leszno24.pl – Wybory w gminach powiatu leszczyńskiego. W Święciechowie wygrała młodość, we Włoszakowicach będzie dogrywka

lm, Fot. Facebook kandydatów

Wyborcze pojedynki w gminach powiatu leszczyńskiego budziły spore zainteresowanie, tym bardziej że nigdzie nie było tak, aby o stanowisko wójta lub burmistrza ubiegała się tylko jedna osoba. Wszędzie były więc prawdziwe wybory – sprawdzian dla obecnych włodarzy i test poparcia dla kandydatów.

Materiał powstał w ramach projektu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych „Audytor wyborczy sieci mediów lokalnych”, realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy Norweskich.

Na początek kilka ciekawostek wynikających z tych wyborów.

W sześciu na siedem gmin powiatu leszczyńskiego wybory zakończyły się w pierwszej turze. Tylko we Włoszakowicach będzie dogrywka.

Burmistrzem Osiecznej został obecny sekretarz gminy Sławomir Kosmalski.

W czterech gminach obecni włodarze pokonali swoich rywali. W Lipnie i Rydzynie wójt i burmistrz wygrali z ogromną przewagą. W Krzemieniewie i Wijewie zwyciężyli, ale powinni wziąć pod uwagę, że sporo mieszkańców postawiło jednak na ich rywali.

Wyborcza dogrywka w niedzielę, 21 kwietnia będzie tylko we Włoszakowicach, bo tylko tam kandydatów na wójta było więcej niż dwóch – aż pięciu. Włoszakowice były też jedyną gminą, gdzie odbyła się przedwyborcza debata kandydatów na włodarzy gminy. Zorganizował ją WLOPI – Włoszakowicki Portal Informacyjny, bez udziału publiczności, ale była transmitowana na żywo w internecie. 

Bez względu na to, kto ostatecznie wygra wybory we Włoszakowicach, to i tak wszystkimi gminami powiatu leszczyńskiego rządzić będą panowie. Tylko w Rydzynie i Wijewie obecni włodarze mieli za rywalki kobiety, obie wybory przegrały. Starostą powiatu leszczyńskiego też będzie mężczyzna. Kandydatem na to stanowisko jest Maciej Wiśniewski z Koalicji Obywatelskiej. 

A teraz szczegóły.

LIPNO

Najbardziej zaczepną kampanię mogliśmy obserwować w Lipnie, gdzie konkurentem obecnego włodarza Łukasza Litki był wicestarosta Maciej Wiśniewski. Wiśniewski kilka razy próbował wyciągnąć Litkę na przedwyborczą debatę z udziałem mieszkańców, ale wójt zaproszenia nie przyjmował, tłumacząc to swoimi, już ustalonymi planami na kampanię. W rezultacie Maciej Wiśniewski sam spotykał się z wyborcami w salach w Lipnie i Wilkowicach.

W kampanii mocno wybrzmiewała także rywalizacja między największymi wsiami w gminie: Lipnem, skąd pochodzi wójt i Wilkowicami, gdzie mieszka jego rywal.

Mocnym akcentem ostatnich dni wyborczego starcia w Lipnie były zarzuty wobec wójta, że gmina przejęła drogę, przy której domy buduje firma, której udziałowcem jest jego żona. Łukasz Litka wydał w tej sprawie oświadczenie uznając to za atak na jego rodzinę. Ostatniego dnia kampanii wójt poinformował o nowym inwestorze, który zbuduje w gminie ogromne magazyny, będzie płacił podatek od nieruchomości i zatrudni pół tysiąca osób. I tym ostatecznie zdeklasował rywala.  

Wybory na wójta Lipna wygrał obecny wójt Łukasz Litka. Zdobył 3316 głosów, czyli 82,63 procent. Pokonany kandydat Maciej Wiśniewski dostał 697 głosów, czyli 17,37 procent. 

Do Rady Gminy Lipno weszli:

Z komitetu Łukasza Litki 11 radnych: Jeannette Krauze, Grzegorz Michalski, Bartosz Zięba, Lidia Olejniczak, Marta Lipka, Katarzyna Stachowiak, Miłosz Nadol, Agnieszka Francke,  Waldemar Okupniczak, Marcin Grobelny, Joanna Płonka;

Z komitetu Macieja Wiśniewskiego 2 radnych: Joanna Jękot-Łaźniak, Dariusz Zawidzki.

Z komitetu Przyjaciół Wilkowic 2 radnych: Piotr Płociniczak, Mateusz Wróblewski.

RYDZYNA

Obecny burmistrz Kornel Malcherek rywalizował o stanowisko z Moniką Plewką. Kandydatka była mało widoczna i słyszalna w kampanii. Prezentowała się głównie na banerach rozwieszonych po gminie, zorganizowała jedno spotkanie on line z mieszkańcami. Kampania w Rydzynie była spokojna, burmistrz nie prowadził praktycznie żadnej wyborczej agitacji, pracował jak w ciągu całej kadencji i pewnie wygrał wybory. Monika Plewka nie dostała się do rady. 

