leszno24.pl – Grzegorz Rusiecki i radni KO będą rządzić Lesznem samodzielnie. Pamiętajmy, co nam obiecali!

lm, Fot. L. Matuszewska

7 kwietnia mieszkańcy Leszna zdecydowali, że chcą nowego prezydenta i mocno odmienionej Rady Miejskiej. Zwycięstwo Grzegorza Rusieckiego i Koalicji Obywatelskiej jest miażdżące. Były już poseł i jego radni będą rządzić Lesznem samodzielnie. Powinni więc spełnić złożone podczas kampanii obietnice. Postanowiliśmy je przypomnieć, żebyśmy mieli świadomość, czego od nowej ekipy mamy prawo oczekiwać.

Materiał powstał w ramach projektu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych „Audytor wyborczy sieci mediów lokalnych”, realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy Norweskich.

Grzegorz Rusiecki i Koalicja dla Leszna przed wyborami przedstawili priorytety na kadencję 2024-2029. Prezentowali je po kolei, na konferencjach prasowych organizowanych w poszczególnych okręgach wyborczych. Wyborcze obietnice padały nie tylko z ust kandydata na prezydenta, ale także od radnych i kandydatów do Rady Miejskiej. Wszystko mamy udokumentowane i ostrzegamy, że za pięć lat przypomnimy wszystkim i każdemu z osobna, do czego się zobowiązali.

Kadencja nowego prezydenta Grzegorza Rusieckiego i nowej Rady Miejskiej, gdzie aż 14 spośród 23 mandatów ma Koalicja Obywatelska rozpocznie się na początku maja, a więc za dwa tygodnie, a tymczasem jedna obietnica już została spełniona. KO chciała uruchomić taksówkę dla seniora. I niebawem zacznie ona kursować, o co zatroszczył się ustępujący prezydent Łukasz Borowiak. Na ostatniej sesji przed wyborami radni podjęli stosowną uchwałę, a Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu przyznał miastu dofinansowanie do takich przewozów.

DROGI

Koalicja obiecała mieszkańcom Leszna dwie duże, oczekiwane od lat, inwestycje drogowe.

Pierwszą jest modernizacja ulicy Święciechowskiej. – Ta ulica jest pewnym symbolem ostatnich dziesięciu lat działalności pana prezydenta Łukasza Borowiaka, PL 18 i PiS-u w Lesznie – komentował przed wyborami Grzegorz Rusiecki, obecny prezydent elekt. Zarówno on, jak też kandydaci na radnych, zadeklarowali, że Święciechowska zostanie wyremontowana do roku 2028.

Drugą obietnicą jest budowa nowej drogi na Gronowo, czyli łącznika Ronda Antoniny z ulicą Gronowską. Z tym hasłem do wyborów szedł przede wszystkim radny z Gronowa – Jacek Adamczak. Jego za tę deklarację rozliczymy.

Poza tym Koalicja Obywatelska zadeklarowała, że zmodernizuje ulicę Kiepury.  – Ta ulica nie przynosi chluby miastu. Już czas, aby ją zagospodarować w taki sposób, aby spełniała swoją funkcję zarówno dojazdu do szpitala, ale też z uwzględnieniem ruchu pieszego i rowerowego – tłumaczył Rafał Bukowski, były wieloletni kierownik Miejskiego Zarządu Dróg i Inwestycji, kandydat na radnego. Remontu ma się doczekać ulica Tama Kolejowa. Prezentowany był również pomysł przejmowania przez miasto niektórych dróg osiedlowych od spółdzielni mieszkaniowych i ich remontowania, jeśli służą nie tylko mieszkańcom bloków, ale np. jako dojazdy do szkół, czy cmentarza.

Ale na tym nie koniec. KO widzi też konieczność budowy trzech rond: przy koszarach wojskowych, na skrzyżowaniu ulic  Opalińskich, Narutowicza i Zacisze oraz Sienkiewicza i 17 StyczniaRadny Tomasz Mikołajczak, obiecywał że w ciągu 5 lat utwardzonych zostanie przynajmniej 5 km dróg gruntowych.

Priorytetem dla Zaborowa ma być wyprowadzenie ruchu samochodów ciężarowych z ulicy Górowskiej i 1 Maja – do końca roku 2024 oraz budowa drogi z prawdziwego zdarzenia, łączącej ulicę Dożynkową z Zaborowem wraz z ciągiem pieszo-rowerowym. W planach KO jest również budowa parkingów przy hali Ćwicznia Miejska.

