„Gazeta Tczewska”  ma już 35 lat

Tygodnik „Gazeta Tczewska” (Wydawnictwo Pomorskie) obchodzi jutro 35. rocznicę powstania. Z okazji jubileuszu  ukazała się książka  o historii tygodnika.

Pierwszy numer „Gazety Tczewskiej” ukazał się 13 grudnia 1982 r., rok po ogłoszeniu stanu wojennego. Pismo ideowo związane z Solidarnością ukazywało się w podziemiu i było wyrazem sprzeciwu wobec komunistycznego reżimu. W 1991 r. wydawca „GT” Gazeta Tczewska  sp. c.  stworzył Wydawnictwo Pomorskie, w którym jest wydawana do dziś.

Tygodnik ukazuje się w powiecie tczewskim  w woj. pomorskim w nakładzie 6 tys. egz. Według wydawcy jego średnia sprzedaż wynosi  5 tys. egz. Pismo wraz z dodatkami liczy od 40 do 48 stron. Kosztuje 2,80 zł, a jego redaktorem naczelnym jest Karol Uliczny.

– „Gazeta Tczewska” zawsze była blisko czytelników a to jest najważniejszym zadaniem gazety lokalnej.  Porusza lokalne tematy, także te interwencyjne oraz reportaże i wywiady – mówi Czesław Czyżewski  prezes Wydawnictwa Pomorskiego i współzałożyciel „Gazety Tczewskiej”..
„Gazeta Tczewska” opublikowała wiele ważnych dla lokalnej społeczności tekstów, a także organizowała akcje dla mieszkańców powiatu.  –  Przez ostatnie lata gazeta odsłaniała kulisy kontrowersyjnej, bez przetargowej sprzedaży miejskich działek w Tczewie, relacjonowała proces sądowy tczewskiego nożownika, na bieżąco opisywała batalię o środki na remont zabytkowego Mostu Tczewskiego. Organizowała przedświąteczne zbiórki dla potrzebujących mieszkańców, plebiscyty dla młodzieży i seniorów, setki razy interweniowała w imieniu mieszkańców, walczących z administracyjną machiną – wymienia dokonania tygodnika w ostatnich latach jego redaktor naczelny Karol Uliczny.

Z okazji jubileuszu „Gazety Tczewskiej”  Wydawnictwo Pomorskie wydało dwie książki. Pierwsza z  nich to publikacja o historii tygodnika  „Gazeta Tczewska. Historia  i rola w latach 1982 – 2017” autorstwa Iwony Czyżewskiej. Druga książka „Port Morski w Tczewie w okresie II Rzeczpospolitej” Stanisława Sarnowskiego opowiada  historię tczewskiego portu.
Podczas jutrzejszego jubileuszu  wojewoda pomorski wręczy podziękowania twórcom „Gazety Tczewskiej”, a znana postać (Wydawnictwo Pomorskie jeszcze nie ujawnia jej nazwiska) otrzyma nagrodę „GT”  Honorowego Złotego Gryfa.

MW

Tagi :

Bez kategorii

Udostępnij