W wyborach na burmistrza Rydzyny Kornel Malcherek zdobył 3413 głosów, 77,44 procent, a Monika Plewka – 994 głosy, 22,56 procent. 

Do Rady Miejskiej Rydzyny weszli:

Z komitetu Kornela Malcherka 9 radnych: Roman Skiba, Grażyna Dembicka, Jan Nawrotkiewicz, Marek Pietrzak, Łukasz Wleklik, Leszek Skrobała, Karol Dembicki, Dawid Różyński, Radosław Kulus

Z komitetu Razem dla Gminy 2 radnych: Patek Piotr, Bonifacy Skrzypczak.

Z komitetu Piotra Burdy 2 radnych: Piotr Burda, Grzegorz Kostka

Z własnych komitetów do rady dostali się: Artur Chmiel i Tomasz Szulc.

KRZEMIENIEWO

O fotel wójta Krzemieniewa rywalizowali sprawujący ten urząd od roku 2018 Radosław Sobecki z Oporówka oraz wieloletni radny Michał Michalski z Pawłowic. Także tutaj, tak samo, jak w większości gmin powiatu, nie doszło do bezpośredniej konfrontacji kandydatów. Wymieniali się opiniami przede wszystkim w mediach społecznościowych. Warto dodać, że o ile pięć lat temu wójt startował w wyborach promując się jako „Radek na wójta”, w tegorocznej kampanii posługiwał się profilem „Radek Sobecki”.

Michał Michalski prowadził kampanię bezpośrednią, chodząc ze swoimi kandydatami po domach mieszkańców. Miał także dwa wywiady, przeprowadzone przez osobę spoza lokalnych mediów, opublikowane w naszej gazecie i na naszym portalu w ramach płatnej kampanii. W jednym z nich mówił m.in. o tym, że wójt Sobecki do pieniędzy, jakie pozyskał dla gminy na samorządowe inwestycje doliczył sobie także fundusze na oczyszczalnię ścieków, o które postarał się jego poprzednik. Wójt tłumaczył, że to jednak on rozliczał budowę obiektu. 

Wybory w Krzemieniewie wygrał Radosław Sobecki zdobywając 1985 głosów, 56,97 procent. Michał Michalski dostał 1499 głosów, 43,03 procent.

Do Rady Gminy Krzemieniewo weszli:

Z komitetu Radosława Sobeckiego 7 radnych: Jerzy Ratajski, Aleksandra Kolasińska, Mirosław Wasiółka, Bernadeta Busz, Marek Ślęzak, Mirosław Krysztofiak, Andrzej Banaszak.

Z komitetu Michała Michalskiego 5 radnych: Klupsch Przemysław, Michał Michalski, Zbigniew Tomiński, Grzegorz Skorupski, Marcin Kmieć.

Z komitetu Michała Chwaliszewskiego 2 radnych: Michał Chwaliszewski, Kamil Biernaczyk.

Z komitetu Wyborców Luboni: Piotr Majchrzak.

WIJEWO

W Wijewie obecny wójt Mieczysław Drożdżyński walczył o swoją kolejną kadencję z Jolantą Zamiatałą, radną powiatową. Wójt wystartował z komitetu PSL/Trzecia Droga, a jego rywalka z własnego komitetu lokalnego. 

Wybory w najmniejszej gminie powiatu leszczyńskiego wygrał obecny włodarz Mieczysław Drożdżyński, który zdobył 1023 głosy, 53,48 procent. Jolanta Zamiatała miała 890 głosów, 46,52 procent.

Do Rady Gminy Wijewo weszli:

Z komitetu PSL/Trzecia Droga 10 radnych: Sławomira Miś, Maria Rąk, Kamil Firlej, Kacper Wojcieszyk, Ryszard Woźniak, Justyna Nadolna, Edward Nyczko, Cecylia Gąda, Katarzyna Dederek, Bernadeta Rąglewska.

Z komitetu Jolanty Zamiatały 5 radnych: Martyna Rękoś, Ewelina Wolniczak, Barbara Górna Szulc, Teresa Lehmann, Marcin Zając.

Warto zauważyć, że na 15 radnych Wijewa aż 10 to panie.

WŁOSZAKOWICE

Robert Kasperczak, który rządzi gminą od roku 2018 miał sporą konkurencję. W wyborach wystartował nawet jego poprzednik, wieloletni wójt gminy Stanisław Waligóra, który po ponad 5 latach przerwy postanowił wrócić do gminnej polityki. Wspominaliśmy już o przedwyborczej debacie, jaka odbyła się we Włoszakowicach. Stawiło się na nią 4 pretendentów do fotela włodarza gminy. Nie przyszedł jedynie Piotr Kois, który przysłał oświadczenie do organizatorów spotkania. Pisał w nim, że otrzymał groźby, nawet pozbawienia go życia, ale mimo to nie wycofa się z wyborów. Słowa kandydata nie spotkały się jednak z żadnym większym odzewem.

O fotel wójta Włoszakowic ubiegało się pięciu kandydatów.

