leszno24.pl – Kim są kandydaci do Rady Miejskiej Leszna? Ile mają lat, jakie wykonują zawody?

 lm, Fot. L. Matuszewska

Nauczyciele, sportowcy, emeryci, urzędnicy, działacze społeczni, drobni przedsiębiorcy – to przede wszystkim oni walczą o miejsca w Radzie Miejskiej Leszna z dwóch komitetów, które do tej pory przedstawiły pełne listy swoich kandydatów. Dlatego dziś będzie tylko o ludziach PL18 i Koalicji Obywatelskiej. 

Materiał powstał w ramach projektu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych „Audytor wyborczy sieci mediów lokalnych”, realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy Norweskich.

Kilka tygodni temu opublikowaliśmy tekst „Bój o Leszno”. Opisaliśmy jak po raz drugi o prezydenturę Leszna walczyć będą urzędujący prezydent Łukasz Borowiak i jego największy rywal, obecny poseł Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Rusiecki. Niektórzy zarzucali nam, że dostrzegamy tylko dwóch kandydatów, podczas gdy o władzę w Lesznie ubiegać się będzie aż sześć osób, a o mandaty w Radzie Miejskiej sześć komitetów. Tyle, że to drużyny Borowiaka i Rusieckiego są w tej rozgrywce najlepiej zorganizowane. Przedstawiły wyborcze hasła, wszystkie nazwiska pretendentów do rady, PL18 ujawnił już nawet cały program. To ludzie z PL18 i Koalicji Obywatelskiej patrzą na nas z banerów porozwieszanych na ulicach miasta i reklam wyskakujących w mediach społecznościowych. Do wyborów, które odbędą się 7 kwietnia, pozostało już tylko 46 dni. 

Przyglądając się kandydatom do Rady Miejskiej Leszna z PL18 i KO można powiedzieć, że jedną z grup społecznych, która reprezentowana jest najsilniej są nauczyciele, w tym emerytowani oraz byli lub obecni dyrektorzy szkół.

Z listy PL18 startują na przykład Ireneusz Matłoka – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12, Barbara Walczak – emerytowana dyrektorka Przedszkola Miejskiego nr 7 na Zatorzu i Franciszek Kaczmarek – emerytowany dyrektor Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych. W ekipie urzędującego prezydenta jest także Edyta Feliczak-Przybyła – obecna radna, nauczycielka matematyki w I LO, która w wyborach 2018 startowała z list Koalicji Obywatelskiej, w czasie kadencji przeszła do Polski 2050 Szymona Hołowni, a teraz do PL18 Łukasza Borowiaka. 

 Przez pięć lat nabierałam doświadczenia i stwierdziłam, że nie chcę należeć do żadnej grupy politycznej. Politykę wysoką zostawmy dla sejmu i senatu, natomiast tutaj powinniśmy działać tylko i wyłącznie lokalnie – tak Edyta Feliczak-Przybyła  tłumaczyła nam, dlaczego kolejny raz zmieniła ugrupowanie. PL18 to komitet ludzi o różnych poglądach, bezpartyjny, lokalny. 

Byli dyrektorzy szkół są także w komitecie KO. To Urszula Jankowska – emerytowana dyrektorka SP nr 10,  Krzysztof Adamczak – emerytowany dyrektor SP nr 4, Andrzej Stężały – emerytowany wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych. O kolejną kadencję w radzie ubiegają się Marek Wein – emerytowany dyrektor I LO i Jacek Matecki – były dyrektor SP 13 w Lesznie, a obecnie dyrektor Szkoły Podstawowej w Świerczynie. 

Poza tym na obu listach jest sporo nauczycieli. Ciekawy może być pojedynek na głosy, jaki w okręgu nr 2 stoczą wuefiści z II LO: Sławomir Mocek – długoletni radny PL 18 i Karina Mierzyńska-Grys – kandydatka konkurencyjnego komitetu KO.

Wielu kandydatów związało swoje życie zawodowe lub pasjonuje się sportem.

Z PL18 kandydują m.in. Sławomir Kryjom, były dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a obecnie dyrektor zarządzający FOGO Unii Leszno. Są też utytułowani sportowcy, jak choćby kręglarka Beata Włodarczyk i florecistka Renata Tomczak. 

Na liście KO jest najbardziej utytułowana polska szybowniczka Adela Dankowska, była posłanka i była radna Leszna. W przyszłym roku pani Adela obchodzić będzie 90. urodziny, na jej twarzy zawsze gości szczery uśmiech, a życzliwością i dobrocią obdarowuje każdego, kto ją spotyka. 

Wśród kandydatów PL18 najbardziej doświadczony wiekowo jest Tomasz Malepszy.

Były prezydent Leszna, obecny radny i przewodniczący Rady Miejskiej w tym roku skończy 78 lat. W leszczyńskim samorządzie obecny jest nieprzerwanie od 30 lat.

Na liście Koalicji Obywatelskiej jest dwoje przedstawicieli Stowarzyszenia Zatorze:

Justyna Podworska i Andrzej Barański.

Z komitetu PL18 startuje natomiast: 

Tomasz Walenczak, mieszkaniec Zatorza i bardzo aktywny działacz społeczny, współorganizator dużych akcji charytatywnych i zbiórek na chore dzieci.

O mandaty radnych ubiegają się drobni przedsiębiorcy, prowadzący własną działalność. Nie ma nikogo, kto kierowałby lub był właścicielem dużej firmy, zatrudniającej kilkadziesiąt, czy setki osób.   

Na liście KO mamy także byłych, cenionych pracowników leszczyńskiego magistratu.

To Rafał Bukowski – były kierownik Miejskiego Zarządu Dróg, obecnie pracujący w prywatnej firmie branży drogowej oraz Mirosław Frątczak – były wieloletni komendant Straży Miejskiej, obecnie emeryt. Natomiast Maciej Zdęga, były szef komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, dziś emeryt, startuje na radnego z list PL18. 

W gronie kandydatów PL18 są z kolei obecne dyrektorki jednostek podlegających samorządowi:

Kamila Mulczyńska – szefowa Miejskiego Zakładu Budynków Komunalnych oraz Donata Majchrzak-Popławska – kierująca Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. 

Co też interesujące, to fakt, że w wyborach startują członkowie Młodzieżowej Rady Miasta Leszna.

Z PL18 Alan Kasiński – jej obecny przewodniczący, a z KO byli radni, a teraz studenci – Maksymilian Jarosz i Łukasz Woźniak. Warto przypomnieć, że od działalności w młodzieżowym samorządzie Leszna swoją polityczną karierę zaczynał Grzegorz Rusiecki. Był szefem młodzieżowej rady, potem radnym Rady Miejskiej, wiceprezydentem, wicestarostą, jest posłem, chce być prezydentem.    

I na koniec przeglądu kandydatów jeszcze taka ciekawostka.

Z PL18 o mandat radnego w okręgu nr 2 walczy Krzysztof Rosik. Ma 3. miejsce na liście, dokładnie jak w roku 2018. Wtedy sytuacja była niecodzienna. Zarówno Krzysztof Rosik, jak też będąca o jedno miejsce wyżej na liście Lidia Baksalary, uzyskali w wyborach tę samą liczbę głosów – 233. Ich było dwoje, a mandat tylko jeden. Koniec końców o tym, kto go otrzyma zdecydował rzut monetą. Szczęście uśmiechnęło się do Lidii Baksalary, to ona została radną, ale w połowie kadencji była gotowa oddać miejsce w radzie Krzysztofowi Rosikowi. Ten jednak z propozycji zrezygnował, teraz walczy o wyborcze głosy. Lidia Baksalary w wyborach nie startuje. 
*
W wyborach do Rady Miejskiej Leszna, oprócz komitetów PL18 Łukasza Borowiaka i Koalicji Obywatelskiej wystartują jeszcze cztery inne komitety: Prawo i Sprawiedliwość (kandydatów na radnych i kandydata na prezydenta mamy poznać dopiero koniec lutego), Drużyna dla Leszna (poznaliśmy kandydata na prezydenta Adama Gbiorczyka i liderów list w okręgach, o czym pisaliśmy już w gazecie), Wolna Polska (kandydatką na prezydenta jest Kamila Schaschner, kandydatów na radnych liderka komitetu prezentuje na facebooku) oraz komitet Jarosława Zielonki Koalicja dla Leszna (kandydatem na prezydenta jest Jarosław Zielonka, liderzy list w okręgach zostali przedstawieni we wtorek, więcej na str. 4).

Na zgłoszenie list kandydatów na radnych komitety wyborcze mają czas do 4 marca do godz. 16, a więc jeszcze 11 dni.

Kandydaci do Rady Miejskiej Leszna z PL 18 i KO:

OKRĘG NR 1
PL18: 1. Krystian Maćkowiak, 2. Beata Hojnacka, 3. Ireneusz Matłoka, 4. Piotr Giernas, 5. Kamila Mulczyńska, 6. Monika Lewandowska, 7. Maciej Musielak, 8. Łukasz Małkiewicz.
KO: 1. Jacek Matecki, 2. Sylwia Sadowska, 3. Przemysław Górzny, 4. Elżbieta Kierych, 5. Rafał Bukowski, 6. Marta Gościniak, 7. Tomasz Chodorowski, 8. Tytus Kazimierczuk.

OKRĘG NR 2
PL18: 1. Sławomir Mocek, 2. Dominika Gorgoń, 3. Krzysztof Rosik, 4. Sławomir Kryjom, 5. Danuta Foltynowicz-Kociubińska, 6. Beata Włodarczyk, 7. Donata Majchrzak-Popławska. 
KO: 1. Adriana Machowiak, 2. Marek Wein, 3. Urszula Jankowska, 4. Maksymilian Jarosz, 5. Karina Mierzyńska-Grys, 6. Edyta Stańczak, 7. Łukasz Woźniak.

OKRĘG NR 3
PL18: 1. Łukasz Borowiak, 2. Edyta Feliczak-Przybyła, 3. Hanna Kotomska, 4. Anna Szabel, 5. Tomasz Dziurdziewski, 6. Renata Tomczak, 7. Maciej Zdęga. 
KO: 1. Patryk Józefowicz, 2. Joanna Przyłucka-Jurga, 3. Andrzej Stężały, 4. Elżbieta Skórzewska, 5. Mirosław Frątczak, 6. Agata Lorenz, 7. Grzegorz Herman.

OKRĘG NR 4
PL18: 1. Tomasz Malepszy, 2. Alan Kasiński, 3. Piotr Więckowiak, 4. Barbara Walczak, 5. Wioletta Boncut, 6. Tomasz Walenczak, 7. Magdalena Giedzion-Mańka, 8. Edyta Kapitan, 9. Franciszek Kaczmarek.  
KO: 1. Tomasz Mikołajczak, 2. Justyna Podworska, 3. Jacek Adamczak, 4. Adela Dankowska, 5. Krzysztof Adamczak, 6. Anna Rączka, 7. Andrzej Barański, 8. Marzena Szymańska-Grzegorzek, 9. Andrzej Szpilakowski.

Lidia Matuszewska

Link do tekstu: Kim są kandydaci do Rady Miejskiej Leszna? Ile mają lat, jakie wykonują zawody? Gazeta ABC

Tagi :

Materiały

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *