Jak udzielić  pierwszej pomocy i ustrzec się pożaru

„Tygodnik Podhalański” (Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze) szkoli swoich dziennikarzy jak udzielić pierwszej pomocy w wypadkach i pożarach. – Dziennikarze często  jeżdżą  na miejsca wypadków. Powinni  wiedzieć jak pomóc  poszkodowanym zanim zjawi się karetka pogotowia – mówi Jerzy Jurecki wydawca „Tygodnika Podhalańskiego”.

Szkolenie z pierwszej pomocy medycznej odbyło się w redakcji „TP” kilka dni temu.  Jego uczestnicy mogli dowiedzieć się jak utrzymać przy życiu ofiary wypadku m.in.  jak zrobić masaż serca, przeprowadzić sztuczne oddychanie i zaopatrzyć rany.
– Niedawno w Zakopanem zmarł na ulicy bezdomny.  Wtedy nie dotarliśmy na miejsce, kiedy mężczyzna jeszcze żył. Świadkowie zdarzenia opowiadali nam potem, że był przytomny, ale nikt nie potrafił mu pomóc.  Zmarł zanim przyjechała karetka pogotowia. Lekarz z tej karetki  stwierdził , że natychmiastowa pomoc znacznie zwiększyłaby szanse tego mężczyzny  na przeżycie – opowiada Jerzy Jurecki dziennikarz i wydawca „Tygodnika Podhalańskiego”.
Wkrótce w redakcja „TP” zostanie przeszkolona jak ustrzec się pożaru i jak  zachować się gdy wybuchnie.  Szkolenie będzie miało praktyczny charakter.  – Najważniejsze to nie dopuścić  do pożaru – zadbać o bezpieczną instalację elektryczną,  odpowiednią wentylację, drożne przewody kominowe  i odciąć dzieciom dostępu  do materiałów łatwopalnych.  Gdy pożar wybuchnie niewiele da już się zrobić, trzeba po prostu uciekać. Mimo to mówię na szkoleniach jak się zachować  gdy zacznie płonąć samochód albo na kuchennej patelni zapali się olej – mówi  Szymon Gądek strażak z Zakopanego z 15 –letnim stażem, który prowadzi szkolenia przeciwpożarowe.

MW

Tagi :

Bez kategorii

Udostępnij