tygodnik.pl – Gmina Kęsowo: Starcie Januszewski – Trzeciak

fot. red.

W najmniejszej gminie powiatu tucholskiego wybory na wójta będą jednak rywalizacją. Starający się o kolejną reelekcję, od 17 lat wójt gminy Kęsowo Radosław Januszewski zmierzy się ze swoją byłą pracownicą, obecnie kierującą WTZ w Tucholi, Moniką Trzeciak. Komitet, z którego startuje kontrkandydatka – KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe – idzie także po mandaty w radzie. W 13 z 15 okręgów wystawia kandydatów. Natomiast komitet wójta – KWW Aktywna Gmina Kęsowo – zgłosił kandydatów we wszystkich okręgach.

Materiał powstał w ramach projektu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych „Audytor wyborczy sieci mediów lokalnych”, realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy Norweskich.

Dość niespodziewanie Kęsowo dołącza do tych samorządów z powiatu tucholskiego, w których 7 kwietnia mieszkańcy będą mieli wybór, komu powierzyć posadę wójta. Kontrkandydaci dla obecnych wójtów znaleźli się w gminach Śliwice i Lubiewo (z Danielem Kożuchem powalczy Lucyna Ziółkowska, a z Joanną Jastak – Marcin Lewandowski). Spokojni o stanowiska mogą być natomiast: burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski, wójt gminy Cekcyn Jacek Brygman i wójt gminy Gostycyn Ireneusz Kucharski.

Gorąca wyborcza plotka i prawdziwa niespodzianka

W drugiej połowie lutego wójt Radosław Januszewski ogłosił, że będzie się starać o reelekcję, startując ponownie z KWW Aktywna Gmina Kęsowo. Na prywatnym profilu na Facebooku opublikował 16 lutego oświadczenie wraz z podsumowaniem obecnej kadencji i planami na kolejną, a także informacjami o wykształceniu (ukończył sześć kierunków studiów, w tym prawo i administrację na UMK w Toruniu, zrobił też dyplom Master of Business Administration na sławnym ostatnio Collegium Humanum) i doświadczeniu zawodowym. Raczej nie wywołało to zaskoczenia, bo od dawna w gminie mówiono, że wójt zamierza skorzystać z możliwości, jaką daje mu obecna ordynacja wyborcza (dwukadencyjność wprowadzona za rządów Prawa i Sprawiedliwości nie działa bowiem wstecz).

Jako ewentualnego kontrkandydata dla wójta wymieniano Krzysztofa Dereszyńskiego, znanego przedsiębiorcę z gminy Tuchola. Wielu kęsowian pracuje po sąsiedzku w jego firmie. Okazało się to jednak plotką. Dereszyński, który w październiku startował w wyborach parlamentarnych, teraz celuje w samorząd powiatowy. Jest „trójką” na liście KKW Koalicja Obywatelska w okręgu nr 1.

Zaledwie jeden dzień przed końcem terminu zgłaszania kandydatów na wójtów – 13 marca – na stronie Państwowej Komisji Wyborczej pojawił się jednak kontrkandydat dla Januszewskiego: Monika Trzeciak z Dąbrówki, która startuje z KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe. To zaskoczenie dla wielu mieszkańców gminy, a pikanterii tej walce dodaje fakt, że Trzeciak przez ponad dekadę była współpracownicą obecnego wójta.

Gminę zna od podszewki

Monika Trzeciak swój start w wyborach ogłosiła również w mediach społecznościowych już po tym, jak jej kandydatura znalazła się na stronie PKW. Jak napisała 14 marca na swoim prywatnym Facebooku, ubiega się o mandat wójta, aby „móc aktywnie wspierać rozwój lokalnej społeczności”.

Z wykształcenia jest politologiem z zakresu polityki samorządowej i regionalnej. Studiuje właśnie ostatni semestr na uzupełniających studiach magisterskich z zarządzania. Mężatka, lat 41, ma córkę. Nie należy do żadnej partii politycznej, start w wyborach na wójta jest jej debiutem. Od maja 2022 r. kieruje Warsztatami Terapii Zajęciowej w Tucholi. Wcześniej przez 14 lat (2008-2022) pracowała w Urzędzie Gminy Kęsowo na stanowisku inspektora ds. infrastruktury i pozyskiwania środków unijnych.

„Moja praca pozwoliła mi poznać naszą gminę od podszewki oraz zdobyć doświadczenie niezbędne do podejmowania skutecznych działań na rzecz jej rozwoju” – pisze na Facebooku. Z jej wpisu można się też dowiedzieć, że zamierza kontynuować inicjatywy rozpoczęte przez obecnego wójta, na które gmina otrzymała wsparcie finansowe z funduszy zewnętrznych, ale ma pomysły na nowe inwestycje i kierunki działania samorządu.

„Współpraca z panem wójtem Radosławem Januszewskim była pełna wyzwań, ale też stanowiła nieocenione doświadczenie, które pozwoliło mi rozwijać się zawodowo. Podczas naszej współpracy doświadczyłam zarówno momentów satysfakcjonujących, jak i sytuacji trudnych” – brzmi odpowiedź Moniki Trzeciak na nasze pytanie o czasy wspólnej pracy z Januszewskim. Kontaktujemy się z nią mailem, bo ze względu na napięty kalendarz kandydatki nie udało się nam z nią dłużej porozmawiać przez telefon ani umówić na spotkanie.

Nie popada w samozachwyt

A jak wójt wspomina współpracę z Moniką Trzeciak? Radosław Januszewski, nieco poirytowany tym pytaniem, oświadcza, że nie zamierza się wypowiadać o kontrkandydatce. Nie chce też komentować faktu, że po raz drugi z rzędu walczy w wyborach z kobietą. W 2018 roku o stanowisko wójta gminy Kęsowo ubiegała się Ewelina Olejniczak-Muzioł. Startująca z KWW „Nowa perspektywa dla Gminy Kęsowo” zdobyła 468 głosów – 24,74 proc. (Radosław Januszewski miał 1424 głosy – 75,26 proc.).

– W demokratycznym świecie każdy może stworzyć komitet wyborczy. I jeśli zgłosi ośmiu kandydatów do rady, może też wystawić kandydata na wójta  – stwierdza wójt. Woli jednak mówić o początkach swojej samorządowej kariery.  – Miałem 28 lat, gdy zaczynałem pracę na stanowisku wójta. Przez cały czas się rozwijam. Edukacyjnie nie stoję w miejscu. Nie wiem, czy wszyscy włodarze w Polsce też tak dbają, żeby pogłębiać wiedzę, poszerzać tylko po to, aby pomagać mieszkańcom. Myślę, że przez te 17,5 roku sporo się w naszej gminie wydarzyło, weszliśmy na inny poziom – opowiada. – Oczywiście, że potrzeb wciąż nie brakuje, a każdy z mieszkańców jest w stanie wskazać jakieś obszary do poprawy, ale ja też je widzę. Nie popadam w samozachwyt, tylko działam na rzecz rozwoju gminy Kęsowo – dodaje.

Przekonuje, że ma kolejne pomysły na najbliższe lata. – Wiele programów, na które zdobyliśmy środki z moimi najbliższymi współpracownikami w urzędzie – Jagodą Has, Danutą Rudnik, Sabiną Jankowską, Natalią Łącką – będzie realizowanych przez kolejne dwa lata. Ja mam dobry zespół ludzi i chciałbym z nim dalej kontynuować pracę na rzecz gminy. Czy tak będzie, 7 kwietnia zdecydują mieszkańcy – kończy. Radosław Januszewski ma dziś 45 lat. Jest żonaty, ma czworo dzieci.

Co zrobią w gminie Kęsowo? Kandydaci zapowiadają

Januszewski plan działania na kolejną kadencję ma następujący: zrealizować zadnia, na które gmina pozyskała 5 mln zł dofinansowania z Unii.

– Rozpoczęte już inicjatywy trzeba przeprowadzić pod względem dokumentacji projektowych, przetargowych, wybrać wykonawców i nadzorować cały proces budowlany – podaje wójt na swoim FB. Na wykonanie czekają drogi na wybudowaniu w Drożdzienicy, Krajenkach, pomiędzy Przymuszewem a Krajenkami, na osiedlu w Żalnie, Nowym Żalnie, relacji Piastoszyn – Ciechocin. Na liście zadań jest też budowa chodnika w Pamiętowie i ścieżki rowerowej Żalno – Bladowo, rozbudowa ośrodka zdrowia w Kęsowie oraz budowa budynku wielorodzinnego w Żalnie. Poza tym gmina przygotowuje się do modernizacji kotłowni szkół w Kęsowie i Żalnie oraz do przebudowy stacji uzdatniania wody w Kęsowie. A w najbliższym czasie powinna ruszyć budowa ścieżek rowerowych relacji Kęsowo – Jeleńcz oraz Tuchółka – Żalno – zapowiada włodarz i jednocześnie kandydat.

Założenia programowe na swoim Facebooku określiła także Monika Trzeciak. Cytujemy:

– (…) zamierzam kontynuować inicjatywy rozpoczęte przez obecnego p. Wójta, na które gmina otrzymała wsparcie finansowe z funduszy zewnętrznych. Mowa tutaj o inwestycjach związanych z modernizacją dróg w Drożdzienicy, Krajenkach, pomiędzy Przymuszewem a Krajenkami, na osiedlu w Żalnie, w Nowym Żalnie a także pomiędzy Piastoszynem a Ciechocinem. Ponadto planuję rozbudowę ścieżek pieszo-rowerowych, wspieranie organizacji pozarządowych, zwiększenie liczby pracowników porządkowych na terenie gminy w celu utrzymania czystości i porządku w miejscach publicznych, zapewnienie koordynacji pracy świetlic, rozwój przedszkoli przy szkołach a także zwiększenie ilości połączeń komunikacyjnych do szkół, dbanie o czystość naszych jezior i plaż oraz inwestowanie w odnawialne źródła energii – oświadcza kandydatka m.in. uzupełniając, już w bezpośredniej odpowiedzi udzielonej „Tygodnikowi”, że chciałaby wpłynąć na zmianę wizerunku gminy.

Z wójtem i w kontrze do niego

Dla zdobywających stanowisko wójta ważne jest, jak głosy wyborców przekładają się na przydział mandatów w radzie. Wiadomo, że łatwiej się rządzi, mając w niej większość. Radosław Januszewski miewał silną opozycję. W trwającej jeszcze kadencji Rada Gminy Kęsowo dwukrotnie nie udzieliła mu wotum zaufania: w 2020 i 2022 roku. Im bliżej zakończenia kadencji, tym głosy krytyczne zdają się cichnąć albo nie są już wycelowane w wójta, przynajmniej na forum rady. Przypomnijmy, że przed czasem mandat złożył jeden z głównych radnych stojących w kontrze do wójta – Tomasz Linke (mandat w radzie objął, startując z listy komitetu KWW „Razem dla Gminy Kęsowo”), a to w związku z objęciem przez niego funkcji dyrektora Szkoły Podstawowej w Żalnie (placówka podległa gminie Kęsowo). W zbliżających się wyborach jego nazwisko figuruje na jednej z list KWW Gminy dla Powiatu, czyli komitetu popieranego przez burmistrza i większość wójtów z terenu powiatu tucholskiego, w tym wójta Januszewskiego.

Do rady gminy wójt wystawia 15 swoich ludzi, obstawia wszystkie okręgi. W tym gronie są m.in. obecni radni  (Mirosław Brzeziński, Anita JuhnkeAndrzej Pogorzelczyk), dobrze znana w regionie Agata Fröhlke (dyrektorka Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Żalnie i Gostycynie) czy strażak Tomasz Gumiński. Pewny mandat mają już Pogorzelczyk i Kinga Kwiatkowska, bo w okręgach 4 i 5 nie ma innych kandydatów.

Alternatywa zwiera szyki m.in. pod szyldem KWW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe – z którego startuje też Monika Trzeciak. Do Rady Gminy Kęsowo komitet wystawił 13 kandydatów. Jeśli chodzi o obecnych przedstawicieli samorządu, są to: Ewa Szczypiorska, Jarosław WróblewskiŁukasz Modrzejewski, Arleta Iwicka, Barbara Landowska. Jest też Mirosław Bałazy, który poprzednio do rady wszedł w wyborach uzupełniających ze swojego komitetu. Ponadto o mandat ubiegają się dobrze znani – nie tylko mieszkańcom Żalna – Krzysztof Zdanowski czy Grzegorz Krzywdziński. Komitet wystawia też najmłodszego kandydata na radnego w całym powiecie, 18-letniego Piotra Kensika z Jeleńcza. Inny z aktualnych radnych, Andrzej Jordan, o kolejną kadencję ubiega się z własnego komitetu – KWW Nasza Gmina Kęsowo.

Dodajmy, że od kilku tygodni KWW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe staje się aktywne i organizuje spotkania z mieszkańcami gminy Kęsowo. W pierwszym, które odbyło się w Żalnie, udział wzięli posłanka na Sejm RP Agnieszka Kłopotek i jej mąż Eugeniusz Kłopotek. Były czołowy działacz PSL, obecnie wójt Warlubia, w najbliższych wyborach startuje bowiem do Rady Powiatu Tucholskiego. W spotkaniach uczestniczy też kandydatka Trzeciak.

Agata Wiśniewska

Link do tekstu: Gmina Kęsowo: Starcie Januszewski – Trzeciak Tygodnik Tucholski

Tagi :

Materiały

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *