Kto hoduje białego koguta?

Od początku wakacji  „Gazeta Powiatowa – Wiadomości Oławskie”  (Ryza) z Dolnego Śląska  prezentuje  co tydzień na swoich łamach białego koguta i jego właściciela. Akcja tygodnika popularyzuje herb Oławy  – białego koguta na czerwonym tle.

Gospodarze z powiatu oławskiego , którzy hodują białe koguty mogą je zgłaszać redakcji. Do tej „Gazeta Powiatowa – Wiadomości Oławskie” zaprezentowała 10 kogutów i ich właścicieli, którzy przy tej okazji opowiadają  swoich ulubieńcach i swoim życiu na gospodarstwie. Każdy właściciel koguta otrzymuje  certyfikat  zaświadczający, że jego ptak jest żywym wzorcem herbu Oławy podpisany przez Jerzego Kamińskiego redaktora naczelnego „Gazety Powiatowej – Wiadomości Oławskich” i  burmistrza Oławy Tomasza Frischmanna.

– Zwykle właściciele zarzekają się, że ich koguty nie skończą w rosole i do końca swojego życia będą mogły chodzić po podwórkach, choć takich deklaracji od nich nie wymagamy  – zdradza Jerzy Kamiński.

Co jest celem akcji?  – Chcemy popularyzować herb Oławy ale także integrować mieszkańców wokół tego symbolu – wyjaśnia Kamiński.
Pomysł wykorzystania żywych kogutów do akcji popularyzacji herbu powstał już ponad 10 lat temu. Wówczas „GP – WO” organizowała Dni Koguta czyli konkurs podczas którego wybierano najpiękniejszego ptaka.  Zamknięte w klatkach koguty pokazywane były na scenie.
– Kiedyś trzymanie ptaków w klatkach nikogo nie raziło, ale czasy się zmieniły i dziś wielu ludziom mogłoby się to nie podobać.  Dlatego nie wróciliśmy do tego pomysłu. Niewykluczone jednak, że pod koniec wakacji  wybierzemy najpiękniejszego koguta  i pokażemy go na jakiejś imprezie – mówi Kamiński.

Fot. Archiwum „Gazeta Powiatowa-Wiadomości Oławskie”

MW

Tagi :

Bez kategorii

Udostępnij