Wydawnictwo Sztafeta ma już 25 lat

Wydawnictwo Sztafeta wydające lokalny tygodnik „Sztafeta” w woj. podkarpackim obchodzi jubileusz 25 – lecia. „Sztafeta” jest najdłużej wydawanym tygodnikiem w północnej części Podkarpacia.

Wydawnictwo Sztafeta powstało w 1992 roku. Przejęło wówczas pismo  „Sztafeta” od Huty Stalowa Wola, która była wcześniej gazetą zakładową tego przedsiębiorstwa. „Sztafeta”  jest najdłużej działającym tygodnikiem lokalnym północnej części Podkarpacia.
Wydawnictwo Sztafeta wydaje także książki głównie o tematyce regionalnej od monografii po albumy, ale także tomiki wierszy, foldery, broszury i pocztówki. Zatrudnia 13 osób na etatach  i kilkunastu współpracowników. Oprócz tygodnika jest też właścicielem portalu Sztafeta.pl.

Tygodnik „Sztafeta”  wychodzi w nakładzie 8 tys. egz. Kosztuje 3,20 zł.  Lilla Witkowska prezes Wydawnictwa Sztafeta tak tłumaczy długą obecność tygodnika na rynku: – Aby utrzymać się na rynku konieczna jest rzetelność. Trzeba być też blisko spraw czytelników i reagować na wszystkie sygnały które wysyłają. Bardzo istotne jest to, że piszemy o sprawach lokalnych, którymi nie interesują się media regionalne i ogólnopolskie.

„Sztafeta” opublikowała  wiele tekstów, które zyskały duże zainteresowanie czytelników. W latach 2013 – 2015 opublikowała cykl artykułów  o znanym w stalowowolskim środowisku sędzi piłkarskim, a jednocześnie trenerze i założycielu piłkarskiej szkółki dla dzieci, który został skazany przez sąd za podwójny gwałt na 12-letniej dziewczynce, składanie dzieciom propozycji o charakterze seksualnym i posiadanie treści noszących znamiona pornografii dziecięcej. Szerokim echem odbiły się też artykuły nagradzane w konkursie  Local Press, między innymi „Przejechał 2200 km…”  z 2008 roku autorstwa Joanny Rybczyńskiej,  opowiadający niesamowitą podróż młodego Afgańczyka, który przejechał z Grecji do Polski wisząc ukryty pod podwoziem autokaru . Tekst zdobył  nagrodę w kategorii najbardziej nieprawdopodobna historia opisana w prasie lokalnej.

Uwagę czytelników zwrócił również cykl artykułów „Listy z przeszłości” Stanisława Chudego z 2011 roku,  za które zdobył nagrodę w kategorii „Społeczeństwo”  konkursu Local Press. Jego teksty przedstawiały historię ukrytych w ścianie listów z 1947 r. odnalezionych w 2011 r. przy okazji remontu w budynku Huty Stalowa Wola. Troje młodych pracowników pisało w nich o zniewoleniu Polski przez sowiecką Rosję, a także o nadziei na prawdziwe wyzwolenie. Dziennikarz „Sztafety” odnalazł w Tarnobrzegu 87-letnią Barbarę, jedyną żyjącą autorkę zapisków. Po 64 latach mogła odebrać swój własny list z przeszłości.

W konkursie SGL Local Press 2009 „Sztafeta” zdobyła tytuł gazety lokalnej roku.

22 czerwca br. w domu kultury w Stalowej Woli odbędzie się jubileusz Wydawnictwa Sztafeta, na który zostaną zaproszeni pracownicy i współpracownicy wydawnictwa.

MW

Tagi :

Bez kategorii

Udostępnij