Napisz piosenkę z Wojtkiem Młynarskim!

Startuje konkurs na napisanie piosenki z Wojciechem Młynarskim

Podczas tegorocznej gali Medalu Wolności Słowa w Gdańsku odbędzie się prapremiera nowej piosenki powstałej do słów wiersza Wojciecha Młynarskiego „Niewielkie słowo »przyzwoitość«”

Fundacja Grand Press wraz ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS ogłaszają konkurs na napisanie kompozycji linii melodycznej do tekstu Wojciecha Młynarskiego. Chodzi o wiersz, który artysta opublikował na Facebooku 22 maja 2016 roku.

„Rozglądam się po mej Ojczyźnie
i myślę, szczerze zasmucony,
że przydałby się dziś polszczyźnie
Słownik Wyrazów Zaginionych.

Słownik słów niegdyś znanych blisko,
które umknęły nam z języka,
bo nazywają te zjawiska,
których się raczej nie spotyka.

Więc gdyby ktoś zapytał mnie,
słów takich wskazałbym obfitość,
a głównie na literę „Pe” –
niewielkie słowo „Przyzwoitość”.

Znaczyło słowo to niemało,
kanaliom krzyżowało szyki,
aż wzięło i wyparowało
z kultury, nauki, polityki.

Dlatego warto by pamięcią
w dość nieodległą przeszłość pobiec,
gdzie na historii znikł zakręcie
tak zwany przyzwoity człowiek.

Przypomnieć chcę na parę chwil ja,
jak to ten człowiek w desperacji
swą wiarę w imponderabilia
skrył na wewnętrznej emigracji.

Chcę wspomnieć, co ten człowiek kochał,
budząc w cwaniaczkach śmiech i litość,
a wtedy się przypomni trochę
niewielkie słowo – „Przyzwoitość”.”

Weronika Mirowska, prezeska Fundacji Grand Press, wyjaśnia: – Wojciech Młynarski pisał swe genialne wiersze prawie do końca swych dni. Tego nie zdążył oprawić muzycznie, a my chcielibyśmy, by tak ważny utwór nie tkwił wyłącznie w tomikach poezji, ale był śpiewany przez tych, którzy doceniają nie tylko talent i mądrość Młynarskiego, ale też podzielają jego troskę o naszą ojczyznę. Wierzę, że Polscy twórcy kreatywnie podejdą do naszej, wspólnej z Zaiksem i Janem Młynarskim, inicjatywy. Bo wolność słowa to też, a może przede wszystkim, wolność artystycznego wyrazu, którego waga dla budowania demokracji w Polsce jest już zapisana na kartach naszej historii.

Konkurs skierowany jest wyłącznie do polskich kompozytorów, którzy mogą zgłaszać tylko utwory wcześniej niepublikowane, niewykonywane oraz nienagrodzone w innych konkursach. Kompozytor lub kompozytorka najlepszego utworu otrzyma nagrodę pieniężną 10 tys. zł.

Nadesłane prace oceni jury w składzie: Jan Młynarski (jako przewodniczący), Ralph Kaminski, Weronika Mirowska, Adam Nowak, Jacek Tarkowski.

Prawykonanie zwycięskiej kompozycji odbędzie się podczas uroczystej gali Medalu Wolności Słowa, 30 sierpnia 2023 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, z transmisją na żywo w TVN 24 oraz na portalach pozostałych patronów medialnych wydarzenia.

Zgłoszenia przyjmowane będą do 15 maja 2023 (do godz. 23.59). Utwory należy zgłaszać za pomocą formularza dostępnego pod adresem: formularz.fundacjagrandpress.pl.

Szczegóły i regulamin konkursu dostępne na stronie: www.fundacjagrandpress.pl/konkurs

Organizatorzy: Fundacja Grand Press, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Fundacja Grand Press
kontakt:
Daria Sieracka
Head of Marketing
+48 509757870
d.sieracka@press.pl

Zgodnie z ogólnym Rozporządzeniem o ochronie danych osobowych (RODO) informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych (adres e-mail) jest Fundacja Grand Press. z siedzibą w Poznaniu, przy ul. J.H. Dąbrowskiego 75/66, (Organizator Medalu Wolności Słowa). Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu promocji konkursu „Napisz piosenkę z Wojtkiem Młynarskim” i nie będą udostępniane innym firmom. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby zadbać o ich bezpieczeństwo. Ma Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przeniesienia tych danych do innego administratora.

Jeżeli nie chce Pani/Pan otrzymywać informacji na temat Medalu Wolności Słowa prosimy o informację o rezygnacji na adres e-mail: biuro@fundacjagrandpress.pl lub telefonicznie: 22 33 48 333.

Tagi :

Aktualności

Udostępnij