Tonsil, historia upadku

Filip Biernat dziennikarz lokalnego tygodnika „Wiadomości Wrzesińskie”  (Wydawnictwo Kropka) wydał „Historię Tonsilu”, unikalną monografię sławnych niegdyś zakładów produkujących głośniki z Wrześni. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Kropka.

Licząca 190 stron „Historia Tonsilu” opisuje rozwój, rozkwit i powolne umieranie fabryki. Autor zawarł w niej  m.in.  nigdy wcześniej nie publikowane materiały o inwigilacji działaczy „Solidarności” zakładu i jego zabezpieczeniu wywiadowczym. Wypowiadają się w niej także byli pracownicy fabryki, także ci pamiętający jej narodziny w 1945 r. Książkę wydaną w nakładzie 450 egz.  ilustruje ok. 200 zdjęć.

– Tonsil to kontrowersyjny temat we Wrześni. Kiedyś zakład zatrudniał 3 tys. osób i utrzymywał całe miasto. Po reformach Balcerowicza na początku 1990 r. zaczął podupadać  co dla wielu mieszkańców oznaczało bezrobocie. Choć upadłość fabryki ogłoszono dopiero w 2004 r., proces kurczenia się zakładu trwał już od 1991 r. – mówi Filip Biernat.
Biernat pracował nad książką pięć lat. Nie ukrywa, że do Tonsilu ma sentyment: –  W zakładach pracowali moi rodzice i kilku innych członków mojej rodziny.
Książka kosztuje 60 zł. Można ją kupić tylko w redakcji „Wiadomości Wrzesińskich”.

Fot. Damian Dzikowski. Na zdjęciu: Filip Biernat ze swoją książką.

MW

Tagi :

Bez kategorii

Udostępnij