Siedziba Wydawnictwa Kropka z Wrześni wysoko oceniana przez branżowe media o architekturze

Ukończony przed rokiem budynek Wydawnictwa Kropka wydawcy lokalnego tygodnika „Wiadomości Wrzesińskie” zbiera świetne recenzje mediów poświęconych architekturze.

Budynek jest prawdziwym ewenementem na tle polskiej architektury tego typu. To ambitny projekt o   pięknej, nowoczesnej bryle i bodaj  jedyny Polsce stworzony specjalnie na potrzeby lokalnego wydawcy. Powierzchnia 527m kw. została podzielona na trzy kondygnacje. Na pierwszym piętrze mieści się otwarty newsroom, na drugim – studio telewizyjne z reżyserką, parter zaś przeznaczono na dział reklamy, biuro ogłoszeń i sporą kawiarnię. Dzięki schodkowo uformowanemu tyłowi budynku na pierwszym i drugim piętrze powstały szerokie trasy.

W zamyśle projektantów Marcina Kościucha i Tomasza Osięgłowskiego z poznańskiej pracowni Ultra Architects siedziba wydawnictwa ma komunikować otwartość. Architekt zdecydował się więc na przeszklony parter. Z kolei fasada z performowanych płyt nawiązuje do  wyglądu szpalt gazet. Jest ażurowa, co także symbolizuje transparentność i otwartość.

Realizacja budynku wzbudziła duże zainteresowanie mediów zajmujących się architekturą. Małgorzata Tomczak  redaktor naczelna miesięcznika „Architektura & Biznes” w tekście poświęconym  m.in. siedzibie Wydawnictwa Kropka stwierdziła, że na tle dominującej w polskim pejzażu architektonicznej mizerii jest ona budującym przykładem. „W małych miastach powstają ciekawe budynki. Nie ma spójnej i jasno wyznaczonej wizji rozwoju miasta, ale jest wysokiej jakości architektura” –  napisała.

Z kolei miesięcznik „Architektura” zauważył, że budynek wydawnictwa z Wrześni nawiązuje do idei wybudowanej w 2002 roku siedziby Agory w Warszawie, którego transparentność „ odnosiła się do etosu społeczeństwa obywatelskiego”. (…) „Autorzy siedziby tygodnika „Wiadomości Wrzesińskie” w 14 lat później przenieśli ideę gmachu Agory do średniej wielkości miasta w Wielkopolsce.” Zdaniem autora tekstu Krzysztofa Mycielskiego budynek „Wpisuje się w skalę sąsiedniej zabudowy oraz utrzymuję linie dwóch pierzei, ale też – co najważniejsze – kreuje przestrzeń publiczną przy licznie uczęszczanym przez pieszych skrzyżowaniu.”

Sporo miejsca siedzibie Wydawnictwa Kropka poświęcił też portal Bryla.pl oraz jeden z najbardziej znanych serwisów internetowych poświęconych architekturze Archdaily.com. Oba zamieściły zdjęcia budynku i  jego szczegółowe opisy.
– Realizacja budynku nie była trudna, bo inwestorzy oczekiwali nowoczesnej architektury i okazali się bardzo otwarci na nasze propozycje. Sama bryła też nie była bardzo skomplikowana.  Od początku spodziewaliśmy się jednak, że budynek zostanie zauważony, bo  oprócz siedziby Agory w Warszawie nie ma w Polsce innych gmachów wybudowanych specjalnie na potrzeby wydawnictwa prasowego – mówi Marcin Kościuch.

Mimo, że wystawna siedziba „Wiadomości Wrzesińskich” kosztowała właścicieli wraz z działką ok. 4 mln zł, nie żałują swojej decyzji. – Zależało mi, żeby ludzie zatrudnieni w moim wydawnictwie pracowali w dobrych warunkach. Wybierając projekt zamanifestowałem też swoje przywiązanie do nowoczesności. Chciałem też, żeby coś po mnie zostało – mówi Waldemar Śliwczyński, współwłaściciel Wydawnictwa Kropka i redaktor naczelny „Wiadomości Wrzesińskich”.

fot. Filip Biernat – zdjęcia dzienne
fot. Waldemar Śliwczyński – zdjęcia nocne

MW

ści.

Tagi :

Bez kategorii

Udostępnij