nowywyszkowiak.pl – Kim są nasi radni?

52 lata – to średnia wieku radnych powiatowych, 47 lat – radnych miejskich. Większość wybranych teraz radnych jest czynna zawodowo i pracują na terenie naszego powiatu. Sporą grupę stanowią nauczyciele oraz kierownicy i pracownicy różnych wyszkowskich instytucji publicznych. Są też lekarze, emeryci, przedsiębiorcy i pracownicy sektora prywatnego. Lecz – co ciekawe – w tej kadencji w radach powiatu i gminy Wyszków nie będzie ani jednego rolnika.

Materiał powstał w ramach projektu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych „Audytor wyborczy sieci mediów lokalnych”, realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy Norweskich.

Rada powiatu

Rada powiatu nieco się postarzała – średnia wieku wynosi teraz 52 lata, podczas gdy w radzie poprzedniej kadencji było to 47 lat. Najstarszym radnym jest 65-letni Mieczysław Pękul, doświadczony samorządowiec. Wprawdzie w radzie powiatu jeszcze nie zasiadał, ale przez wiele lat był wójtem gminy Brańszczyk. Najmłodsi radni mają po 38 lat i debiutują w samorządzie. To Arkadiusz Darocha i Bartłomiej Adler.
W radzie powiatu dominują mężczyźni, choć dysproporcje nie są aż tak duże jak w radzie miejskiej (czytaj poniżej). Mandaty zdobyło 7 pań i 12 panów.
Podobnie jak w poprzedniej kadencji, tak i w tej nowej w radzie powiatu jest jeden lekarz. Dotychczas była to Katarzyna Wysocka, teraz Arkadiusz Darocha. Oboje są zresztą lekarzami rodzinnymi. Wysocka zasiądzie teraz w radzie miejskiej.
Większość radnych pracuje w różnych instytucjach publicznych. Mocno reprezentowane jest środowisko nauczycielskie – do rady weszło aż troje dyrektorów szkół podstawowych, w tym dwoje z terenu gminy Brańszczyk: Agnieszka Eychler – dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Brańszczyku i Krzysztof Wawrzyńczak – dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowych Budach, a także Paweł Deluga – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Wyszków – Rybienko Leśne. Środowisko nauczycielskie uzupełnia Marzena Dyl – nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej w Długosiodle.
Mandaty zdobyło też kilkoro urzędników i pracowników instytucji samorządowych i rządowych. Z oczywistych względów pracę zmieni wkrótce Grzegorz Nowosielski, który kończy piątą kadencję na stanowisku burmistrza Wyszkowa. Nie wiadomo, czy na swoim stanowisku zostanie Paweł Abramczyk, zastępca wójta Gminy Rząśnik – wiele zależy od wyników drugiej tury wyborów.
Teresa Czajkowska pracuje w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Marek Kaniewski – w Gminnym Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle. Iwona Wyszyńska jest kierownikiem wyszkowskiej Placówki Terenowej KRUS, Agnieszka Ołdak-Prokop – prezesem Wyszkowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Tadeusz Kuchta pracuje w Urzędzie Gminy Somianka jako inspektor ds. gospodarki odpadami i działalności gospodarczej, Adam Mróz – w Urzędzie Miejskim w Wyszkowie jako naczelnik wydziału inwestycji i bezpieczeństwa.
Przedsiębiorców jest tylko dwoje. Mariusz Bryk prowadzi firmę zajmującą się instalacją przydomowych oczyszczalni ścieków, Danuta Rzempołuch – zakład ubezpieczeń w Wyszkowie.
Z kolei Bartłomiej Adler pracuje w branży marketingowej i zajmuje się organizacją wypraw na łono natury.
W radzie powiatu jest też dwoje emerytów: Mieczysław Pękul i Elżbieta Piórkowska (pracuje jeszcze jako pedagog specjalny).

