Portal PabiaNICE.tv  miał prawo do informacji publicznej

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi  nakazał  Pabianickiemu Centrum Medycznemu udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania  zadane przez portal PabiaNICE.tv. Tym samym uznał, że informacji na temat jego działalności publicznej nie można ukrywać.

Kilka miesięcy temu portal PabiaNICE.tv zauważył, że radni miejscy Pabianic piją na sesjach wodę mineralną zakupioną przez Ratusz. Tymczasem pabianicki Zakład Wodociągów i Kanalizacji wydaje duże kwoty z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na promowanie picia wody z kranu. W edukacyjnym filmie popularyzującym kranówkę wystąpił sam prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz pochylając się z troską nad środowiskiem zaśmiecanym plastikowymi butelkami. Samorząd Pabianic wydał w zeszłym roku na wodę mineralną dla urzędników prawie 42 tys. zł. Portal PabiaNice.tv zapytał więc o brak konsekwencji Ratusz i trzy miejskie spółki, w tym Pabianickie Centrum Medyczne. Centrum jako jedyne nie odpowiedziało.

Portal chciał też wiedzieć dlaczego PCM mimo złej sytuacji finansowej i braku pieniędzy m.in. na remonty zatrudnia nowe osoby. Zapytał ile osób zatrudniło w tym roku PCM, na jakich stanowiskach i ile wyniosły ich wynagrodzenia. Centrum odmówiło odpowiedzi tłumacząc, że pytania nie dotyczą informacji publicznej. Mimo, że pytanie o nazwiska nowozatrudnionych osób nie padło, PCM uznało, że nowi pracownicy mogliby zostać rozpoznani.
Magdalena Hodak właścicielka i redaktor naczelna PabiaNICE.tv zwróciła się więc do sądu. – Wiedziałam, że muszę zachować się konsekwentnie. Gdybym dała się zbyć Pabianickie Centrum Medyczne ignorowało by też kolejne nasze pytania – wyjaśnia.

We wrześniu br. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lodzi przyznał racje portalowi. Uznał, że podmioty gospodarujące wspólnym mieniem obowiązuje zasada transparentności. Nakazał też udzielić serwisowi odpowiedzi na wszystkie zadane pytania.
– Martwię się, że podobne zachowania urzędów mogą działać zniechęcająco na dziennikarzy. Ale z wyroku jestem zadowolona. Jest ważny i dla obywateli i dla dziennikarzy, którzy są rzecznikami opinii publicznej – mówi Hodak.

Fot. pabianice.tv

MW

Tagi :

Bez kategorii

Udostępnij