ctmyslowice.pl – Kto walczy o mandat radnego? Są nowe twarze, wracają znane nazwiska

Listopad 2018, pierwsza sesja Rady Miasta Mysłowice IX kadencji. Już w kwietniu mieszkańcy wybiorą nową radę

7 kwietnia mieszkańcy Mysłowic wybiorą swoich 23 przedstawicieli do Rady Miasta Mysłowice. Siedem komitetów wystawiło w sumie 193 kandydatów na radnych. Są wśród nich zarówno debiutanci, jak też osoby, których nazwiska już znamy.

Materiał powstał w ramach projektu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych „Audytor wyborczy sieci mediów lokalnych”, realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy Norweskich.

Siedem komitetów, cztery okręgi, 193 kandydatów

Mysłowice są podzielone na cztery okręgi wyborcze. Okręg nr 1 obejmuje dzielnice: Piasek, Stare Miasto, Centrum; okręg nr 2 – dzielnice: Janów Miejski-Ćmok, Szopena-Wielka Skotnica, Bończyk-Tuwima; okręg nr 3 – dzielnice: Brzęczkowice i Słupna, Brzezinka, Morgi; okręg nr 4 – dzielnice: Larysz-Hajdowizna, Krasowy, Kosztowy, Dziećkowice, Wesoła, Ławki.

W poszczególnych okręgach do obsadzenia jest odpowiednio: pięć, siedem, pięć i sześć mandatów. Zgodnie z Kodeksem wyborczym liczba kandydatów na liście nie może być mniejsza niż pięć i nie może być większa niż liczba radnych wybieranych w danym okręgu wyborczym, powiększona o dwóch kandydatów.

W tegorocznych wyborach mieszkańcy będą wybierać spośród kandydatów zgłoszonych przez trzy komitety partyjne i cztery lokalne: KWW Alternatywa dla Mysłowic, KWW Projekt Mysłowice, KWW Koalicja Obywatelska, KWW Prawo i Sprawiedliwość, KWW Razem Dla Mysłowic, KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe, KWW Dariusza Wójtowicza – Wspólnie Dla Mysłowic.

Maksymalną liczbę kandydatów we wszystkich okręgach wystawiły cztery z siedmiu zarejestrowanych komitetów: KWW Koalicja Obywatelska, KWW Razem Dla Mysłowic, KWW Trzecia Droga i KWW Dariusza Wojtowicza. Szansę na zarejestrowanie kandydatów we wszystkich czterech okręgach zaprzepaścił PiS – to skutek niewystarczającej liczby poprawnych podpisów na listach popierających kandydatów. Jego kandydaci powalczą więc w trzech okręgach: nr 1, 2 i 4.

Łącznie na wszystkich listach są 193 nazwiska. To o 19 więcej niż podczas wyborów samorządowych w 2018 roku. Wówczas kandydatów na radnych Mysłowic zgłosiło sześć komitetów: KKW Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska, KKW SLD Lewica Razem, KW Prawo i Sprawiedliwość, KWW Dariusz Wójtowicz, KW Mysłowickie Porozumienie Samorządowe i KWW Niezależni Mysłowice.

Doświadczeni rezygnują, byli radni chcą wrócić, nowi próbują sił

Na start w wyborach samorządowych nie zdecydowało się dwóch obecnych, doświadczonych radnych. To Edward Lasok, który w Radzie Miasta Mysłowice zasiadał od 1990 do 2010 roku, w latach 2010-2018 był prezydentem Mysłowic, a od 2018 do teraz ponownie radnym; drugi to Grzegorz Łukaszek – radny z 26-letnim stażem. Obaj w 2018 roku do rady miasta weszli z listy Mysłowickie Porozumienie Samorządowe. Ponadto nie kandydują także radny Krzysztof Biolik (również wszedł z listy MPS) i Jacek Szołtysek (w 2018 roku kandydat KO). Wszyscy ci radni w marcu 2023 roku przeszli do nowego klubu: Forum Samorządowe Projekt Mysłowice.

– 34 lata w samorządzie to szmat czasu. Było mi dane go tworzyć, przeszedłem w samorządzie wszystkie szczeble. Udało mi się sporo zrobić dla miasta, ale trzeba zamknąć pewien etap w życiu. Dane mi było przeżyć 72. rok życia i chciałem wyhamować, kończę i będę z boku obserwować. Jeżeli trzeba będzie wspomóc radą, będę zawsze otwarty – mówi Edward Lasok. Z kolei Krzysztof Biolik, zapytany o powody niekandydowania, odpowiada krótko: – Trzeba dać szansę innym.

Piątym radnym obecnej kadencji, którego nazwiska nie będzie już na listach do Rady Miasta Mysłowice, jest Tomasz Papaj (PiS) – on postanowił kandydować do Sejmiku Województwa Śląskiego.

Są natomiast wśród kandydujących osoby, które chcą wrócić do samorządu. Mieszkańcy Mysłowic mogą je pamiętać z VIII, VII, a nawet VI i wcześniejszych kadencji Rady Miasta Mysłowice. Są to: Tomasz Palka (w latach 2014-2015 klub radnych PiS, z którego został wykluczony, teraz startuje z listy Dariusza Wójtowicza), Bernard Pastuszka (Razem Dla Mysłowic), Agata Kansy (Razem Dla Mysłowic), Damian Sojka (Razem Dla Mysłowic), Zbigniew Zduniak (Trzecia Droga), Bogdan Sablik (Trzecia Droga), Józef Zajkowski, Barbara Musioł, Eugeniusz Lelonek, Piotr Oślizło (wszyscy kandydują z listy PiS) oraz Joanna Frysztacka i Dorota Konieczny-Simela (obie z KO). Pastuszka i Konieczny-Simela kandydują także na stanowisko prezydenta Mysłowic.

