Ukończony przed rokiem budynek Wydawnictwa Kropka wydawcy lokalnego tygodnika „Wiadomości Wrzesińskie” zbiera świetne recenzje mediów poświęconych architekturze.
Budynek jest prawdziwym ewenementem na tle polskiej architektury tego typu. To ambitny projekt o pięknej, nowoczesnej bryle i bodaj jedyny Polsce stworzony specjalnie na potrzeby lokalnego wydawcy. Powierzchnia 527m kw. została podzielona na trzy kondygnacje. Na pierwszym piętrze mieści się otwarty newsroom, na drugim – studio telewizyjne z reżyserką, parter zaś przeznaczono na dział reklamy, biuro ogłoszeń i sporą kawiarnię. Dzięki schodkowo uformowanemu tyłowi budynku na pierwszym i drugim piętrze powstały szerokie trasy.
W zamyśle projektantów Marcina Kościucha i Tomasza Osięgłowskiego z poznańskiej pracowni Ultra Architects siedziba wydawnictwa ma komunikować otwartość. Architekt zdecydował się więc na przeszklony parter. Z kolei fasada z performowanych płyt nawiązuje do wyglądu szpalt gazet. Jest ażurowa, co także symbolizuje transparentność i otwartość.
Realizacja budynku wzbudziła duże zainteresowanie mediów zajmujących się architekturą. Małgorzata Tomczak redaktor naczelna miesięcznika „Architektura & Biznes” w tekście poświęconym m.in. siedzibie Wydawnictwa Kropka stwierdziła, że na tle dominującej w polskim pejzażu architektonicznej mizerii jest ona budującym przykładem. „W małych miastach powstają ciekawe budynki. Nie ma spójnej i jasno wyznaczonej wizji rozwoju miasta, ale jest wysokiej jakości architektura” – napisała.
Z kolei miesięcznik „Architektura” zauważył, że budynek wydawnictwa z Wrześni nawiązuje do idei wybudowanej w 2002 roku siedziby Agory w Warszawie, którego transparentność „ odnosiła się do etosu społeczeństwa obywatelskiego”. (…) „Autorzy siedziby tygodnika „Wiadomości Wrzesińskie” w 14 lat później przenieśli ideę gmachu Agory do średniej wielkości miasta w Wielkopolsce.” Zdaniem autora tekstu Krzysztofa Mycielskiego budynek „Wpisuje się w skalę sąsiedniej zabudowy oraz utrzymuję linie dwóch pierzei, ale też – co najważniejsze – kreuje przestrzeń publiczną przy licznie uczęszczanym przez pieszych skrzyżowaniu.”
Sporo miejsca siedzibie Wydawnictwa Kropka poświęcił też portal Bryla.pl oraz jeden z najbardziej znanych serwisów internetowych poświęconych architekturze Archdaily.com. Oba zamieściły zdjęcia budynku i jego szczegółowe opisy.
– Realizacja budynku nie była trudna, bo inwestorzy oczekiwali nowoczesnej architektury i okazali się bardzo otwarci na nasze propozycje. Sama bryła też nie była bardzo skomplikowana. Od początku spodziewaliśmy się jednak, że budynek zostanie zauważony, bo oprócz siedziby Agory w Warszawie nie ma w Polsce innych gmachów wybudowanych specjalnie na potrzeby wydawnictwa prasowego – mówi Marcin Kościuch.
Mimo, że wystawna siedziba „Wiadomości Wrzesińskich” kosztowała właścicieli wraz z działką ok. 4 mln zł, nie żałują swojej decyzji. – Zależało mi, żeby ludzie zatrudnieni w moim wydawnictwie pracowali w dobrych warunkach. Wybierając projekt zamanifestowałem też swoje przywiązanie do nowoczesności. Chciałem też, żeby coś po mnie zostało – mówi Waldemar Śliwczyński, współwłaściciel Wydawnictwa Kropka i redaktor naczelny „Wiadomości Wrzesińskich”.
fot. Filip Biernat – zdjęcia dzienne
fot. Waldemar Śliwczyński – zdjęcia nocne
MW
ści.