Budynek „Wiadomości Wrzesińskich” najlepszym projektem architektonicznym ubiegłego roku

Siedziba  wydawnictwa Kropka wydawcy lokalnego tygodnika „Wiadomości Wrzesińskie” z Wielkopolski otrzymała pierwszą nagrodę Jury Konkursu Bryła 2016 na najlepiej zaprojektowany budynek w Polsce.

Ukończony wiosną ub. roku budynek wydawnictwa Kropka jest wyjątkowym projektem architektonicznym o nowoczesnej bryle i chyba jedynym w Polsce, który powstał na potrzeby lokalnego wydawnictwa. Powierzchnia 527 m kw. została podzielona na trzy kondygnacje. Na pierwszym piętrze mieści się otwarty newsroom, na drugim – studio telewizyjne z reżyserką, parter zaś przeznaczono na dział reklamy, biuro ogłoszeń i sporą kawiarnię. Dzięki schodkowo uformowanemu tyłowi budynku na pierwszym i drugim piętrze powstały szerokie trasy. W zamyśle projektantów Marcina Kościucha i Tomasza Osięgłowskiego z poznańskiej pracowni Ultra Architects siedziba wydawnictwa ma komunikować otwartość. Architekt zdecydował się więc na przeszklony parter. Z kolei fasada z performowanych płyt nawiązuje do  wyglądu szpalt gazet. Jest ażurowa, co także symbolizuje transparentność i otwartość.

Jury Konkursu Bryła 2016 przyznało siedzibie „Wiadomości Wrzesińskich” pierwsze miejsce spośród 10 nominowanych budowli. Jury doceniło „wysoką jakość architektury, oryginalną, schodkowo ukształtowaną bryłę, która dobrze komponuje się z otoczeniem”. „Uwagę zwraca również elewacja wykonana z perforowanej blachy nawiązująca do szpalty gazety. To jeden z biurowców współtworzących architekturę tła, a jednocześnie wyrysowujący miejsce w przestrzeni niczym znak graficzny” – stwierdziło jury.

– To wielkie wyróżnienie dla pracowni Ultra Architects, który zaprojektowała dla nas budynek. Jesteśmy bardzo dumni, że możemy w takim miejscu pracować – mówi Waldemar Śliwczyński, współwłaściciel wydawnictwa Kropka i redaktor naczelny ”Wiadomości Wrzesińskich”.

DSC_5160Marcin Kościuch współwłaściciel poznańskiego biura projektowego Ultra Architects: – Nagroda to dla mnie wielka radość. Ale nagroda jest głównie zasługą inwestorów Waldka Śliwczyńskiego i jego żony. Oni nie odpuszczają.
Jury konkursy nagrodziło drugim miejscem Centrum Dialogu „Przełomy” w Szczecinie , a trzecim – Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
W konkursie internauci zagłosowali na serwerownię Beyond.pl w Poznaniu, która zdobyła w ich głosowaniu nagrodę za najlepiej zaprojektowany budynek w Polsce.

WK

Tagi :

Bez kategorii

Udostępnij