Tygodnik „Nowiny Raciborskie” trafi do kapsuły czasu

Ostatni numer „Nowin Raciborskich” (Wydawnictwo Nowiny) z Górnego Śląska  w całości poświęcony historii 800 – letniego Raciborza na pół wieku zostanie umieszczony w kapsule czasu. 

Liczący 60 stron numer specjalny wyszedł w ostatni wtorek w nakładzie 6,5 tys. egz. jako regularne wydanie tygodnika. Gazeta została wydana z okazji 800. rocznicy nadania Raciborzowi praw miejskich. W numerze znalazły się teksty opisujące dawną historię Raciborza m.in. chrzest pierwszych raciborzan, który odbył się 100 lat wcześniej niż Chrzest Polski,  relacje Bolesława Krzywoustego i raciborskiego księcia Mieszka Laskonogiego i kronika policyjna z przeszłości – pitawal z intrygującą opowieścią o więzieniu za handel jałówką. Czytelnicy mogli się też sprawdzić w wielkim teście wiedzy historycznej o Raciborzu.

Tygodnik sięgnął też do historii PRL – czynów społecznych, barów mlecznych, kolejek  po mięso czy inscenizacji przejazdu króla Jana III Sobieskiego z 1983 roku z okazji 300. rocznicy odsieczy wiedeńskiej. W wydaniu znalazły się również teksty o lokalnym przemyśle – firmie Mieszko produkującej popularne michaszki i fabryce kotłów z Raciborza – Rafako.
Kolumnę sportową wypełniła opowieść o liczącym ponad 100 lat klubie z raciborskich Markowic. Karierę zaczynał tam legendarny Hubert Kostka, bramkarz Górnika Zabrze i kadry Kazimierza Górskiego.

– Tworzymy historię. Gazeta, która ukazuje się od 25 lat jeszcze nigdy nie wydała tak unikatowego numeru. Cały jest w historycznych treściach, łącznie z reklamami stylizowanymi na wydania z XIX wieku – mówi Mariusz Weidner redaktor naczelny „Nowin Raciborskich”.

Kapsuła czasu jest wspólnym projektem „Nowin Raciborskich” i władz Raciborza. W walcu długości 1 m wykonanym ze stali nierdzewnej oprócz wydania specjalnego „Nowin Raciborskich” zostaną umieszczone pamiątki miejskie, list mieszkańców Raciborza do z przesłaniem do przyszłych pokoleń oraz prace z konkursu plastycznego dla uczniów, którzy w swoich rysunkach wyobrażali sobie jak będzie wyglądał Racibórz za 50 lat. Kapsuła zostanie zakopana u zbiegu ulic Długiej i Bankowej w Raciborzu w  Święto Niepodległości 11 listopada podczas obchodów 800 – lecia Raciborza. W miejscu zakopania kapsuły stanie jej żeliwny odlew z pamiątkową tablicą.

 

MW

 

 

 

 

 

 

 

Tagi :

Bez kategorii

Udostępnij