zycie.pl – Wygrana w LOTTO Super Pensja ważniejsza niż wybory parlamentarne. SONDA CZYTELNIKÓW ŻYCIA PODKARPACKIEGO

Podkarpacie. Połowa lipca, 2023. Sezon ogórkowy w pełni. Żar się leje z nieba. Nasi parlamentarzyści udali się na zasłużony odpoczynek. Październik jednak zbliża się wielkimi krokami i ta myśl prawdopodobnie nieco zakłóca wakacyjny sen politykom z naszego regionu.

Materiał powstał w ramach projektu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych „Audytor wyborczy sieci mediów lokalnych”, realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy Norweskich.

Temat polityki krajowej i zbliżających się jesiennych wyborców parlamentarnych nie schodzi z głównych stron ogólnopolskich dzienników i tygodników opinii. Sekundują im media elektroniczne: internet, radio, telewizja. Można więc odnieść wrażenie, że na kilka miesięcy przed wyborami parlamentarnymi zainteresowanie nimi jest spore. Kolejne instytucje zamawiają sondaże poparcia dla głównych graczy na polskiej scenie politycznej, a zwolennicy poszczególnych partii sumują punkty procentowe.

Postanowiliśmy także i my zaproponować Czytelnikom Życia Podkarpackiego wypełnienie sondy wyborczej. Ma ona charakter wakacyjnej zabawy. Nie jest reprezentatywnym badaniem opinii społecznej.

Byliśmy ciekawi, na ile ogólnopolskie zainteresowanie przekłada się na podkarpackie opłotki. Zamieściliśmy na portalu www.zycie.pl sondę z 10 pytaniami, na okres siedmiu dni. Była ona anonimowa, a komentarze spersonalizowane. Graficznie, zaakcentowaliśmy sondę tak, aby każdy z Czytelników Życia Podkarpackiego bez trudu na nią trafił. Zamieściliśmy ją także w mediach społecznościowych. 

Co się okazało po tygodniu?

Na portalu Życie Podkarpackie mamy zakładkę o nazwie teksty najpopularniejsze. Pojawia się w niej osiem najczęściej czytanych tekstów w danym tygodniu. W tygodniu, w którym mocno eksponowaliśmy Sondę Wyborczą, licząc na co najmniej duże nią zainteresowanie, absolutnymi hitami okazały się takie tematy jak:

Główna nagroda Ekstra Pensji padła w Przemyślu. Lekarz Kamil Kuć ze szpitala na Monte Cassino najlepiej oceniony wśród lekarzy z całej Polski. Buszkowiczki: Koń wpadł do studzienki. Jest cały i zdrowy dzięki sprawnej akcji strażaków. Akacja pod Mostem Orląt Przemyskich. Co wydobyli strażacy? Święto Pieroga w Ostrowie w ten weekend. [Program] Niedźwiadki, czyli przyszła wizytówka basketu w Polsce. Pielgrzymka do Częstochowy. Ruszyli z Przemyśla po raz 43. Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Wapowcach. Podejrzany trafił do aresztu.

Sonda Wyborcza nawet nie otarła się o próg kwalifikujący tekst do kategorii najpopularniejsze teksty tygodnia. Wypełniło ją zaledwie 115 osoby. I za to dziękujemy. Spersonalizowany komentarz zamieściła jedna osoba. Można więc odnieść wrażenie, że Super Pensja, czyli 20 pensji po 5 tys. złotych przez 20 lat dla mieszkańca Przemyślu i Święto Pieroga w Ostrowie pod Przemyślem okazały się ważniejsze niż jakość demokracji Polsce. Co ciekawe, pod Super Pensją w mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja, w której pojawiły się wątki polityczne, dotyczące opodatkowania nagród i pożerającej wartość nagrody, wysokiej inflacji. Mimo bardzo małego zainteresowania Sondą Wyborczą na poziomie lokalnym – co samo w sobie jest ciekawe – mimo jej zabawowego charakteru, wnioski są bardzo ciekawe. Sztabowcy partyjni dostali dobry materiał do analizy i przemyśleń. Wymowna jest również praktycznie zerowa ilość spersonalizowanych komentarzy. Potwierdza to stały trend obserwowany w codziennej pracy dziennikarzy niezależnych mediów lokalnych. Aktualną sytuację w Polsce chętnie skomentują czynni politycy. Tak zwany zwykły obywatel jak ognia unika jasnych, jednoznacznych deklaracji politycznych formułowanych dla mediów. Po co mi problemy, odpowiadają najczęściej. Obawiają się też hejtu w internecie.  

Wnioski

Sonda Wyborcza ŻP potwierdziła kilka niezmiennych od 1989 danych wyborczych. Podkarpacie to teren, na którym wyborcy preferują ugrupowania o charakterze konserwatywnym, tradycyjnym. Podobnie, jak w profesjonalnych sondażach, i u nas PiS otwiera peleton. Co ciekawe, PO i Nowa Lewica lokują się według wakacyjnej sondy na równi z Konfederacją, która na poziomie krajowym w czasie formułowania pytań do redakcyjnej sondy, według najnowszych badań, urosła do trzeciej siły politycznej. Może to nie oznaczać zbyt wiele, ale może też informować o ciasno zagospodarowanej przestrzeni prawicowej na Podkarpaciu przez Zjednoczoną Prawicę (PiS – Suwerenna Polska). PO i Lewica swoich szans muszą upatrywać głównie w większych miastach w regionie. Czy koalicja PSL – Polska 2050 okaże się czarnym koniem mistrzostw na Podkarpaciu? Rozsądek podpowiada, aby odpowiedzi nie szukać w wakacyjnej sondzie ŻP

Najwyższe wartości procentowe

Bardzo ciekawe są te fragmenty sondy, które pokazują najwyższe wartości procentowe. Na przykład wysoki procent respondentów zapowiada udział w jesiennych wyborach parlamentarnych. Wielu z nich nie ma też złudzeń, co do uprzywilejowanej pozycji zawodowo – ekonomicznej osób związanych z partią, polityką, mającymi koneksje polityczne. Jeżeli wierzyć wakacyjnej sondzie, nie przynosi to chluby żadnemu ugrupowaniu politycznemu rządzącemu w Polsce od 1989. Nie wystawia też najlepszego świadectwa instytucjom państwa. Kolesiostwo, kumoterstwo i przynależność do partii jako warunki konieczne błyskotliwej kariery miały przejść do lamusa historii po 1989. W opinii respondentów nie przeszły. 

Jak się żyje na Podkarpaciu?

Smutno wybrzmiewają odpowiedzi, dotyczące sytuacji gospodarczej i perspektyw Podkarpacia. Tutaj partia rządząca ma sporo do nadgonienia w krótkim czasie. Informacje o rekordowych nakładach na wschodnią ścianę Polski, zamieszczane w programowo – propagandowych broszurach Zjednoczonej Prawicy słabo przekładają się odbiór „zwykłego” obywatela. Nakładów na inwestycje w infrastrukturę, na remonty zabytków dziedzictwa narodowego statystyczny Kowalski nie odbiera jako wymiernej korzyści w swoim portfelu.

W wakacyjnej sondzie wielu respondentów zakreśliło odpowiedź potwierdzającą, że demokracja w Polsce jest zagrożona, a zbliżające się wybory będą najważniejsze po 1989. Czy jest tak w istocie? Trudno orzec, skoro Super Pensja i – swoją drogą naprawdę smaczny wyrób regionalny jakim są pierogi – zdecydowanie bardziej obchodzą zdecydowanie większą grupę rodaków niż jesienne wybory parlamentarne. Przynamniej w połowie lipca AD 2023. Jak już nacieszymy się szczęściem bliźniego z jego wygranej w Super Pensji i nasycimy kubki smakowe pierogami, nie zapomnijmy jednak o najważniejszym prawie obywatela w demokracji i oddajmy głos podczas jesiennych wyborów.

Powyżej galeria z wynikami sondy.

Autor tekstu i sondy: Artur Wilgucki

Link do tekstu: Wygrana w LOTTO Super Pensja ważniejsza niż wybory parlamentarne. SONDA CZYTELNIKÓW ŻYCIA PODKARPACKIEGO Życie Podkarpackie

Tagi :

Materiały

Udostępnij