Olbrzymie pieniądze dla mieszkańców czekają

Kiedy ruszy pierwszy nabór?

Mieszkańcy dwóch powiatów z naszego województwa od 10 października mogą już starać się o pieniądze z Lokalnych Grup Działania, jednak na terenie powiatu kamieńskiego trzeba będzie na to jeszcze trochę poczekać. Tu pierwsze nabory ruszą dopiero na przełomie grudnia i stycznia 2017 roku. Jednak warto wykazać się cierpliwością, gdyż będzie to pierwsze rozdanie, w którym o pieniądze starać się będą mogli mieszkańcy z całego powiatu, a nie tylko z Gminy Wolin, Golczewo i Świerzno. Na zainteresowanych czekać będzie niebagatelna kwota aż 6 mln złotych.

Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo w rozwoju” (LGD) jest stowarzyszeniem, które zostało powołane do życia w 2008 roku w celu pozyskiwania środków unijnych dostępnych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Początkowo z funduszy korzystały tylko gminy Wolin, Golczewo oraz Świerzno. To właśnie tam samorządy na terenach wiejskich budowały świetlice (z możliwością korzystania z internetu), rolnicy mogli inwestować w produkty lokalne oraz agroturystykę, organizowano wydarzenia promujące artystów i kulturę ludową, a także odbywały się ciekawe zajęcia edukacyjne dla dzieci, dorosłych oraz seniorów.

Już niedługo także pozostałe trzy gminy powiatu, które do tej pory nie były jej członkami, będą mogły korzystać z tych samych dobrodziejstw. W marcu 2015 r. obszar działania LGD został poszerzony o pozostałe gminy powiatu kamieńskiego tj. Gminę Dziwnów, Międzyzdroje oraz Kamień Pomorski.

– Dzięki temu udało się naprawić to, że tylko wybrana część mieszkańców mogła korzystać z przywilejów, jakie daje członkostwo w LGD. Spowoduje to, że już teraz nikt nie będzie mógł być dyskryminowany chcąc pozyskać pieniądze na swój pomysł. Przyjęcie kolejnych trzech gmin z naszego powiatu zbiegło się w czasie z konsultacjami nowej strategii na kolejne lata. To otwiera drogę, do możliwości sięgnięcia po środni finansowe na przedsięwzięcia zgłoszone przez mieszkańców jak i gminy  – powiedziała w rozmowie z redakcją Marzena Mróz, koordynator lokalnej strategii rozwoju LGD „Partnerstwo w Rozwoju”.

Lokalna Grupa Działania w zbliżającej się perspektywie finansowej 2014-2020 będzie dysponować sporym budżetem. Wszystko dzięki podpisaniu umowy na wdrożenie Lokalnej Strategii Rozwoju, które odbyło się w maju w Wolinie na kwotę aż 6 mln złotych. Co to oznacza dla mieszkańców powiatu kamieńskiego? Możliwość pozyskania funduszy na realizację niezbędnych na naszym terenie działań. Konsultacje pokazały, że kluczowe jest wsparcie rozwoju szczególnie przedsiębiorczości. Co ważne, na tworzenie nowych miejsc pracy, przeznaczonych będzie aż 50% całego budżetu, czyli dokładnie 3 mln zł. Do tego dochodzą inna działy: rozbudowa infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej i kulturalnej, zachowania dziedzictwa kulturowego oraz promocji walorów turystycznych. Na szczególne wsparcie liczyć mogą kobiety oraz osoby młode do 30 roku życia.

O ile w dwóch powiatach na terenie naszego województwa już 10 października rozpoczęto nabory wniosków, to mieszkańcy w powiecie kamieńskim będą musieli się jeszcze uzbroić w cierpliwość.

– Niestety, ale jesteśmy jeszcze na etapie opracowywania całej niezbędnej dokumentacji, którą zatwierdzić ma urząd marszałkowski. Pierwsze nabory wniosków w naszym LGD zostaną ogłoszone na przełomie grudnia i stycznia 2017 roku. Już teraz zainteresowanie jest spore, gdyż beneficjenci pytają nas telefonicznie o możliwość pozyskania dotacji – informuje Marzena Mróz z biura LGD.

W pierwszym rozdaniu osoby fizyczne oraz prowadzące działalnośc gospodarczą będą mogły starać się o pieniądze na podjęcie i rozwój działalności gospodarczej. Suma środków przeznaczonych na ten cel wyniesie aż 3 mln złotych. W pierwszym rozdaniu o pieniądze starać się będą mogły także nasze samorządy. Dla nich rozpisany zostanie konkurs dotyczący budowy infrastruktury turystycznej. W pierwszym rzucie gminy rywalizować będą o 1 mln 500 tys. zł.  Łączny budżet LGD na okres do 2020 roku to aż 6 mln złotych.

Przemysław Saja, „Dziennik Powiatu Kamieńskiego”, woj. zachodniopomorskie

belka

Trwa konkurs dziennikarski pod nazwą „To się dzieje. Fundusze Europejskie”. Jest on kierowany do wszystkich uczestników warsztatów organizowanych w ramach projektu „Fundusze Europejskie na jedynce prasy regionalnej i lokalnej”.

Tagi :

Aktualności, FE na Jedynkach

Udostępnij