nowywyszkowiak.pl – Kto chce być nadal wójtem? Kto jeszcze się waha?

Zapytaliśmy urzędujących wójtów gmin powiatu wyszkowskiego, czy będą się ubiegali o ponowny wybór w nadchodzących wyborach samorządowych. Niektórzy mówią już stanowczo: tak. Dwóch wójtów wciąż nie podjęło decyzji.

Materiał powstał w ramach projektu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych „Audytor wyborczy sieci mediów lokalnych”, realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy Norweskich.

Premier Donald Tusk potwierdził, że wybory samorządowe odbędą się w dniach 7 i 21 kwietnia. Wybierzemy nie tylko burmistrzów i wójtów oraz radnych rad miejskich, gminnych i powiatowych, ale także radnych sejmiku województwa.

BRAŃSZCZYK

Bardzo ciekawie zapowiada się kampania w gminie Brańszczyk, gdzie kandydatów na wójta szybko przybywa. Jak już informowaliśmy, oficjalnie start w wyborach ogłosili już dwaj niezależni kandydaci: Piotr Deptuła i Grzegorz Kaflik. Zapytany przez nas obecny wójt Wiesław Przybylski, również potwierdza swój udział. Dotychczas cieszył się poparciem Prawa i Sprawiedliwości, ale partia tym razem będzie miała innego kandydata. Wiesław Przybylski pytany przez nas w styczniu, czy wystartuje z komitetu PiS, czy z własnego, krótko odpowiedział: – Za wcześnie, by o tym mówić.
Sytuacja zmieniła się 31 stycznia, kiedy Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie ogłosiło, że kandydatem na wójta Brańszczyka będzie były starosta powiatu wyszkowskiego Jerzy Żukowski. Obecnemu wójtowi pozostaje więc start z własnego komitetu wyborczego.
Tymczasem według nieoficjalnych informacji to nie koniec listy kandydatów. Może być ich nawet więcej niż w wyborach na burmistrza Wyszkowa, gdzie na razie wiemy o trzech osobach chętnych na to stanowisko. – Moim zamiarem było ożywienie życia politycznego w naszej gminie i to się udało – żartuje Wiesław Przybylski i, poważnie już, dodaje: – Ludzie bardzo interesują się lokalną polityką, jesteśmy bardzo aktywnym środowiskiem. To bardzo dobrze. Wójt musi się starać, jest obserwowany, rozliczany, a to mobilizuje do bardziej wytężonej pracy. Ja wkładam w nią całe swoje serce, staram się być obecny wszędzie, dużo rozmawiam z ludźmi i czasami, pod wpływem tych rozmów, zmieniam decyzje.

ZABRODZIE

Wątpliwości co do kandydowania nie ma też Krzysztof Jezierski, wójt gminy Zabrodzie. Była to pierwsza kadencja tego wójta, w 2018 roku startował z własnego komitetu „Wspólnie dla Zabrodzia” i pokonał czterech kontrkandydatów. – Jestem zadowolony, że tak wiele udało nam się zrobić, ale przed nami wciąż wiele pracy. W ubiegłym roku zrealizowaliśmy inwestycje za 24 mln zł, rok wcześniej – ok. 15 mln zł. Ogromnie się cieszę, że w pałacu w Dębinkach wspólnymi wysiłkami udało się utworzyć Muzeum Norwida – stwierdza.
Czego mieszkańcy jeszcze oczekują? Często pojawiają się pytania, dlaczego na terenie gminy Zabrodzie wzdłuż S8, jak w gminach sąsiednich, nie powstają zakłady pracy. To jedna z kwestii, które obecny wójt chciałby dokończyć. Decyzja w sprawie terenów, którymi obecnie interesują się konkretni inwestorzy, należy do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. – Niecierpliwimy się również my, ale procedura przetargowa wydłuża się – sytuację komentuje wójt. Gmina czeka na decyzję Ministerstwa Rolnictwa w sprawie odrolnienia kolejnych terenów.
Na miesiąc przed terminem zgłaszania kandydatów nic nie wiadomo o innych chętnych na posadę wójta gminy Zabrodzie.

SOMIANKA

Kandydować będzie też po raz kolejny wójt gminy Somianka Andrzej Żołyński. Jeśli zostanie wybrany, pod koniec 2024 roku jako wójt osiągnie „pełnoletność” – pierwszy raz wygrał wybory na wójta w grudniu 2006 roku, czyli prawie 18 lat temu
Czy miał kiedykolwiek wątpliwości co do kolejnego kandydowania? – Był taki czas: kiedy rządziło Prawo i Sprawiedliwość – przyznaje. – Ale muszę przyznać, że w ostatnich latach sytuacja zmieniła się na lepsze, zmieniło się podejście do samorządu. Dobrze oceniam program Polski Ład, który nie narzucał samorządom, co i jak mają robić. Dzięki temu możemy dostosować inwestycje do rzeczywistych warunków i potrzeb. Na podobnych zasadach urząd marszałkowski uruchomił program zrównoważonego rozwoju Mazowsza. Myślę, że żaden wójt nie będzie krytykował tych programów, bez względu na swoje sympatie polityczne – odpowiada Żołyński.
W poprzednich wyborach Andrzej Żołyński, który jest członkiem PSL, startował z własnego komitetu „Nasza Gmina Somianka” i pokonał kandydata PiS Mariusza Bryka (który obecnie jest pełnomocnikiem Prawa i Sprawiedliwości w naszym powiecie).

DŁUGOSIODŁO

W kwestii kandydowania waha się natomiast wójt z najdłuższym stażem. Stanisław Jastrzębski na fotelu wójta gminy Długosiodło zasiada od ponad 20 lat. W ostatnich wyborach startował z własnego komitetu „Nasza Gmina Długosiodło” i pokonał Marka Machnowskiego z PiS.
Kiedy pytamy, czy będzie się ubiegał o kolejną kadencję, odpowiada wymijająco: – Nie wykluczam. W tym tygodniu podejmę decyzję.
Według nieoficjalnych informacji Stanisław Jastrzębski będzie się ubiegał o mandat w Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Takie oczekiwania ma wobec niego Polskie Stronnictwo Ludowe. – Nie wiem, nie potrafię w tej chwili odpowiedzieć – mówi w rozmowie z „Nowym Wyszkowiakiem”. – Gdybym nie był członkiem ugrupowania, byłaby to wyłącznie moja osobista decyzja. Jeśli będzie potrzeba wsparcia tego ugrupowania, to tak zrobię. Ale na pierwszym miejscu stawiam sprawy swojej gminy. To nie jest łatwa dla mnie decyzja.
Wójt Stanisław Jastrzębski piastuje swoją funkcję najdłużej w naszym powiecie. Na zamieszczonej obok grafice prezentujemy jego dotychczasowe wyborcze wyniki.  
Nie znamy jeszcze innych kandydatów na wójta Długosiodła.

RZĄŚNIK

Z kolei wójt Paweł Kołodziejski swoje kandydowanie uzależnia przede wszystkim od stanu zdrowia. – Mam jeszcze troszkę czasu na decyzję – mówi. – Nic więcej nie powiem, bo nie uzgodniłem ostatecznej decyzji ze swoimi najbliższymi współpracownikami. Chciałbym jeszcze uczestniczyć w naszym życiu społecznym jako wójt, ale zdrowie jest najważniejsze.
Paweł Kołodziejski właśnie kończy swoją trzecią kadencję. W ostatnich wyborach startował z własnego komitetu „Przyjazna Gospodarna Gmina”, choć jest członkiem PSL. – Nigdy nie miałem ambicji politycznych, ale wiele lat temu zdecydowałem się wystartować na wójta i poświęcam się tej pracy na 150% – zapewnia. – Dlatego to nie jest dla mnie łatwa decyzja i decyzji na 100% nie podjąłem. Jeśli nie wystartuję na wójta, będę ubiegał się o mandat radnego powiatowego.
Od kilku dni wiadomo, że Prawo i Sprawiedliwość wystawi w gminie Rząśnik swoją kandydatkę. Będzie nią Renata Rębała – kierowniczka biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nie wiemy, czy wpłynie to na decyzję o starcie w wyborach przez Pawła Kołodziejskiego. Innych kandydatów jeszcze nie poznaliśmy.

Kalendarz wyborczy:

do 12 lutego

 • zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego
 • obwieszczenia o okręgach wyborczych, ich granicach, numerach i liczbie wybieranych radnych oraz o wyznaczonej siedzibie terytorialnej komisji wyborczej

do 22 lutego

 • zgłaszanie komisarzom wyborczym kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych

do 27 lutego

 • powołanie terytorialnych komisji wyborczych

do 4 marca, do godz. 16

 • zgłaszanie list kandydatów na radnych

do 8 marca

 • podanie do publicznej wiadomości informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz o siedzibach obwodowych komisji wyborczych
 • zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych

do 13 marca

 • przyznanie przez PKW jednolitych numerów dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw

do 14 marca, do godz. 16

 • zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast

do 15 marca

 • przyznanie numerów dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały co najmniej jedną listę kandydatów w wyborach do sejmiku województwa

do 18 marca

 • przyznanie przez komisarza wyborczego numerów dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały co najmniej jedną listę kandydatów do rady
 • powołanie przez komisarzy wyborczych obwodowych komisji wyborczych

od 23 marca do 5 kwietnia do godz. 24

 • nieodpłatne rozpowszechnianie w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych audycji wyborczych przygotowanych przez komitety wyborcze

do 25 marca

 • zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat
 • zgłaszanie zamiaru skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego lub bezpłatnego transportu powrotnego przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat w gminie, w której w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski

do 28 marca

 • podanie do publicznej wiadomości informacji o organizacji w dniu wyborów bezpłatnego gminnego przewozu pasażerskiego

do 29 marca

 • składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat

5 kwietnia o godz. 24

 • zakończenie kampanii wyborczej – cisza wyborcza

7 kwietnia godz. 7-21

 • głosowanie

autor: SB

Link do tekstu: Kto chce być nadal wójtem? Kto jeszcze się waha? Nowy Wyszkowiak

Tagi :

Materiały

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *