„Tygodnik Podhalański” z niezwykłym cyklem portretów górali

„Tygodnik Podhalański” (Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze) od trzech tygodni publikuje portrety górali. – Coraz rzadziej można spotkać górali o charakterystycznej dla tego regionu urodzie. Postanowiłem zrobić im zdjęcia zanim odejdą – mówi Bartek Jurecki fotoreporter „Tygodnika Podhalańskiego” i autor portretów.

Cykl o nazwie „Twardy jak skała. Portrety polskich górali” zaczął powstawać , gdy Bartek Jurecki uznał, że dojrzał do robienia portretów. – Charakterystyczny góralski typ urody o wyrazistych rysach twarzy i orlim nosie  jest coraz rzadziej spotykany. Coraz mniej mężczyzn nosi też długie wąsy, które kiedyś były typowe dla mieszkańców gór – wyjaśnia Jurecki.

Na razie fotografuje tylko mężczyzn, portretami góralek chce zająć się w przyszłym roku. – Góralki nie mają tak charakterystycznych rysów twarzy jak mężczyźni. To twardziele z charakterem i stąd wziął się tytuł cyklu – tłumaczy Jurecki.
Zawsze prosi bohaterów swoich zdjęć, by pozując założyli jakiś góralski element ubioru  np. sweter z owczej wełny lub kapelusz. Oprócz mieszkańców Podhala zamierza sportretować też górali z Pienin, Spisza i Orawy.
Portretom publikowanym w „Tygodniku Podhalańskim”  towarzyszy krótka nota biograficzna bohaterów zdjęć.

Na zdjęciu: Tadeusz Gasienica Bednarz, fot. Bartek Jurecki
https://www.facebook.com/bartlomiejjurecki/

MW

Tagi :

Bez kategorii

Udostępnij