„Walka w Szczańcu trwa …  o fundusze unijne”

W jaki sposób Szczaniec skorzystał z  pieniędzy unijnych widać dziś gołym okiem. Choć jest to wieś głównie o charakterze rolniczym, nie skorzystali z nich jedynie rolnicy. 

Gmina Szczaniec jako beneficjent funduszy europejskich

 Pierwsze zauważalne zmiany przypadają na lata 2007-2013. Skutkiem złożonego  przez Gminę Szczaniec wniosku, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubuskiego było dofinansowanie w kwocie 1 021 611,06 zł. Zespół Szkół w Szczańcu to szkoła podstawowa oraz gimnazjum. Dzięki funduszom unijnym budynek dotychczasowej szkoły został rozbudowany oraz wyremontowany.

_dsc0735
„ Zespól Szkół w Szczańcu. Budynki po remoncie”

Również dla gminnej szkoły znajdującej się w Smardzewie wnioskowano o pomoc. Udało się. Tu również zostały wykorzystane pieniądze unijne. Budynek szkoły został objęty termomodernizacją. Ogólną wartość projektu 869 567,78 zł dofinansowano z Unii Europejskiej kwotą 595 698,52 zł.

Po szkołach przyszła kolej na gminne przedszkole w Szczańcu. Dzisiaj, przy wsparciu Unii Europejskiej, najmłodsi mieszkańcy gminy Szczaniec spędzają czas w odnowionym przedszkolu. Plac zabaw bezpiecznie ogrodzono oraz wyposażono w nowe urządzenia do zabaw. Na powyższe działanie Gmina Szczaniec otrzymała dofinansowanie w kwocie 192 891, 98 zł.

Pieniądze z Unii to nie tylko zmiany w budynkach szkół i przedszkola. Udało się również otrzymać pieniądze na dodatkowe godziny wyrównawcze dla słabszych uczniów. Uzyskane dotacje pozwoliły także na prowadzenie innych ciekawych zajęć służących polepszeniu wyników nauczania.

W całej gminie w powyższych latach w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki  wykorzystano ze środków unijnych 437 605,04 zł.  Pieniądze pozyskała Gmina Szczaniec jako główny beneficjent. O część środków wnioskowały również Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczańcu, wspomniane wcześniej Gimnazjum w Szczańcu oraz Szczaniecki Ośrodek Kultury.

O wcześniej opisanych remontach szkół i przedszkola bez wsparcia unijnego mieszkańcy mogliby zapomnieć. We wsi brak jest inwestorów, nie ma więc dodatkowych wpływów do budżetu. Pomoc Unii Europejskiej dla placówek oświatowych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosła łącznie 1 810 201,56 zł. Dziś Gmina Szczaniec walczy o zjazd z autostrady A-2, która krzyżuje się z drogą krajową 92. Jeśli sprawa zakończy się pozytywnie, Szczaniec być może stanie przed szansą pozyskania inwestorów i możliwością dalszego rozwoju.

Na co jeszcze czeka Szczaniec ?

Nowa perspektywa na lata 2014-2020 to coraz cięższa walka o środki unijne. Jednak Gmina Szczaniec walczy o kolejne wsparcie. W ramach przeprowadzonej rozmowy skarbnik urzędu gminy mówi, że nowe wnioski na dofinansowania projektów są w trakcie przygotowania a niektóre już złożone. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubuskiego Gmina Szczaniec planuje pozyskanie środków na zakończenie największej inwestycji w Szczańcu, na którą mieszkańcy czekali długie lata. Jest to zakończenie sieci kanalizacyjnej. Plany obejmują również głęboką termomodernizację budynków publicznych oraz remont sali kinowej.

_dsc0722

„Budynek sali kinowej przed remontem. Starsi mieszkańcy Szczańca pamiętają to miejsce jako lokal wyposażony w bar oraz salę zabaw tanecznych. Po remoncie powierzchnia użytkowa sali zostanie powiększona, wyposażona m.in. w zaplecze kuchenne, toalety, garderoby oraz dodatkowy parking z tyłu budynku. Na sali pozostanie scena, przez co nie straci ona swej pełniącej na dziś ale jedynej funkcji widowiskowej”

Zdjęcie główne: „Rozbudowa budynku szkoły w Szczańcu. Dobudowana część. Szkoła zyskała dodatkowe pomieszczenia”       

Agnieszka Rybczyńska, „ Gazeta Świebodzińska”, woj. lubuskie

belka

Trwa konkurs dziennikarski pod nazwą „To się dzieje. Fundusze Europejskie”. Jest on kierowany do wszystkich uczestników warsztatów organizowanych w ramach projektu „Fundusze Europejskie na jedynce prasy regionalnej i lokalnej”.

Tagi :

Aktualności, FE na Jedynkach

Udostępnij