jaw.pl – Sonda uliczna: Na kogo zagłosują jaworznianie?

Kilka dni do wyborów. Zapytaliśmy mieszkańców miasta, na kogo oddadzą swoje głosy? Część z nich wie doskonale, jednak większość nie chce zdradzać swoich politycznych sympatii. Ci, którzy podzielili się z nami tą wiedzą i podali konkretne nazwiska, na kogo zagłosują, swój wybór uzasadnili.

Materiał powstał w ramach projektu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych „Audytor wyborczy sieci mediów lokalnych”, realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy Norweskich.

Wśród kandydatów na urząd prezydenta największą popularnością wśród mieszkańców cieszyły się dwa nazwiska. Paweł Silbert, czyli obecny prezydent oraz Michał Kirker, kandydujący z ramienia Koalicji Obywatelskiej. To właśnie tę dwójkę najczęściej podawali zapytani mieszkańcy.

Część mieszkańców jeszcze nie wie, na kogo zagłosuje i wciąż się zastanawia. Na mieście widzą już sporo plakatów wyborczych, jednak, jak sami mówią, potrzebują dokładnie zapoznać się z poszczególnymi kandydatami oraz z ich programem wyborczym. — Jest wiele aspektów w mieście, które należy poprawić — mówią zapytani mieszkańcy.

Naprawić drogi

Z przeprowadzonych z mieszkańcami Jaworzna rozmów wynika, że mają oni duże oczekiwania wobec przyszłych władz. Kluczową kwestią jest poprawa stanu infrastruktury drogowej. Wiele dróg oraz ulic wymaga remontu. Jest wśród nich np. zniszczona ul. Pionierów w Wilkoszynie. Również wiele dróg w innych dzielnicach nadaje się do remontu. Troska o te odległe od centrum dzielnice to ważna dla mieszkańców kwestia. Mowa tutaj na przykład o Szczakowej, czy Pieczyskach. Mieszkańcy chcą, aby samorząd zwrócił większą uwagę na bezpieczeństwo w tych dzielnicach.
Jednak nie tylko tam, bo i w samym centrum miasta znajdzie się coś do poprawy. Jedna z zapytanych mieszkanek wspomina także o Rynku, który według niej nie jest do końca wykonany prawidłowo.

Chcą być wysłuchani

Dla mieszkańców ważny jest również dialog. Chcą być wysłuchiwani przez władze miasta. Prezydent musi być otwarty na rozmowy i to przez cały okres trwania swojej kadencji. Jedna z zapytanych mieszkanek uważa, że prezydent powinien być przede wszystkim dla ludzi i pomagać im. Młody mieszkaniec Jaworzna mówi o potrzebie otwartości prezydenta na młodzież. Głowa miasta powinna z młodymi ludźmi rozmawiać i brać pod uwagę ich zdanie.

Lepsza komunikacja i nie tylko

Domagają się również rozbudowy linii autobusowych, aby mieszkańcy odleglejszych od centrum dzielnic mieli więcej kursów autobusowych w ciągu dnia.
Pojawił się też temat przestrzeni miejskich. Mieszkańcy chcieliby, aby w Jaworznie powstało więcej skwerów i miejsc do odpoczynku z ławeczkami, a także do spędzania czasu aktywnie, dzięki rozbudowie ścieżek rowerowych. Jedna z mieszkanek powiedziała, że brakuje w mieście miejsc, gdzie starsi ludzie mogliby spędzać czas.

Pomoc słabszym

— W mieście jest sporo osób bezdomnych, którym należy pomóc — podkreśla starszy mieszkaniec. Rolą samorządu jest usprawnić oraz rozwinąć pomoc społeczną dla osób bezdomnych i zajęcie się potrzebującymi. Mężczyzna uważa, że to ludzie są najważniejsi w mieście. W końcu oni je tworzą, a władze miasta powinny o tym pamiętać.

Czy nastąpi zmiana?

Mieszkańcy ocenili szansę wyboru nowego prezydenta. Niektórzy mówią, że miasto potrzebuje zmiany i chcieliby zmiany prezydenta. Uważają, że trzeba dać szanse w rządzeniu młodym ludziom, mającym inne spojrzenie i świeże pomysły. Jeden z mieszkańców mówi, że to właśnie młodzi powinni działać, bo to oni są przyszłością miasta.
Są także głosy, że obecny prezydent Jaworzna powinien trwać i że zostanie ponownie wybrany w kwietniowych wyborach. Mieszkańcy podkreślają, jak wiele zrobił dla Jaworzna przez ostatnie dwadzieścia lat. Uważają, że miasto jest zadbane, że na przestrzeni lat bardzo się rozwinęło.
Z przeprowadzonych rozmów z mieszkańcami wynika, że ludzie od radnych i od prezydenta oczekują przede wszystkim rozwiązania problemów w mieście na wielu płaszczyznach oraz spełnienia wyborczych obietnic. Ważny jest również dialog z mieszkańcami, co podkreśla wielu rozmówców.

Komu się sprawdzi?

Czy oczekiwania mieszkańców zostaną spełnione, okaże się dopiero w trakcie trwania nowej kadencji. Dzień po wyborach poznamy radnych rady miejskiej i, być może, również nazwisko prezydenta na kolejne 5 lat. Stanie się tak tylko w przypadku, jeśli jeden z kandydatów na ten urząd zgromadzi w głosowaniu połowę ważnych oddanych głosów. Jest jednak duża szansa na drugą turę wyborów — 21 kwietnia.

Link do tekstu: Sonda uliczna: Na kogo zagłosują jaworznianie? Co Tydzień Jaworzno

Tagi :

Materiały

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *