Webinarium „Jak w prosty sposób pisać o Funduszach Europejskich”

Zapraszamy do obejrzenia nagrania webinarium „Jak w prosty sposób pisać o Funduszach Europejskich”, które odbyło się 10 listopada o godz. 13:00. Było to drugie z cyklu pięciu webinariów organizowanych w ramach projektu „Fundusze europejskie na jedynce prasy lokalnej i regionalnej” realizowanego przez Stowarzyszenie Gazet Lokalnych w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

W trakcie webinarium rozmawiano o problemach związanych z pokazywaniem przez dziennikarzy wpływu pieniędzy unijnych na codzienne życie mieszkańców. Tych, jak pokazały warsztaty, nie brakuje. Opowiedziano zatem trochę o hermetycznym języku oraz o poszukiwaniu bohatera do tekstu. Dowiedzieć się można także, dlaczego warto przygotować konspekt materiału i czemu służy narzędzie informatyczne jasnopis.pl.

W trakcie webinarium ogłoszone zostały wyniki Konkursu dziennikarskiego „To się dzieję. Fundusze Europejskie”, z którymi można zapoznać się również na stronie projektu http://gazetylokalne.pl/konkurs-dziennikarski-rozstrzygniety/

Ekspert:
Piotr Tarczyński posiadający ponad 20-letnie doświadczenie w pracy dziennikarskiej, w tym bogate doświadczenie w zakresie redagowania tekstów dziennikarskich, poświęconych różnym formom wykorzystywania Funduszy Europejskich. Od 2005 r. – zarządzający portalem internetowym www.przelom.pl , a od 2007 r. – redaktor naczelny portalu. Jest trenerem i ekspertem ds. mediów, w szczególności mediów elektronicznych. Prowadził warsztaty, konsultacje i seminaria w Polsce, Kirgistanie, Mołdawii, Białorusi i Ukrainie.

Osoba prowadząca:
Elżbieta Dydak, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego

Nagranie trwa blisko 45 minut. Dla ułatwienia przedstawiamy informację, w którym momencie omawiane są poszczególne treści:

00:00 – 4:15 – Powitanie. Informacja o cyklu webinariów
04:17 – 05:02 – O czym będzie to webinarium
05:03 – 05: 35 – Pytanie na czacie: „Z jakiego powodu tematy związane  z funduszami europejskimi nie wzbudzają zainteresowania  czytelników / odbiorców lokalnych mediów?”
05: 36 – 18:21 – Część I. Problemy dziennikarzy związane z pisaniem o Funduszach Europejskich (w tym przykłady niezrozumiałych dla czytelników tekstów i jak pomóc czytelnikowi w zrozumieniu tekstów o Funduszach Europejskich (od 10:30))
18:22 – 21:57 – Cześć II: Wirtualny redaktor – jasnopis.pl. Jak z niego korzystać?
21:58 – 25:45 – Część III. Czy tekst o pieniądzach unijnych może być interesujący? Co może zrobić dziennikarz, żeby tekst o pieniądzach unijnych był interesujący?
25:51 – 30:46 – Sesja pytań i odpowiedzi dotycząca prezentacji eksperta
30:47 – 35:29 – Ogłoszenie wyników konkursu „To się dzieje. Fundusze Europejskie”
35:30 – 42:47 – Sesja pytań i odpowiedzi dotycząca konkursu „To się dzieje. Fundusze Europejskie”
42:48 – 44:19 – Zapowiedź kolejnego webinarium
44:22 – 45:06 – Zakończenie

Obejrzyj nagranie webinarium 2:

Materiały do pobrania:
Prezentacja eksperta  – Prezentacja w PDF

Zachęcamy także do pobrania ze strony projektu http://gazetylokalne.pl/do-pobrania :

  • polecanego przez Piotra Tarczyńskiego poradnika „Jak pisać o Funduszach Europejskich?”
  • prezentacji pt. „FUNDUSZE EUROPEJSKIE – podstawowe informacje” prezentowanej podczas warsztatów tematycznych
  • prezentacji pt. „Warsztaty dziennikarskie o FE” prezentowanej podczas warsztatów tematycznych

Informacja o kolejnych webinariach: http://gazetylokalne.pl/webinaria/

Zachęcamy także do pobrania prezentacji pt. „FUNDUSZE EUROPEJSKIE – podstawowe informacje” zaprezentowanej na jednym z warsztatów tematycznych (http://gazetylokalne.pl/do-pobrania/).

Informacja o kolejnych webinariach: http://gazetylokalne.pl/webinaria/

belka

Projekt „Fundusze Europejskie na jedynce prasy lokalnej i regionalne” jest realizowany w ramach „Konkursu dotacji na działania edukacyjne w zakresie Funduszy Europejskich na lata 2014-2020” organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

Tagi :

Aktualności, FE na Jedynkach

Udostępnij