Medal Wolności Słowa. Ogłaszamy kandydatki/ów w kategoriach Media, Instytucja i Obywatel/ka

Fundacja Grand Press przedstawia dziewięcioro kandydatek i kandydatów do Medalu Wolności Słowa. Medale po raz trzeci zostaną wręczone 30 sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

12 lipca odbyło się posiedzenie kapituły Medalu Wolności Słowa – jej członkowie wybrali laureatki i laureatów wyróżnienia. W tym roku w składzie kapituły zasiadali: Krzysztof Głuchowski (dyrektor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie), Piotr Jacoń (dziennikarz TVN 24), Kuba Karyś (przewodniczący Komitetu Obrony Demokracji), Ewa Wrzosek (prokuratorka, Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex super omnia”) oraz Weronika Mirowska (prezeska Fundacji Grand Press).

Zgodnie z regulaminem wyróżnienie Medalem Wolności Słowa mogą otrzymać osoby angażujące się w działalność na rzecz dobra wspólnego, w tym m.in.: obywatelską, społeczną, kulturalną, artystyczną, naukową, dziennikarską i publicystyczną. Wydarzenie jest organizowane w trosce o promowanie mądrych słów w przestrzeni społecznej oraz wybitnych osób je głoszących, dojrzałą debatę publiczną oraz utrzymanie wolności słowa w Polsce.

Medale zostaną wręczone w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel.

W kategorii Instytucja wskazani zostali:

  • prof. Barbara Engelking, profesorka Polskiej Akademii Nauk i kierowniczka Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN – za stanowczą obronę prawdy historycznej i badań naukowych.
  • Karol Grabski i Julia Łowkis, aktywiści – za nieustanny, uliczny protest przeciwko propagandzie TVP oraz inteligentną satyrę z kuriozalnych poczynań władzy.
  • prof. Ewa Łętowska, była rzeczniczka praw obywatelskich, była sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Trybunału Konstytucyjnego – za klarowne tłumaczenie Polakom, z jakim niebezpieczeństwem wiążą się upolitycznienie sądów i lekceważenie zasad konstytucyjnych.

W kategorii Media wskazani zostali:

  • Bianka Mikołajewska, szefowa Magazynu WP – za dziennikarską odwagę połączoną z rzetelnością oraz kompasem etycznym.
  • Piotr Świerczek, dziennikarz TVN 24 – za najwyższej próby dziennikarstwo śledcze, demaskowanie kłamstw władzy, które zaowocowało gestem solidarności polskiego środowiska medialnego.
  • Tomasz Terlikowski, publicysta – za obronę swoich przekonań i drogę pod prąd, niezależnie od krytyki swojego środowiska.

W kategorii Obywatel/Obywatelka wskazani zostali:

  • Zbigniew Hołdys, muzyk, felietonista – za emocje i rozum w obronie liberalnych oraz demokratycznych wartości.
  • Dominik Kuc, aktywista – za stworzenie ogólnopolskiego rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+ i działanie na rzecz tej społeczności.
  • Lidia Niedźwiecka-Owsiak i Jerzy Owsiak, założyciele Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – za miliony zjednoczonych serc i zebranych środków, za wspieranie najsłabszych, za bezkompromisowe i mądre zabieranie głosu w sprawach publicznych.

Uroczysta gala Medalu Wolności Słowa odbędzie się 30 sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Podczas wydarzenia wystąpią: Ralph Kaminski, Kayah, Tomasz Organek, Grzegorz Turnau oraz Monika Urlik z towarzyszeniem Tarkowski Orkiestra.
Gala będzie transmitowana na żywo w TVN 24, na Facebooku oraz na stronach głównych patronów medialnych wydarzenia.

***

Organizator: Fundacja Grand Press
Miasto gospodarz: Miasto Gdańsk
Partnerzy: Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Samorząd Województwa Pomorskiego, Miasto Gdynia, Miasto Sopot, Miasto Wrocław, Miasto Kraków, Miasto Białystok, Miasto Poznań, Miasto Stołeczne Warszawa, Miasto Darłowo oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Patroni medialni: TVN 24, Wirtualna Polska, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców Repropol
Partnerzy gali: Cocosound, Mielżyński

kontakt:

Fundacja Grand Press

Weronika Mirowska

Prezeska

+48 792 719 007

w.mirowska@fundacjagrandpress.pl

Zgodnie z ogólnym Rozporządzeniem o ochronie danych osobowych (RODO) informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych (adres e-mail) jest Fundacja Grand Press z siedzibą w Poznaniu, przy ul. J.H. Dąbrowskiego 75/66, (Organizator Medalu Wolności Słowa). Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu promocji Medalu Wolności Słowa i nie będą udostępniane innym firmom. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby zadbać o ich bezpieczeństwo.
Ma Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przeniesienia tych danych do innego administratora.

Jeżeli nie chce Pani/Pan otrzymywać informacji na temat Medalu Wolności Słowa prosimy o informację o rezygnacji na adres e-mail: biuro@fundacjagrandpress.pl lub telefonicznie: 22 33 48 333.

Tagi :

Aktualności

Udostępnij