Rada miejska

Odmłodziła się natomiast rada miejska – tu średnia wieku wynosi 47 lat (na początku poprzedniej kadencji – 52,6). Najstarsi radni mają 62 lata. To radny kilku kadencji Wojciech Rojek i debiutująca w radzie Lidia Błachnio. Najmłodszym radnym będzie 33-letni Artur Brzeziński, dla którego to pierwsze kroki w samorządzie.
Wiek radnych miasta od lat był tematem rozmów mieszkańców. I mimo narzekania, że rada się starzeje, średnia wieku ciągle rosła. W 1998 roku średnia wieku radnych gminy Wyszków wynosiła 45 lat (rada liczyła wtedy 28 osób, najstarszym był Chwalisław Mańko – 67, a najmłodszym Wojciech Łysik – 27). W 2002 roku średnia wieku radnych wynosiła 47,1 roku; cztery lata później – już 47,5 roku. Po wyborach w 2010 roku średnia sięgała już ponad 50 lat, w 2014 – 49,8 roku. Wtedy wybrano m.in. dwoje 66-latków i dwóch 68-latków. Rekordowy był jednak rok 2018, kiedy to wybrano na radnych 72-latka (Czesław Lach) oraz 70-latka (Jan Abramczyk). Wtedy średnia wieku radnych wystrzeliła do 52,6 roku.
Po tegorocznych wyborach doszło więc do przełomu: średnia spadła aż o ponad pięć lat.

Nowa rada miasta jest zdominowana przez mężczyzn. Mandaty wywalczyło aż 15 panów i tylko 6 pań.
W porównaniu z radą powiatu jest bardziej zróżnicowana pod względem zawodowym. Więcej jest teraz przedsiębiorców i osób pracujących w prywatnych firmach.
Własne działalności gospodarcze prowadzą: Paweł Zawadzki, Waldemar Karłowicz (branża budowlana), Mateusz Wyszyński (branża geodezyjna) i Marcin Król (branża hydrauliczna).
Tu trzeba wspomnieć, że silną reprezentację w samorządzie Gminy Wyszków będą mieli strażacy, bo Marcin Król jest prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Gulczewie, a w radzie miejskiej debiutuje wraz z Marcinem Turowskim – funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie.

W wyszkowskich firmach pracują: Bogdan Osik (ślusarz brygadzista w hucie Ardagh Glass) i Piotr Pokraśniewicz (technolog w firmie Pomel).
W sektorze prywatnym zatrudnienie mają również: Artur Brzeziński (E-Commerce Coordinator w drogerii internetowej byHealth), Adam Szczerba (kierownik w dziale finansów w firmie Procter & Gamble) i Paweł Turek (kierownik regionalny w firmie „Fazoder” działającej w branży DDD).
W pracy w miejskim samorządzie debiutują nauczycielki: Lidia Błachnio (polonistka w ZS3 i CKU w Wyszkowie) i Justyna Tchórzewska (nauczyciel wspomagający w SP w Leszczydole-Nowinach).
W instytucjach publicznych pracują: Joanna Kulesza – kierownik Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy, Wojciech Rojek – specjalista ds. przygotowania i realizacji inwestycji w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji, Aneta Kowalewska – zastępczyni burmistrza Wyszkowa oraz Radosław Biernacki – inspektor ds. technicznych i inwestycji w Spółdzielni Mieszkaniowej „Przyszłość”.
Monika Bieżuńska jest sołtyską Leszczydołu Starego, Adam Wrzosek – kościelnym w parafii Rybienko Leśne, zawodowo zajmuje się również cyklinowaniem podłóg.
Nową pracę wkrótce będzie miał albo Piotr Płochocki, albo Piotr Eychler. Obaj walczą w drugiej turze o fotel burmistrza Wyszkowa. Płochocki jest społecznikiem, prowadzi m.in. spotkania filmowe w WOK Hutnik; Eychler ma własną działalność gospodarczą. Jeden z nich zostanie burmistrzem, a więc zwolni mandat w radzie.
Branżowy przegląd składu rady miejskiej zamykamy wspomnianą już Katarzyną Wysocką – lekarzem specjalistą chorób wewnętrznych oraz medycyny rodzinnej.

SB

Link do tekstu: Kim są nasi radni? Nowy Wyszkowiak

Tagi :

Materiały

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *