Jakub Dźwilewski, redaktor naczelny „Dobrej Gazety” współautorem książki o lokalnej postaci

Jakub Dźwilewski redaktor naczelny tygodnika „Dobra Gazeta” (Telewizja TVM) z Kędzierzyna – Koźla oraz  Jarosław Jurkowski, urzędnik i były dziennikarz wydali książkę biograficzną.

Książka  „Antoni Bury. Życie szczęściarza” opowiada o 95–letnim dziś partyzancie i leśniku, który większość swojego życia spędził na Opolszczyźnie. Urodzony w Istebnej  Bury to barwna postać. Podczas wojny kilkakrotnie dzięki brawurowym ucieczkom cudem uniknął śmierci. Gdy zaniósł  do Tarnowa Żydom z Bielska złoto i kosztowności polscy żołnierze wzięli go za szpiega i chcieli rozstrzelać. Uciekł też Rosjanom, którzy chcieli go wywieźć na Wschód, a potem z przymusowych robót w Niemczech. Pod koniec wojny został partyzantem. Na Opolszczyznę trafił dwa razy, z wojennego przymusu i powojennego wyboru. Po wojnie został leśnikiem. W ubiegłym roku został najstarszym studentem Uniwersytetu III Wieku w Kędzierzynie-Koźlu.

To książka pełna życia, bez zadęcia i dorabiania mitów. Pan Antoni o nawet najbardziej niezwykłych wydarzeniach, jak wyciąganie niemieckiego pilota z płonącego odrzutowca lub ucieczce z obozu spod Berlina opowiadał ze spokojem, jakby to było chlebem powszednim – wspomina prace nad książką Jakub Dźwilewski.

MW

Tagi :

Bez kategorii

Udostępnij