przelom.pl – Jak głosowały w wyborach sejmowych osiedla i wioski powiatu chrzanowskiego

Od wyborów minął miesiąc. Wygrała opozycja. Mamy nowy sejm, ale wciąż stary rząd. W oczekiwaniu na zmiany, przyjrzeliśmy się wynikom październikowych wyborów na najniższym szczeblu.

Materiał powstał w ramach projektu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych „Audytor wyborczy sieci mediów lokalnych”, realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy Norweskich.

Patrząc na cały, 12. okręg wyborczy, w którym znajduje się powiat chrzanowski (razem z powiatami: myślenickim, oświęcimskim, suskim i wadowickim) Prawo i Sprawiedliwość straciło w tych wyborach 10 proc. poparcia w porównaniu z wyborami w roku 2019. W  powiecie chrzanowskim tyle samo. Przekładając ten wynik na liczby, Prawo i Sprawiedliwość straciło w powiecie chrzanowskim uznanie 2,5 tys. wyborców.

Zawiedziony prawicowy elektorat stał się zdobyczą Trzeciej Drogi, a konkretnie Polski 2050 Szymona Hołowni.

Trzecia Droga najpewniej była też największym beneficjentem rosnącej frekwencji. W sumie uzyskała w powiecie przeszło 10-tysięczne poparcie, co przełożyło się na prawie 15 proc. Trzecia część tych głosów to wynik wyborczy PSL sprzed czterech lat. Zakładając, że ludowcy utrzymali stan posiadania, resztę wyborców skusiła Polska 2050 Szymona Hołowni.

Drugą obok PiS formacją, od której wyborcy w powiecie chrzanowskim się odwrócili, jest lewica. W ciągu czterech lat ubyło jej 2 tys. głosów.

Z kolei Koalicja Obywatelska zgromadziła ponad trzy tysiące głosów więcej niż cztery lata wcześniej (procentowo udział w torcie wyborczym dla Koalicji Obywatelskiej był o jeden punkt procentowy wyższy). Tak było i w okręgu 12., i w powiecie chrzanowskim.

Trzeba też wspomnieć, że między wyborami 274 głosy w powiecie chrzanowskim pozyskała Konfederacja. Największy przyrost widać w Libiążu i Trzebini. Dużo mniejszy w Alwerni, Babicach, a stratę w Chrzanowie.

A jak na poszczególne ugrupowania i kandydatów głosowali mieszkańcy na osiedlach i w sołectwach w powiecie chrzanowskim?

Autor: Tadeusz Jachnicki

Link do tekstu: Jak głosowały w wyborach sejmowych osiedla i wioski powiatu chrzanowskiego Przełom

Tagi :

Materiały

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *