7 kwietnia wielu radnym wyborcy nie przedłużyli mandatu na następną kadencję. W Krzeszowicach i Libiążu dotychczasowi burmistrzowie nie odnieśli zwycięstwa w I turze. Wniosek? Ludzie chcą zmian!
Materiał powstał w ramach projektu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych „Audytor wyborczy sieci mediów lokalnych”, realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy Norweskich.
Wybory burmistrzów
Do dalszego rządzenia może się szykować burmistrzyni Alwerni Beata Nadzieja-Szpila, choć jej przewaga nad kontrkandydatem Tomaszem Tomaszewskim wyniosła zaledwie 427 głosów.
Wójt Babic Radosław Warzecha, jako jedyny kandydat na ten urząd, dostał 2830 głosów za i 1061 przeciw, zatem prawie 73-procentowe poparcie pozwala mu na pozostanie przy władzy.
W Chrzanowie dotychczasowy burmistrz Robert Maciaszek dostał 2903 głosy więcej od przeciwnika Rafała Kosowskiego, więc można mówić o znaczącej przewadze.
Burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk, mając dwóch kontrkandydatów: Marzenę Jewułę i Grzegorza Żuradzkiego, zapewnił sobie zwycięstwo, uzyskując prawie 54-procentowe poparcie.
W Libiążu dotychczasowy burmistrz Jacek Latko powalczy o ten urząd Agnieszką Siudą. Takie samo starcie czeka ubiegającego się o reelekcję burmistrza Krzeszowic Wacława Gregorczyka i szykującego się do przejęcia władzy Kamila Kłosowskiego.
Alwernia mocno przewietrzona
Tylko pięciu radnych z poprzedniej kadencji zdobyło ponownie mandat. Dziesięć osób jest nowych. Można powiedzieć, że Rada Miejska w Alwerni została radykalnie odświeżona.
W tej walce wyborczej poległ najbardziej doświadczony radny 69-letni Henryk Kędziora z Kwaczały, który mandat sprawował od początku istnienia demokratycznego samorządu, czyli od 1990 r. To największa niespodzianka, bo wiele osób nie wyobrażało sobie rady miejskiej bez Kędziory.
Z mandatem żegnają się: Katarzyna Drabiec, Sławomir Kurnik i Radosław Świerguła z Alwerni, Krzysztof Pierzchała z Brodeł, Jerzy Kulczyk z Nieporazu, Jolanta Kuciel z Kwaczały. Trzech radnych nie startowało wcale: Marek Dudek z Grojca, Aurelia Macuda-Garnek z Okleśnej i Edward Majchrowski z Poręby Żegoty.
W wyborach rywalizowały ze sobą przede wszystkim dwa komitety: urzędującej burmistrzyni Beaty Nadziei-Szpili i dotychczasowego przewodniczącego rady miejskiej Tomasza Tomaszewskiego.
W ostatecznym rozrachunku komitet Tomaszewskiego odniósł spektakularne zwycięstwo nad komitetem Nadziei-Szpili. Wynik 10:4 w radzie miejskiej. To oznacza, że burmistrzyni będzie musiała się bardzo liczyć z opozycją, w której są osoby już wcześniej mocno krytykujące niektóre decyzje Nadziei-Szpili. Może być gorąco na sesjach w nadchodzącej kadencji.
Podział mandatów w Radzie Miejskiej w Alwerni
(pogrubioną czcionką dotychczasowi radni)
KWW Tomasza Tomaszewskiego „Ponad podziałami” (10 mandatów):
Tomasz Tomaszewski z Alwerni
Józef Szymocha z Alwerni
Przemysław Włoch z Brodeł
Marzena Kubica z Grojca
Teresa Majewska z Grojca
Andrzej Jarczyk z Kwaczały
Krzysztof Kurek z Kwaczały
Jan Cichoń z Okleśnej
Maria Kumala z Mirowa
Marcin Warchoł z Poręby Żegoty
KWW Beata Nadzieja-Szpila (4 mandaty):
Filip Seremak z Alwerni
Aleksander Zieliński z Poręby Żegoty
Dawid Knapik z Regulic
Jarosław Łukasik z Regulic
KWW Doroty Kłosek (1 mandat):
Dorota Kłosek z Alwerni
11 nowicjuszy w Babicach
To, że w Radzie Gminy Babice dojdzie do zmian było pewne jeszcze przed wyborami, gdyż trzech dotychczasowych radnych zrezygnowało z kandydowania.
W poniedziałek okazało się, że w radzie doszło do radykalnego przewietrzenia. Mandaty zachowało tylko czterech radnych z poprzedniej kadencji. Dla porównania, w 2014 r. było ich sześciu, a w 2018 r. – dziewięciu. Mieszkańcy uznali, że zmiany w samorządzie są potrzebne. Przynajmniej jeśli chodzi o radę (aż 11 osób zasiądzie w niej po raz pierwszy).
W przypadku wójta, wyborcy nie wyboru, bo Radosław Warzecha był jedynym kandydatem na to stanowisko. Można się było tylko zastanawiać, czy uzyska ponad 50-procentowe poparcie, by rządzić czwartą kadencję. Tak też się stało. Poparło go ponad 70 proc. mieszkańców. To jednak mniej niż w 2014 r., gdy również był jedynym kandydatem. Wówczas zaufało mu ponad 80. proc. głosujących.
Zwycięstwo ma jednak dla wójta słodko-gorzki smak. Z jego komitetu wyborczego, czyli KWW Samorządna Gmina 2024, do liczącej 15 osób Rady Gminy Babice dostało się tylko sześciu kandydatów. Radosław Warzecha przyznał, że nie spodziewał się takiego wyniku. Liczył na stabilną większość w radzie.
Co ciekawe, w 2014 r. do rady wprowadził również sześć osób. Mimo braku większości, nie mógł narzekać na komfort pracy. Próżno było wówczas szukać grupy osób torpedującej jego pomysły. Czy teraz będzie podobnie? Przysłuchując się kampanijnym zapowiedziom części kandydatów, tak łatwo może już nie być.
Podział mandatów w Radzie Gminy Babice
(pogrubioną czcionką dotychczasowi radni)
KWW Samorządna Gmina 2024 (6 mandatów):
Robert Matyskiel z Babice
Krzysztof Sadowski z Babice
Ewa Bańdo z Jankowic
Marika Noworyta z Mętkowa
Patrycja Kasperczyk z Wygiełzowa
Iwona Tarabuła z Zagórza
KWW Projekt Zagórze (4 mandaty):
Joanna Lelito-Pajor z Mętkowa
Kamila Nędza z Zagórza
Jakub Duraj z Zagórza
Mariusz Gajewski z Zagórza
KWW Moja Gmina-Nasz Powiat (2 mandaty):
Magdalena Folga z Olszyn
Andrzej Szarek z Olszyn
KWW Michał Martyna (2 mandaty):
Michał Martyna z Rozkochowa
Iwona Moskała z Zagórza
KWW Razem dla Rozkochowa (1 mandat):
Aneta Nitychoruk z Rozkochowa
W Chrzanowie rada proburmistrzowska
Burmistrz Robert Maciaszek, który wywalczył reelekcję, ma większość w radzie miejskiej. Koalicja Obywatelska, popierająca Maciaszka, zdobyła 8 mandatów, a jego komitet – 5 mandatów. W efekcie urzędujący burmistrz – jeśli nic się nie zmieni – może bezpiecznie realizować swoje pomysły.
W radzie zasiądzie 9 radnych z poprzedniej kadencji i 12 nowych. W przypadku Chrzanowa też można powiedzieć, że rada miejska została mocno przewietrzona, ale tylko personalnie. Światopoglądowo są to osoby, które w założeniu powinny w pełni popierać wizję rozwoju gminy, proponowaną przez Roberta Maciaszka.
Nie usłyszymy już krytycznych przemówień Andrzeja Filipczaka z osiedla Kąty ani wywodów Tomasza Brożka radnego z osiedla Kościelec. Zabraknie też ponownie starających się o mandat: Doroty Kośmider z Płazy, Krzysztofa Brandysa i Janusza Jedynaka z Chrzanowa, Alicji Bębenek z osiedla Borowiec oraz Zdzisławy Musiał z Pogorzyc. Wyborcy postanowili dać szansę innym kandydatom. Kto zostanie nowym przewodniczącym rady miejskiej? Może doświadczony w samorządzie powiatowym Adam Potocki, były starosta chrzanowski, aktualnie dyrektor Trzebińskiego Centrum Kultury i szef chrzanowskich struktur PO. Może to zależeć od tego, jak jego macierzysta partia odniesie się do postawy Potockiego związanej z poparciem kontrkandydata Marzeny Jewuły z KO w Trzebini.
I jeszcze garść ciekawostek. Najwięcej głosów zdobył Adam Potocki z KO (644), najmniej głosów z mandatem – Jarosława Tobiasz ze Wspólnego Chrzanowa (182), najwięcej głosów bez mandatu – Mariusz Kozik z PiS (351). Najstarszy w radzie jest Stanisław Czarny z PiS (67 lat), najmłodsza Jagoda Szpak z KO (27 lat).
Podział mandatów w Radzie Miejskiej w Chrzanowie
(pogrubioną czcionką dotychczasowi radni)
Koalicja Obywatelska (8 mandatów)
Adam Potocki z Chrzanowa
Barbara Kosińska z Chrzanowa
Jagoda Szpak z Chrzanowa
Krzysztof Zubik z Chrzanowa
Grażyna Gaj z Chrzanowa
Agnieszka Krakowiak-Lorek z Chrzanowa
Małgorzata Pawlik z Chrzanowa
Andrzej Bieda z Płazy
KWW Burmistrza Roberta Maciaszka (5 mandatów)
Roman Madejski z Chrzanowa
Małgorzata Dziuba z Chrzanowa
Marian Sadzikowski z Chrzanowa
Marcin Krauz z Balina
Bartłomiej Pająk z Luszowic
Prawo i Sprawiedliwość (4 mandaty)
Paweł Szczypta z Chrzanowa
Grzegorz Jakubiak z Chrzanowa
Ryszard Leśniak z Chrzanowa
Stanisław Czarny z Płazy
KWW Wspólny Chrzanów (4 mandaty)
Jarosława Tobiasz z Chrzanowa
Ilona Zielińska z Chrzanowa
Rafał Kosowski z Chrzanowa
Janusz Krupnik z Pogorzyc
W Krzeszowicach bez rozstrzygnięcia
Na razie można jedynie spekulować, kto zostanie burmistrzem miasta, bo mieszkańców i kandydatów czeka II tura wyborów. O ten urząd będą się ubiegać: dotychczasowy burmistrz Wacław Gregorczyk i radny w minionej kadencji Kamil Kłosowski. Jeśli chodzi o zdobyte przez ich komitety mandaty w radzie miejskiej, to Kłosowski wygrywa 6 do 5 (sam również uzyskał mandat, inaczej mielibyśmy remis).
Sytuacja w krzeszowickim samorządzie – w przeciwieństwie np. do Alwerni czy Chrzanowa – wygląda mało klarownie, bo bez względu na to, kto zostanie burmistrzem (Gregorczyk albo Kłosowski), będzie musiał szukać poparcia radnych z innych komitetów. A najsilniejszym graczem z siedmioma mandatami jest tu Prawo i Sprawiedliwość.
Podział mandatów w Radzie Miejskiej w Krzeszowicach
(pogrubioną czcionką dotychczasowi radni)
KWW Wspólna Gmina Krzeszowice (komitet dotychczasowego burmistrza Wacława Gregorczyka) – 5 mandatów
Wojciech Styrylski z Krzeszowic
Jerzy Wnęk z Tenczynka
Beata Głąb z Filipowic
Jan Węgrzyn z Nawojowej Góry
Wojciech Godyń z Miękini
KWW Rzetelna Gmina Krzeszowice (komitet kontrkandydata na burmistrza Kamila Kłosowskiego) – 6 mandatów
Czesław Bartl z Krzeszowic
Szymon Goc z Krzeszowic
Kamil Kłosowski z Krzeszowic
Paweł Wielgosz z Rudna
Renata Brzózka z Filipowic
Justyna Knapczyk z Ostrężnicy
Prawo i Sprawiedliwość – 7 mandatów
Witold Kulczycki z Krzeszowic
Robert Chochół z Tenczynka
Henryk Woszczyna z Zalasu
Katarzyna Pudełek z Tenczynka
Leszek Kramarz z Nowej Góry
Władysław Ziomek z Woli Filipowskiej
Wojciech Pałka z Czernej
Koalicja Obywatelska – 3 mandaty
Monika Mnich z Krzeszowic
Anna Dudek z Zalasu
Angelika Balawajder z Woli Filipowskiej
W Libiążu najciekawsza rozgrywka
W liczącej 21 osób Radzie Miejskiej w Libiążu nie doszło do tak dużego przewietrzenia jako w innych gminach naszego regionu. Mandat zachowało bowiem 13 dotychczasowych radnych. Do rady dostało się 6 nowych osób, a wliczając Jacka Latkę i Huberta Szumniaka, czyli obecnego burmistrza i wiceburmistrza – 8.
W poprzednich wyborach obaj też zdobyli mandaty radnych gminnych, ale po objęciu przez nich wspomnianych funkcji, do rady „wskoczyli” za nich koledzy z kolejnych miejsc na liście Naszej Gminy Libiąż 2000 Plus.
W składzie nowej rady miejskiej na pewno dojdzie do co najmniej jednej zmiany. W jej skład dostało się bowiem dwoje kandydatów na burmistrza Libiąża, czyli Jacek Latko i Agnieszka Siuda, którzy powalczą o tę funkcję w drugiej turze. Zwycięzca zwolni więc jedno miejsce w radzie.
Wiadomo, że żaden z kandydatów na burmistrza, nie będzie mógł liczyć na większość w radzie miejskiej. W jej skład z komitetu związanego z Jakiem Latką (KWW Nasza Gmina Libiąż 2000 Plus) weszło dziewięć osób, natomiast z komitetu Agnieszki Siudy (KWW Lepsza Przyszłość Gminy Libiąż) sześć osób, a więc tyle samo co z KWW Wspólnie dla Gromca Żarek Libiąża, którego liderem w wyborach był Piotr Klupa, trzeci z kandydatów na burmistrza.
Podział mandatów w Radzie Miejskiej w Libiążu
(pogrubioną czcionką dotychczasowi radni)
KWW Nasza Gmina Libiąż 2000 Plus (9 mandatów):
Marta Artymiak z Libiąża
Julian Celarek z Libiąża
Magdalena Grudzińska z Libiąża
Bogusław Gucik z Żarek
Jacek Latko z Libiąża
Mariusz Linczowski z Libiąża
Łukasz Płatek z Libiąża
Hubert Szumniak z Libiąża
Elwira Świtalska z Libiąża
KWW Wspólnie dla Gromca Żarek Libiąża (6 mandatów):
Izabela Bębenek z Libiąża
Dorota Bużyk z Libiąża
Dariusz Derendarz z Libiąża
Piotr Klupa z Libiąża
Łucja Proksa z Żarek
Bartłomiej Szyjka z Gromca
KWW Lepsza Przyszłość Gminy Libiąż (6 mandatów)
Dawid Kiełbik z Libiąża
Jarosław Łabęcki z Libiąża
Adam Niemczyk z Libiąża
Jacek Pająk z Żarek
Arleta Rundzia-Sklorz z Gromca
Agnieszka Siuda z Libiąża
W Trzebini większość po stronie burmistrza
Urzędujący burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk, który zwyciężył w pierwszej turze wyborów, osiągnął również to, o czym marzy każdy przedstawiciel władzy wykonawczej w gminie. Może bowiem liczyć na większość w 21-osobowej radzie miasta. Wprowadził do niej 12 ludzi startujących z jego komitetu wyborczego. W takiej sytuacji teoretycznie będzie mógł liczyć na spokojną kadencję, bo nawet jeśli radni kandydujący z pozostałych dwóch komitetów zjednoczą siły, to nie będą w stanie niczego storpedować. Chyba, że ktoś (a musi być to kilka osób) zmieni nagle front. Warto też zauważyć, że opozycyjni radni to samorządowcy bardziej doświadczeni od koalicyjnych. Spokojnie więc nie będzie.
Do nowej rady weszło aż 13 nowych osób. Mandat zachowało 8 dotychczasowych samorządowców. Wśród największych przegranych znaleźli się wieloletni radni: Waldemar Wszołek z Dulowej (przewodniczący rady miasta mijającej kadencji), a także Bożena Adamczyk z Młoszowej. Dla obu jest to kolejna wyborcza porażka w ostatnim czasie. W zeszłym roku przegrali bowiem walkę o funkcję sołtysa w swoich wsiach.
W trzebińskiej radzie w wyborach większość głosów zdobyły kobiety. Jest ich 11 w 21-osobowym gremium. Aż 12 osób zasiądzie w radzie po raz pierwszy.
Podział mandatów w Radzie Miasta Trzebini
(pogrubioną czcionką dotychczasowi radni)
KKW Koalicja Obywatelska (6 mandatów)
Stanisława Szczygieł z Psar
Marzena Jewuła z Trzebini
Piotr Szybalski z Trzebini
Teresa Jarczyk z Trzebini
Grzegorz Duda z Płok
Monika Jarosińska z Trzebini
KWW Razem Ku Przyszłości Trzebini (3 mandaty)
Piotr Dusza z Młoszowej
Grzegorz Żuradzki z Trzebini
Halina Henc z Czyżówki
KWW Jarosława Okoczuka „Z sercem dla gminy” (12 mandatów)
Wojciech Hajduk z Trzebini
Jacek Woch z Myślachowic
Mateusz Król z Trzebini
Agnieszka Antoń z Bolęcina
Rafał Szkarłat z Lgoty
Katarzyna Majewska z Trzebini
Magdalena Pagacz z Trzebini
Jarosław Kurdziel z Młoszowej
Dorota Kołodziejska z Dulowej
Józef Dziedzic z Trzebini
Karolina Cyran z Trzebini
Monika Kłak-Gorlewicz z Trzebini
Michał Koryczan, Łukasz Dulowski
Link do tekstu: Rady przewietrzone, nie wszyscy burmistrzowie wybrani Przełom
Dodaj komentarz