Tłumaczmy, że nie zawsze sztywne formułki są lepsze. Że umieszczają ogłoszenia nie po to, „bo tak wymaga Unia”, tylko po to, by dotarły do potencjalnych beneficjentów, by zachęciły Czytelników do korzystania z funduszy europejskich.
Tak można podsumować weekendowe (7-9 października) warsztaty dziennikarzy z województwa zachodniopomorskiego. Przedostatnie spotkanie dziennikarzy w ramach realizacji projektu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych „Fundusze Europejskie na jedynce prasy lokalnej i regionalnej”, dofinansowanego w „Konkursie dotacji na działania edukacyjne w zakresie Funduszy Europejskich na lata 2014-2020”, przez Ministerstwo Rozwoju odbyło się w Trzebiatowie pod Stargardem.
Głównym celem warsztatów jest dostarczenie dziennikarzom wiedzy o FE na lata 2014-2020, a przede wszystkim pokazanie, że można o nich pisać w sposób interesujący i zachęcający czytelników do sięgania po środki unijne.
– Zenon starał się oswoić nas z funduszami, jednak dla mnie to ciągle czarna magia. Twórcza była część dziennikarska. Podobała mi się praca z tekstem. To było wyzwanie – wiele pojęć mnie obrażało – żartuje Joanna Wyrzykowska, dziennikarka Telewizji „Max”, współpracująca z Tygodnikiem Koszalińskim „Miasto”, nagradzana reportażystka prasowa. – Myślę, że przydatne dla tych, którzy piszą o funduszach nie na zlecenie. Choć dla nas też, bo postaram się potłumaczyć urzędnikom, że powinni mieć świadomość, do kogo skierowany jest tekst. Prezentacja „jasnopisu” genialna, to też wykorzystam w pracy, na przykład szkoląc młodych dziennikarzy.
W ramach warsztatów odbyło się również 8-godzinne szkolenie z infografiki, jako nowoczesnej i atrakcyjnej formy przekazu treści.
– Infografika – świetna. Na początku sądziłam, że to grafik z redakcji powinien być na tej części warsztatów. Wykład Jacka zweryfikował mój pogląd. Spróbuję sama powalczyć w tym rejonie, może się trochę będę w stanie przestawić, bo zupełnie nie umiem myśleć obrazami – twierdzi Joanna. – Czy mi czegoś zabrakło? Nie wiem… na razie nie umiem na to pytanie odpowiedzieć. Może czasu na samodzielne napisanie takiego funduszowego tekstu i wspólne omówienie, co źle. Ale zdaję sobie sprawę, że doba nie jest z gumy – podsumowuje.
– Najbardziej jestem zadowolona z warsztatów zadaniowych, pracy z tekstem, wymienność określeń. Programowanie infografiki, zajęcia praktyczne. Osobiście dużo skorzystałam w temacie funduszy europejskich. Zaciekawiona tematem będę sięgała i szukała dalej – twierdzi Jolanta Karasińska z „Echa Barlinka”.
Projekt „Fundusze Europejskie na jedynce prasy lokalnej i regionalnej” jest realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju, współfinansowanego z Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020”.
Trwa konkurs dziennikarski pod nazwą „To się dzieje. Fundusze Europejskie”. Jest on kierowany do wszystkich uczestników warsztatów organizowanych w ramach projektu „Fundusze Europejskie na jedynce prasy regionalnej i lokalnej”.