Jeszcze lepsi zawodowcy

Płatne staże, dodatkowe lekcje, wyższe oceny, a nawet udział w kampanii reklamowej promującej unijne fundusze. To tylko kilka z przykładów jak pieniądze z Brukseli odmieniają Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich.

O tym, jak bardzo europejska kasa zmieniła i ciągle zmienia Polskę nie trzeba specjalnie przekonywać, bo były i są to ogromne kwoty przeznaczane m.in. na remonty dróg czy rewitalizację zarówno małych miejscowości jak i większych miast. Tymczasem unijny zastrzyk trafia również do szkół zawodowych, gdzie uczniowie mogą dzięki niemu nie tylko przygotować się do wykonywania zawodu, ale również poprawiać swoje wyniki w nauce. Świetnym przykładem jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich.

Na billboardach

Trwa promocja możliwości otrzymania unijnych pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020. Jednym z jej elementów jest prezentowanie dobrych przykładów wykorzystania środków przyznanych w minionych latach.

– Nie ukrywam, że było to dla mnie zaskoczenie, bo do tej pory, takiej propozycji jeszcze nie otrzymałam – mówi z uśmiechem Beata Jakubowska, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich. – Do udziału w kampanii promocyjnej zaprosili i zachęcili mnie pracownicy Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Nie ukrywam, że propozycję przyjęłam i uznałam za wyróżnienie dla kierowanej przeze mnie szkoły, bo zarówno w minionych latach jak i obecnie mamy się czym pochwalić w kwestii sięgania po unijne wsparcie. Wraz z nauczycielami tworzymy zespół, który umie to wykorzystać i napisać dobre projekty – dodaje Beata Jakubowska. W taki oto sposób pani dyrektor trafiła na billboardy, które na początku września pojawiły się m.in. na ulicach Kielc czy na ekrany telewizorów, bo spoty promocyjne można było obejrzeć również w telewizji.

Wyżej niż średnia krajowa

Na billboardach wyróżniono projekt „Przyjazna matematyka” współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Skierowany był on do maturzystów ZSP nr 1, realizowano go w latach 2009/2010. W jego ramach odbywały się warsztaty psychologiczne z naciskiem na motywację uczniów oraz, co ważne, dodatkowe lekcje matematyki. Skorzystało z nich 130 maturzystów.

– Dzięki nowym metodom pracy z uczniami udało się osiągnąć rekordową zdawalność matury z matematyki, która była u nas o 10 punktów procentowych wyższa niż średnia krajowa. Bez projektu na pewno nie byłoby to możliwe – dodaje dyrektor.

Nowy start

 W nowym unijnym rozdaniu w ZSP nr 1 realizowany jest nowy projekt „Szkoła zawodowa to gwarancja sukcesu” dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu Społecznego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

 – Wystartowaliśmy z nowym rokiem szkolnym. Zapewniamy naszym, minimum 150, uczniom zajęcia z języka angielskiego i niemieckiego, matematyki oraz warsztaty zawodowe przygotowujące do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Oczywiście mamy również kursy m.in. wizażu czy prawa jazdy kat. B – opowiada dyrektor Jakubowska.

 To jednak nie wszystko, bo szkoła wzbogaci się również o nowoczesną pracownię informatyczną oraz sprzęt i pomoce dydaktyczne do pracowni kształcenia teoretycznego i praktycznego. Nie zabraknie również płatnych staży zawodowych.

Płatne staże

Okazuje się, że to właśnie staże cieszą się największą popularnością. Można było się o tym przekonać podczas kolejnego projektu „Nowoczesna szkoła zawodowa, nowoczesny region” realizowanego również z Europejskiego Funduszu Społecznego. Tu szczególny nacisk kładziono na praktyczne ujęcie tematu.

 – Praktyki odbywały przez cztery tygodnie tegorocznych wakacji w prywatnym zakładzie. Uczyliśmy się np. zakładania alarmów, instalacji elektrycznej m.in. służącej do oświetlenia garażu – opowiada Łukasz Górecki, uczeń III klasy o kierunku Technik Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej.

 –  Liczył się kontakt zarówno z pracodawcą jak i klientami. To takie sprawdzenie siebie w naszym zawodzie. Ważne było też to, że były to płatne praktyki, na których zarobiłem 1400 zł – mówi Aleksander Tysiąc, uczeń II klasy TUiSEO.

Co ciekawe to właśnie klasa o kierunku Technik Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej, która od czterech lat działa w ZSP nr 1, powstała w całości dotowana z unijnych pieniędzy i była drugą o takim profilu w Polsce! Staże odbywają nie tylko jej uczniowie, ale również nauczyciele.

– Przez tydzień uczestniczyłam w stażu w elektrowni wiatrowej w Baraku. Zobaczyłam dokładnie, w jaki sposób ona funkcjonuje. To jest najważniejsze, by coś sprawdzić i móc to przekazać później uczniom – opowiada Magdalena Robak, nauczycielka przedmiotów zawodowych w klasach TUiSEO. – Mogę spokojnie powiedzieć, że dzięki Unii Europejskiej mam pracę, bo przecież kierunek klasy, w której pracuję powstał właśnie dzięki funduszom unijnym – zaznacza pani Magdalena.

Na zdjęciu głównym: „Dyrektor Beata Jakubowska (druga z prawej) z reprezentacją klas Technik Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej: uczniami Łukaszem Góreckim i Aleksandrem Tysiącem oraz nauczycielką Magdaleną Robak prezentują podręczny zestaw do zajęć z fotowoltaiki”.

boreas_02

Fot. Billboardy z dyrektor Beatą Jakubowską promującą unijne fundusze zawisły m.in. na ulicach Kielc.

Wojciech Purtak, „Tygodnik Konecki”, woj. świętokrzyskie

belka

Trwa konkurs dziennikarski pod nazwą „To się dzieje. Fundusze Europejskie”. Jest on kierowany do wszystkich uczestników warsztatów organizowanych w ramach projektu „Fundusze Europejskie na jedynce prasy regionalnej i lokalnej”.

Tagi :

Aktualności, FE na Jedynkach

Udostępnij