Najlepszy wynik w wyborach wójta zanotował obecny włodarz gminy Robert Kasperczak. Zdobył 1626 głosów, czyli 40,27 procent i zmierzy się w kolejnym starciu z Markiem Wąsowiczem – 982 głosy i 24,32 procent poparcia. To oni zmierzą się w dogrywce 21 kwietnia.

Trzecie miejsce miał Damian Małecki – 758 głosów, 18,77 procent. Czwarte Stanisław Waligóra – 439, 10,87 procent. Piąte Piotr Kois – 233 głosy, 5,77 procent.

W Radzie Gminy Włoszakowice zasiądą:

Z komitetu Marka Wąsowicza 8 radnych: Danuta Poloszyk, Michalina Dąbkowska, Adam Lemański, Karol Wilczak, Dawid Kuśnierek, Jan Kot, Szymon Marcinek, Natalia Walkowiak.

Z komitetu PSL/Trzecia Droga (Roberta Kasperczaka) 4 radnych: Maria Rzeźniczak, Bartosz Zając, Kurpisz Kazimierz. Małgorzata Małuszek. 

Z komitetu Piotra Koisa 2 radnych: Marlena Lipowa, Patryk Kamieniarz.

Z komitetu Stanisława Waligóry: Monika Michalewicz.

ŚWIĘCIECHOWA

Wybory wójta Święciechowy to był pojedynek między doświadczeniem a młodością. Wieloletni wójt Marek Lorych zmierzyl się z radnym gminnym i działaczem społecznym Mikołajem Kostaniakiem. Walka zakończyła się zwycięstwem 27-letniego Kostaniaka. 65-letni wójt odejdzie na emeryturę. Mikołaj Kostaniak będzie najmłodszym włodarzem gminy w powiecie leszczyńskim.

Mikołaj Kostaniak prowadził swoją kampanię chyba najaktywniej spośród wszystkich kandydatów w powiecie. Zaczął bardzo wcześnie, od spotkań z mieszkańcami w poszczególnych miejscowościach, chodzi po gminie ze swoimi kandydatami na radnych. Wykonał tytaniczną pracę, aby przekonać do siebie wyborców. Pomogły mu na pewno: doświadczenie samorządowe oraz uśmiech i uprzejmość. Sprawdził się jako organizator wielu wydarzeń w gminie. Miał odwagę np. na takie działania, jak roznoszenie pączków po urzędzie w tłusty czwartek.

Wybory wójta w gminie Święciechowa wygrał Mikołaj Kostaniak zdobywając 2079 głosów, 59,55 procent. Obecny wójt Marek Lorych miał 1412 głosów, 40,45 procent.  

Do Rady Gminy Święciechowa weszli:

Z komitetu Mikołaja Kostaniaka 8 radnych: Krzysztof Nowacki, Dominika Dudzisz, Patrycja Sobieraj, Dariusz Matuszewski, Mikołaj Kostaniak, Arleta Rivoalen, Jakub Schubert, Anna Urbańska.

Z  komitetu Marka Lorycha 5 radnych: Ewelina Konieczna, Tomek Gorwa, Zbigniew Dudek, Magdalena Bieruta, Krzysztof Kołacki. 

Z własnych komitetów 2 radnych: Hubert Maćkowski, Jakub Stryjak.

Z racji tego, że Mikołaj Kostaniak został wójtem i radnym, to jego mandat w Radzie Gminy wygasa i w ciągu 3 miesięcy odbędą się wybory uzupełniające w jednym okręgu.

OSIECZNA

W Osiecznej jest nowy burmistrz, bo wieloletni Stanisław Glapiak zdecydował się odejść na emeryturę. Dostał się jednak do Rady Powiatu Leszczyńskiego, więc nadal będzie działał w samorządzie.

W wyborach na wójta wystartował obecny sekretarz gminy Sławomir Kosmalski. I wybory wygrał zdecydowanie, zdobywając 2872 głosy, 72,29 procent. Ma też większość w radzie, więc rządy powinien mieć spokojne. Jego jedyny kontrkandydat Karol Lis, radny powiatowy zebrał 1101 głosów, 27,71 procent.

W Radzie Miasta i Gminy Osieczna zasiądą:

Z komitetu Sławomira Kosmalskiego 9 radnych: Jakub Kolberg, Marek Kozak, Mirosław Forszpaniak, Paula Juskowiak, Agata Kowalska, Jarosław Glapiak, Sabina Handke, Marcin Niezgódka, Sebastian Łagoda.   

Z komitetu Karola Lisa 3 radnych: Łukasz Sowiński, Sylwia Brodziak-Szpruta, Robert Skrzypek.

Radnymi zostali także kandydaci startujący z własnych komitetów: Edyta Prałat, Roman Lewicki i Przemysław Skowronek. 

(lm, Fot. Facebook kandydatów )

Link do tekstu: Wybory w gminach powiatu leszczyńskiego. W Święciechowie wygrała młodość, we Włoszakowicach będzie dogrywka Gazeta ABC

Tagi :

Materiały

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *