Doświadczenia SGL mogą się przydać Ukrainie

Kateryna Kulyna, prawniczka z CEDEM*, organizacji pozarządowej zajmującej się regulacją prawną mediów, reformą prasy i telewizji publicznej w Ukrainie została stażystką Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

Kateryna Kulyna od 19 lutego br. w ramach stażu w SGL przygląda się jak działają gazety lokalne w Polsce.  Ukraińskie media przechodzą niezwykle istotną reformę. Do końca 2018r. organy państwowe i samorządowe nie będą mogły wydawać swoich gazet. Należące do nich prawie 800 tytułów zostanie sprywatyzowane. W wielu przypadkach instytucje te mają część udziałów w wydawnictwach.

– Obecnie na Ukrainie mamy podobną sytuację, w jakiej znajdowała się Polska na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Chcemy skorzystać z polskich doświadczeń, dowiedzieć się w jaki sposób działają w Polsce niezależne gazety – mówi Kulyna. – Na Ukrainie nie ma organizacji zajmujących się wyłącznie mediami lokalnymi. W dodatku organizacje prasowe skupiają się głównie na doradztwie biznesowym i lobbingu zapominając, że zadaniem gazet lokalnych jest także informowanie i integracja społeczności – dodaje Kulyna.
Kateryna Kulyna wybrała Stowarzyszenie Gazet Lokalnych spośród innych podobnych organizacji europejskich. – Rzadko współpracujemy z partnerami z Ukrainy. Tym bardziej doceniamy fakt, że nasz program współpracy z zagranicą został doceniony – mówi Joanna Kowalska, dyrektor programu Media dla Demokracji Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.
Kateryna Kulyna odwiedzi redakcje tygodników lokalnych: „Przełomu”, „Wiadomości Oławskich”, „Gazety Jarocińskiej”, „Gazety Lokalnej Kutna i Regionu” oraz „To i owo”. Staż finansuje Prague Civil Society Centre.

*CEDEM – Centrum na rzecz Demokracji i Państwa Prawa, http://cedem.org.ua/

Na zdjęciu: Kateryna Kulyna, archiwum prywatne

MW

Tagi :

Aktualności

Udostępnij