Oświadczenie Rady Wydawców SGL w spr. przejęcia Polska Press przez Orlen

Oświadczenie

Z wielkim niepokojem przyjmujemy informację o przejęciu przez Orlen, spółkę skarbu państwa, jednej z największych firm medialnych w Polsce. Rolą dziennikarzy jest m.in. kontrola rządzących, dlatego tak ważne jest, aby władza trzymała się z daleka od mediów. Niezależne dziennikarstwo, to fundament demokracji.

Wiemy doskonale, jak wygląda prasa, którą tworzy władza samorządowa. Gazety wójtów i burmistrzów przygotowywane często przez podległych im urzędników, to strony pełne peanów wobec przełożonych. Brak krytyki, sukces goni sukces. Stanowczo protestujemy przeciwko angażowaniu publicznych pieniędzy w tworzenie lub zakup mediów.

Od wielu lat konkurujemy na rynku lokalnym z gazetami należącymi do Polska Press. Walczymy na rynku o lepszą sprzedaż, o to, kto pierwszy poda newsa. Mimo to, martwimy się o przyszłość tych gazet i ich pracowników. Czy będą mogli wypełniać swoją dziennikarską misję? Demaskować patologie władzy? Wypełniać te zadania, które sprawiają, że niezależne dziennikarstwo, to jeden z najpiękniejszych zawodów świata, ciągle obdarzony społecznym zaufaniem. Nie zepsujmy tego.

Rada Wydawców

Stowarzyszenia Gazet Lokalnych

Warszawa 9 grudnia 2020 roku

Tagi :

Aktualności

Udostępnij