927,44 zł, 11.083,40 zł, 64.287,27 zł.

*Tylko Mikołaj Bogdanowicz i Tadeusz Zwiefka zaznaczyli w oświadczeniach, że w przypadku zarobków podają kwoty brutto. Pozostali tego nie uściślają

(Agata Wiśniewska, Piotr Paterski)

Link do tekstu: Majątki VIP-ów. Jak wzbogacili się znani parlamentarzyści? Jaką kasą dysponują kandydaci? Tygodnik Tucholski

Tagi :

Materiały

Udostępnij