„Owocowy Szlak” rozdaje kasę

1,4 mln zł – tyle do rozdania ma Lokalna Grupa Działania „Owocowy Szlak”, która właśnie ogłosiła pierwszy konkurs. Cała pula przeznaczona jest na rozwój przetwórstwa rolno-spożywczego w naszym powiecie.

– A konkretnie przetwórstwa opartego o wysokiej, jakości produkty pochodzące z rolnictwa, owoce, warzywa, ale nie tylko. Zależy nam również, żeby powstały gotowe do wprowadzenia na rynek przetwory – wyjaśnia Agata Domżał, kierownik biura LGD „Owocowy Szlak” w Opolu Lubelskim.

Takie jak cebulowo-śliwkowe chatney z Sadyby Rozalin, miody z Malinowej Krainy w Karczmiskach, czy pyszne świeżo wyciskane soki z gospodarstwa państwa Maryniewiczów z Wojciechowa.

O pieniądze z LGD mogą ubiegać się osoby, które planują założyć działalność gospodarczą, a także mikro i mali przedsiębiorcy, chcący poszerzyć swoją ofertę lub wprowadzić nową usługę. Co ważne, o dotację starać mogą się tylko mieszkańcy naszego powiatu, a w przypadku rozwijania działalności, musi być ona prowadzona na naszym terenie.

– Ponadto warunkiem otrzymania wsparcia jest utworzenie co najmniej jednego miejsca pracy, w tym mieści się samozatrudnienie – dodaje Domżał.

Na założenie biznesu za pośrednictwem „Owocowego Szlaku” można dostać maksymalnie 100 tys. zł. A na jego rozwijanie od 25 do 300 tys. zł. W jednym i drugim przypadku są to fundusze pochodzące z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na latach 2014-2020.

Wniosek wraz z kompletem dokumentów można składać do 31 listopada w biurze „Owocowego Szlaku”.

– Ważne jest żeby wnioski wpływały kompletne i dobrze przygotowane, bo nie ma uzupełnień. Można tylko uzupełnić braki formalne lub omyłki oczywiste. Reszta błędów i braków powoduje odrzucenie wniosków – zaznacza Agata Domżał.

I co warte jest podkreślenia: na dodatkowe punkty podczas oceny mogą liczyć ci wnioskodawcy, którzy wcześniej skorzystają z usługi doradczej w biurze LGD. Pierwsze takie spotkanie zaplanowane jest na 3 listopada, o godz. 10, w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Opolu Lubelskim.

Agnieszka Ciekot, „Wspólnota Opolska”, woj. lubelskie

belka

Trwa konkurs dziennikarski pod nazwą „To się dzieje. Fundusze Europejskie”. Jest on kierowany do wszystkich uczestników warsztatów organizowanych w ramach projektu „Fundusze Europejskie na jedynce prasy regionalnej i lokalnej”.

Tagi :

Aktualności, FE na Jedynkach

Udostępnij