Nowością na mysłowickiej scenie politycznej jest w tegorocznych wyborach samorządowych Alternatywa dla Mysłowic – oddolna inicjatywa mieszkańców niezwiązanych dotychczas z polityką. „Alternatywa dla Mysłowic to oddolny i niepolityczny ruch, skupiający wokół siebie osoby, którym leży na sercu dobro miasta” – tak przedstawiają się członkowie Alternatywy. Deklarują, że ich celem jest stworzenie rozwijającego się, otwartego, myślącego o przyszłości i szanującego swoją historię miasta, w którym będzie się liczył każdy mieszkaniec – bez względu na poglądy i wiek.

Liderem Alternatywy dla Mysłowic jest 32-letni Łukasz Prajer, pomysłodawca i organizator festiwalu AlterFest, który od 2012 roku odbywa się w Mysłowicach. Ugrupowanie tworzą także m.in. wolontariusze, aktywiści ratujący lasy przed wycinką, byli członkowie Młodzieżowej Rady Miasta Mysłowice, osoby zaangażowane w działalność takich organizacji pozarządowych jak „Duchy Lasu” czy „Przestrzeń Otwarcia”.

Najmłodsi – najstarsi

46 lat – tyle w 2018 roku wynosiła średnia wieku kandydatów do Rady Miasta Mysłowice. Z naszych obliczeń wynika, że tegoroczna średnia jest bardzo zbliżona, wynosi 45,5 roku.

„Najmłodszym” komitetem jest Alternatywa dla Mysłowic, w którym średnia wieku kandydatów wynosi 34,8 roku. 10 z 25 osób na tej liście ma poniżej 30 lat.

Drugi pod względem młodego wieku kandydatów jest komitet Projekt Mysłowice – tu średnia wynosi 42,9 roku.

Z kolei „najstarszym” komitetem jest Trzecia Droga, gdzie średnia wieku kandydatów wynosi 51 lat.

W pozostałych komitetach średnia wieku kandydatów wygląda następująco: KO – 49,4 roku; Razem Dla Mysłowic – 49,1 roku; PiS – 46,7 roku; komitet Dariusza Wójtowicza – 43,6 roku.

Najmłodszym kandydatem do Rady Miasta Mysłowice jest Mateusz Przepiura z komitetu Razem Dla Mysłowic: w chwili rejestracji miał 17 lat. Taki wiek nie stoi na przeszkodzie, by kandydować, o ile najpóźniej w dniu wyborów ukończy się 18 lat. Mateusz Przepiura pełnoletność osiągnie pod koniec marca. – Jest uczniem trzeciej klasy I Liceum Ogólnokształcącego w Mysłowicach, wolontariuszem Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych Nasze Mysłowice, a wiedza o społeczeństwie jest jednym z jego ulubionych przedmiotów – tłumaczy Piotr Olszowski, pełnomocnik wyborczy komitetu Razem Dla Mysłowic.

Najstarszą osobą, która stanęła do wyścigu o mandat radnego, jest Piotr Oślizło z PiS – ma 81 lat i już kilka kadencji w Radzie Miasta Mysłowice za sobą. Jako radny zaczynał w 1990 roku.

Kobiety wciąż w mniejszości

54,41 proc. kandydatów z wszystkich list wyborczych do Rady Miasta Mysłowice to mężczyźni (105 osób). To więcej niż w 2018 roku: wtedy panowie stanowili 53 proc.

Na 88 pań, które startują w tym roku, nazwiska ośmiu są na pierwszych miejscach list w poszczególnych okręgach. I tak: w przypadku Alternatywy dla Mysłowic, Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi kobiety są na dwóch listach jedynkami; w przypadku Projektu Mysłowice i PiS kobiety są jedynkami na jednej z list.

Najwięcej kobiet w sumie na swoich listach – po 15 – wystawiły Koalicja Obywatelska, Razem dla Mysłowic i Trzecia Droga.

W obecnej kadencji w radzie miasta jest tylko sześć kobiet – na 23 radnych. Jaka będzie reprezentacja pań w mysłowickim samorządzie w kadencji 2024-2029, wyborcy zdecydują za niecały miesiąc. I to nie tylko stawiając znak X przy nazwisku na liście do rady miasta, ale także wybierając prezydenta Mysłowic. Na ten urząd kandydują bowiem w tym roku dwie kobietyDorota Konieczny-Simela (KO) i Jolanta Tucharz-Sablik (Trzecia Droga).

Z ostatniej chwili

7 marca pełnomocnik KWW Prawo i Sprawiedliwość odwołał się od uchwały Miejskiej Komisji Wyborczej w Mysłowicach, która odmówiła rejestracji kandydatów na radnych z tego komitetu w okręgu wyborczym nr 3, ponieważ – w jej ocenie – zgłoszenie nie uzyskało wymaganego poparcia co najmniej 150 wyborców.

11 marca Komisarz Wyborczy w Katowicach wydał postanowienie o uchyleniu zaskarżonej uchwały Miejskiej Komisji Wyborczej. Rejestracja kandydatów ma zostać ponownie rozpatrzona przez komisję, która ma się zebrać w tej sprawie w czwartek, 14 marca.

as

Link do tekstu: Kto walczy o mandat radnego? Są nowe twarze, wracają znane nazwiska Co Tydzień Mysłowice

Tagi :

Materiały

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *