Najważniejsze – pamiętać o czytelniku

Gdzie szukać informacji o funduszach europejskich, jak o nich pisać w prosty sposób i jakich programów dostępnych w internecie można używać, by uatrakcyjnić materiały graficznie – to wiedza, z którą wrócili do swoich redakcji uczestnicy trzydniowych warsztatów w Gdańsku.

– Wyjaśnienie terminologii związanej z pieniędzmi z Unii z pewnością ułatwi mi pracę. Przydadzą się także informacje, od czego zacząć przygotowywanie tekstu, jaki przyjąć punkt wyjścia, co powinno się w takim materiale o funduszach znaleźć, a co dla czytelnika niekoniecznie jest istotne – powiedziała Anna Zajkowska pisząca dla „Tygodnika Człuchowskiego” i „Czasu Chojnic”.

Podobne wnioski ma Adam Reszka z portalu informacyjnego lebork24.info.
– Dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy. Przede wszystkim jak napisać artykuł, by był zrozumiały dla czytelnika. Większość tekstów o funduszach to materiały, w których jest dużo cyfr, dużo nazw a mało przekazu. Teraz będę mógł w prosty sposób przekazać czytelnikowi, co z tych funduszy dla niego wynika i z czego może on skorzystać – stwierdził.

To wnioski po warsztacie dziennikarskim prowadzonym przez trenera Piotra Tarczyńskiego. W jego trakcie grupy pracowały m.in. nad planem tekstów o inwestycjach zrealizowanych w województwie pomorskim przy udziale unijnych pieniędzy.

O tym, gdzie w internecie szukać informacji o funduszach unijnych mówił ekspert Marcin Giza. Z kolei Jacek Gałązka, ekspert od infografiki opowiadał, jak za pomocą obrazów pokazywać liczby.
– Zajęcia z infografiki bardzo mi się podobały. Na pewno będę chciała rozwinąć swoje umiejętności w posługiwaniu się takimi programami jak Canva czy Piktochart – zadeklarowała Anna Zajkowska.
– Cenne było pokazanie stron internetowych z informacjami o funduszach i wyszukiwarek projektów. Do tego Canva, Jasnopis. Ta wiedza znacznym stopniu ułatwi pracę nam, dziennikarzom. Wielu z nas nie wiedziało, że takie programy istnieją – podsumował Adam Reszka.

Projekt „Fundusze Europejskie na jedynce prasy lokalnej i regionalnej” jest realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju, współfinansowanego z Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020”.

belka

Na zdjęciach: Uczestnicy warsztatów w Gdańsku

Trwa konkurs dziennikarski pod nazwą „To się dzieje. Fundusze Europejskie”. Jest on kierowany do wszystkich uczestników warsztatów organizowanych w ramach projektu „Fundusze Europejskie na jedynce prasy regionalnej i lokalnej”.

Więcej informacji

Tagi :

Aktualności, FE na Jedynkach

Udostępnij