przelom.pl – WYBORY. Co warto wiedzieć przed niedzielnymi wyborami do parlamentu, czyli WYBORCZA ŚCIĄGA „PRZEŁOMU”

Kto jest na listach wyborczych? Kim są kandydujący do parlamentu mieszkańcy powiatu chrzanowskiego? Jak głosować, żeby oddać ważny głos? Tego dowiecie się z przygotowanej dla Was WYBORCZEJ ŚCIĄGI „PRZEŁOMU”.

Materiał powstał w ramach projektu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych „Audytor wyborczy sieci mediów lokalnych”, realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy Norweskich.

Polecamy Wam tę lekturę przed wyborami 15 października.

Przejrzyjcie listy z nazwiskami wszystkich kandydatów do Sejmu i Senatu, którzy wystartują w tych wyborach w naszym okręgu wyborczym (okręg nr 12 – w wyborach do Sejmu i okręg nr 30 w wyborach do Senatu). Jest okazja, by zrobić to w domu i spokojnie zastanowić się, przy którym z nich chcecie postawić krzyżyk.

Pamiętajcie, żeby głos był ważny, musicie wybrać i zaznaczyć tylko jedno nazwisko na liście kandydatów do Sejmu RP i jedno na liście kandydatów do Senatu RP! Co jeszcze trzeba wiedzieć, żeby oddany przez Was głos był ważny? Odpowiedź znajdziecie w materiale „Głosowanie krok po kroku”.

Dokładniej przedstawiliśmy Wam lokalnych kandydatów, czyli tych, którzy jako miejsce swojego zamieszkania podali miejscowość znajdującą się w powiecie chrzanowskim.
Warto zauważyć, że sporo jest tam wyborczych debiutantów, osób zupełnie nowych lub mało znanych dotąd w przestrzeni publicznej.

Co ciekawe, przeważają młodzi. Ponad połowa nie przekroczyła jeszcze czterdziestki. Najmłodsza jest kandydatka Koalicji Obywatelskiej – 27-letnia Jagoda Szpak. Wyłącznie na trzydziestoparolatków stawia Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy. Tylko na liście PiS wszyscy kandydaci są po pięćdziesiątce.

Przy okazji piszemy też, ile zarabia poseł, bo jego miesięczne uposażenie to nie tylko poselska pensja.

Co to jest badanie exit poll, czynne i bierne prawo wyborcze, próg wyborczy? To wyrażenia często powtarzających się w kontekście wyborów. Przygotowaliśmy więc alfabet polityczno-wyborczy, w którym znajdziecie wyjaśnienie kilkudziesięciu takich pojęć.

Sporo kontrowersji budzi referendum (zarówno, jeśli chodzi o pytania jak i o sposób jego przeprowadzenia), które jest organizowane przy okazji wyborów do parlamentu. Piszemy więc, jak się zachować, jeśli nie chcesz wziąć udziału w referendum i kiedy wynik referendum będzie wiążący dla rządzących.

Co prawda z kampanią wyborczą już się żegnamy, ale jeszcze na koniec przyjrzeliśmy się, kto walczy o głosy wyborców przy lokalnych drogach?

Przede wszystkim jednak zachęcamy Was do udziału w wyborach w najbliższą niedzielę, 15 października. Trzeba na to poświęcić naprawdę niewiele czasu. Nie zgadzajcie się na to, żeby inni decydowali za Was i nie dajcie sobie wmówić, że Wasz głos nie ma znaczenia, bo ma!

Jak pokazują dane dotyczące frekwencji z kilku ostatnich wyborów, głosujemy coraz liczniej. Wrzućcie więc i tym razem swój głos do urny i – jak pisze Alicja Molenda w swojej opinii „W niedzielę jedziemy z tymi wyborami! Nie tchórzymy!” – dajmy w ten sposób znać politykom, że świat mają urządzać na naszych warunkach.

Grażyna Kaim

________________________________________________________________

Wiesz że…

  • Okręg nr 12, w wyborach do Sejmu, w którym będą głosować mieszkańcy powiatu chrzanowskiego obejmuje jeszcze powiaty: myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki. To znaczy, że we wszystkich tych powiatach są te same listy kandydatów na posłów. W tym okręgu wyborczym jest ich 110. Spośród nich 8 ma szansę na zdobycie poselskiego mandatu.
  • W wyborach do Senatu RP powiat chrzanowski jest w okręgu nr 30 wraz z powiatami: myślenickim, oświęcimskim, suskim i wadowickim. Na liście jest 5 kandydatów. Tylko jeden z nich, ten który uzyska najwięcej głosów, zostanie senatorem.

Link do tekstu: WYBORY. Co warto wiedzieć przed niedzielnymi wyborami do parlamentu, czyli WYBORCZA ŚCIĄGA „PRZEŁOMU” Przełom

Tagi :

Materiały

Udostępnij