Finał X edycji Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody” – nominowani i laureaci

Fot. Muzeum Powstania Warszawskiego
Żyją obok nas i, jak twierdzą, są całkiem zwyczajnymi ludźmi, którzy po prostu… pomagają innym. Dla nas to współcześni bohaterowie, o których trzeba mówić – i to jak najgłośniej! Oto laureaci X edycji Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody”.
/
W KATEGORII „CAŁOKSZTAŁT DOKONAŃ”
/
Adam Król – emerytowany wykładowca Politechniki Gliwickiej, inżynier budownictwa. Na początku lat 90. przeniósł na grunt polski idee amerykańskiej organizacji Habitat for Humanity, dzięki czemu powstała Habitat for Humanity Poland, która pomaga niezamożnym rodzinom budować i remontować lokale mieszkalne. Organizacja promuje model pracy metodycznej i przywraca ideę wspólnotowości, angażując do wspólnej budowy domów zarówno przyszłych mieszkańców, jak i specjalistów od budownictwa, darczyńców, lokalną społeczność oraz wolontariuszy z różnych krajów. Dzięki tej współpracy wybudowano ponad 120 mieszkań. W ciągu 30 lat działalności organizacja Habitat for Humanity Poland pomogła ponad 1,5 tys. rodzin.
/

W KATEGORII „AKCJA SPOŁECZNA”

Jakub Sieczko – lekarz z Warszawy, koordynator akcji Medycy na Granicy – inicjatywy lekarzy, pielęgniarek, ratowników i strażaków. Zaangażowany w pomoc medyczną uchodź-com, którzy przedostali się przez polską granicę na Podlasie. Medycy udzielili po-mocy ponad 200 osobom. Dziś pomaga Ukraińcom uciekającym przed wojną.

W KATEGORII „WYJĄTKOWY CZYN”

Marek Czerwiński – nauczyciel informatyki i historii w Zespole Szkół Ogólnokształ-cących im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W lipcu 2020 roku dwóch agresyw-nych mężczyzn zaczepiło na przystanku autobusowym czarnoskórego mężczyznę. Za próbę obrony młodego Kongijczyka pan Marek został pobity przez napastników, którzy następnie uciekli z miejsca zdarzenia. Pan Marek trafił do szpitala.

NOMINOWANI

W KATEGORII „CAŁOKSZTAŁT DOKONAŃ”
Tadeusz Adamiec
Sebastian Grzywacz
Danuta Kowalczyk
Adam Król
Dominika Madaj-Solberg

W KATEGORII „AKCJA SPOŁECZNA”
Kinga Franczyk
Jakub Nowak
Jakub Sieczko
Magdalena Trzebińska-Gawin
Tomasz Zieliński

W KATEGORII „WYJĄTKOWY CZYN”
Marek Czerwiński
Marcin Piotrowski
Marek Rogalski
Bhudev Sharma
Karol Wesołowski

anoda_22_social media9

Tagi :

Aktualności

Udostępnij