EDUKACJA

Są też obietnice oświatowe, a wśród nich kompleksowa modernizacja Szkoły Podstawowej nr 2 i sali gimnastycznej przy ul. Narutowicza oraz Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Rumuńskiej, do której ma zostać dobudowana hala sportowa pod balonem. Przedszkole Miejskie nr 10 przy ul. Prusa ma mieć nową siedzibę, a uczniowie Zespołu Szkół Technicznych – parking samochodowy.

CENTRUM MIASTA

Priorytetem dla KO jest rewitalizacja Nowego Rynku, która ma być przeprowadzana stopniowo. Do zrobienia jest sporo: nowe miejsca parkingowe, nowe stojaki rowerowe, nowa nawierzchnia placu targowego. – Chcemy też ustawić nowe stragany – dodawał Patryk Józefowicz, nowo wybrany radny. 

O Starówce w kampanii było cicho. Genialnego pomysłu na jej ożywienie nie przedstawił żaden z komitetów, bo żaden go nie miał. To trudny temat, który dodatkowo może skomplikować rychłe otwarcie galerii zbudowanej na miejscu fabryki cukierków Goplana. Nowy obiekt może sprawić, że ludzie chętniej będą przyjeżdżać do centrum miasta, ale czy po wizycie w nowej galerii zechcą pójść na Rynek? KO zadeklarowało, że będzie: odnawiać miejskie kamienice, wynajmować małe mieszkania młodym ludziom, udzielać bonifikat najemcom lokali handlowych, a ogródki wiedeńskie mają być czynne przez cały rok. 

ZIELEŃ

Radny Przemysław Górzny obiecał stworzenie Parku na Antoninach, a nowa radna Sylwia Sadowska zadeklarowała, że w mieście posadzonych zostanie 1000 nowych drzew. W słynnym lasku na Rejtana, który miał zostać sprzedany deweloperowi, miałaby powstać park społeczny, a więc miejsce zielone, o którego zagospodarowanie i utrzymanie troszczyć się będą sami mieszkańcy. KO chce wpisać ogrody działkowe w tereny zielone miasta Leszna.

POZA TYM

Koalicja nie postuluje bezpłatnej komunikacji miejskiej. Opowiada się za tańszymi biletami, krótszymi trasami, zwiększeniem liczby kursujących po Lesznie autobusów i montażem kolejnych elektronicznych tablic informacyjnych na przystankach. 

KO chce tworzyć: centrum aktywności na Zatorzu, centrum organizacji pozarządowych, kolejne kluby seniora oraz kluby młodzieżowe. Postuluje utworzenie centrum opieki geriatrycznej oraz stacjonarnego hospicjum, którego w Lesznie nie ma i bardzo brakuje.

Wybrzmiał też pomysł – chyba najmniej realny ze wszystkich – utworzenia centrum obsługi mieszkańca połączonego z biurem paszportowym, gdzie urzędnicy miejscy i powiatowi byliby do dyspozycji mieszkańców popołudniami i w soboty. 

ZDROWIE I SPORT

Kandydaci na radnych z ramienia KO mówili w kampanii o konieczności: promocji szczepień przeciw grypie, nowych programach profilaktycznych, np. dotyczących układu krążenia, cukrzycy, otyłości, chorób płuc oraz programie edukacji mieszkańców na temat tego, jak dbać o swoje zdrowie.

Więcej pieniędzy ma trafić na sport dzieci i młodzieży. Radny Jacek Adamczak zapowiedział starania o rozbudowę Kompleksu Sportowego im. Zdzisława Adamczaka w Zaborowie o mniejsze boisko dla dzieci i młodzieży oraz pawilon hotelowo-gastronomiczny w części wschodnio-południowej. – Ten projekt już jest od roku 2011, ale jego realizacja dziwnym trafem została wstrzymana – podkreślał.  

Przed prezydentem Grzegorzem Rusieckim i radnymi Koalicji Obywatelskiej 5 lat, czyli około 1800 dni na spełnienie wyborczych deklaracji i oczekiwań mieszkańców.  

Lidia Matuszewska

Link do tekstu: Grzegorz Rusiecki i radni KO będą rządzić Lesznem samodzielnie. Pamiętajmy, co nam obiecali! Gazeta ABC

Tagi :

Materiały

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *