„Echo Dnia” zapłaciło „Gazecie  Powiatowej – Wiadomościom Oławskim”  za ukradzione zdjęcia

Lokalny tygodnik „Gazeta Powiatowa  – Wiadomości Oławskie”  otrzymał zapłatę za  swoje zdjęcia bezprawnie wykorzystane w portalu Echodnia.eu  należącego do Polska Press Grupy.  Stanisław Wróbel Redaktor naczelny dziennika  „Echo Dnia”, do którego należy portal zapłacił za fotografie dopiero wtedy, gdy sprawą zainteresowały się media.

O sprawie napisaliśmy w listopadzie br. 31 sierpnia br. portal Echodnia.eu  należący do Polska Press Grupy zamieścił zdjęcia nowego prezesa spółki Jelcz Łukasza Dudkowskiego i jego zastępcy Leona Szuturmy. Fotografie wykonane przez reporterów Krzysztofa Trybulskiego i Kamila Tysę są własnością „Gazety Powiatowej – Wiadomości Oławskich” (Ryza) i dwa dni wcześniej zostały opublikowane w portalu tego tygodnika Gazeta-Olawa.pl. Wielokrotnie pojawiały się też w drukowanej wersji gazety.

Jerzy Kamiński, wydawca i redaktor naczelny „Gazety Powiatowej – Wiadomości Oławskich” zażądał  usunięcia fotografii ze strony i zapłaty za wykorzystanie zdjęć. Nie chciał korzystać z drogi sądowej, zaproponował więc ugodowe załatwienie sprawy –  wpłacenia na konto  wydawcy  tygodnika 2000 zł  i honorarium za wykorzystanie zdjęć.
Fotografie zniknęły z portalu Echodnia.eu, ale Wróbel nie odpowiedział  na e-maila wysłanego przez Kamińskiego.  Pieniądze nie wpłynęły. Redaktor naczelny „Echa Dnia”  zareagował dopiero kiedy sprawą zainteresowały się media. – Po publikacji w portalu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych zadzwonił do mnie dziennikarz miesięcznika „Press”, a potem zapytał o sprawę zdjęć rzeczniczkę Polska Press Grupy. Krótko po tym zadzwonił do mnie z przeprosinami  redaktor naczelny ”Echa Dnia”, a na naszym koncie pojawiła się kwota za wykorzystane zdjęcia – mówi Jerzy Kamiński.

Kilka lat temu inny dziennik tego samego koncern też dopuścił się kradzieży zdjęć z portalu „Gazety Powiatowej – Wiadomości Oławskich”. – Zapłacili nam, gdy sprawą zajęła się „Gazeta Wyborcza”. Tak też było w przypadku ”Echa Dnia”. Zadziałał wstyd przed krytyką środowiska – komentuje Kamiński.

Zdjęcie: Redakcja „Gazety Powiatowej-Wiadomości Oławskiech”.

MW

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagi :

Bez kategorii

Udostępnij