Portal Olawa24.pl przeprosił za plagiat tekstu „Gazety Powiatowej – Wiadomości Oławskich”

Portal Olawa24.pl przeprosił dziennikarkę lokalnego tygodnika „Gazeta Powiatowa – Wiadomości Oławskie” za plagiat  jej reportażu. Do porozumienia między stronami doszło w wyniku mediacji.

We wrześniu 2015 r. portal Olawa24.pl  (TMK Group) zamieścił tekst uderzająco podobny do reportażu “Miłosierdzie dla uchodźców bez zbędnych ceregieli”, który ukazał się dzień wcześniej na łamach „Gazety Powiatowej – Wiadomości Oławskich” (Ryza). Dziennikarka tygodnika Monika Gałuszka – Sucharska opisała w nim historię dwóch rodzin z Syrii, które przyjął pod swój dach pewien mieszkaniec Oławy.

Ponieważ portal nie przyznawał się do plagiatu, wydawnictwo Ryza skierowało sprawę do sądu. Ekspertyza biegłego sądowego w zakresie językoznawstwa wykazała, że ok. 60 proc.  tekstu zamieszczonego w serwisie  Olawa24.pl zostało zaczerpnięte z artykułu tygodnika.
Ostatecznie portal zaproponował mediacje. W ich wyniku kilka dni temu portal przeprosił za plagiat Monikę Gałuszkę – Sucharską. Zobowiązał się też zamieścić przeprosiny w „Gazecie Powiatowej – Wiadomościach Oławskich” i  wypłacić jej zadośćuczynienie w wys. 2 tys. zł.
– Cieszę się, że sprawę udało się załatwić polubownie. Niektóre informacje zawarte w reportażu miała tylko nasza dziennikarka. Od początku byłem więc pewien, że wygramy tę sprawę – mówi Jerzy Kamiński wydawca i redaktor naczelny „Gazety Powiatowej – Wiadomości Oławskich”.

WK

Tagi :

Bez kategorii

Udostępnij