Nowa wiedza i umiejętności kraśnickiej młodzieży dzięki  programowi Erasmus +

Trwa staż zawodowy w greckich przedsiębiorstwach branży IT uczniów technikum informatycznego Zespołu Szkół nr 3 w Kraśniku.

Technikum informatyczne ZS nr 3 w Kraśniku zaczęło realizację projektu  „Rozwój przyszłych programistów na europejskim rynku pracy”. Właśnie program tego przedsięwzięcia został skierowany do uczniów szkół zawodowych, którzy mogli wziąć udział w rekrutacji już w czerwcu. Projekt realizowany jest przy wsparciu Unii Europejskiej programu Erasmus +, sektora Kształcenia i Szkolenia Zawodowe oraz pani Magdaleny Misiaszek – prezesa Związku Młodzieży Wiejskiej. Organizator projektu – GT Future Communication Sp. z o.o. w Warszawie.

Pierwsza grupa 32 osób wyjechała do Grecji 13 września. W południowym, europejskim kraju uczniowie zdobyli wiedzę na temat stosowania nowoczesnych rozwiązań w programowaniu, budowaniu baz danych i tworzeniu obiektów graficznych, zobaczyli jak w Grecji są projektowane strony internetowe, reklamy, jak wygląda komunikacja i marketing internetowy, zapoznali się z zasadami organizacji pracy i zakres obowiązków pracowników greckiej firmy. Grecką organizacją przyjmującą była Kika Mobility Center.

 Uczniowie zobaczyli greckie szkoły zawodowe i ich klasopracownie informatyczne. „Odwiedziliśmy greckie miasteczko Katerini, gdzie zobaczyliśmy w jakich warunkach uczą się młodzi informatycy w Grecji, Uważam, że grecka podstawa programowa jest zbliżona do polskiej, chociaż budynek szkoły nie był tak dobrze wyposażony jak nasz w Kraśniku. Najważniejszym jest to, że poznaliśmy bardziej szczegółowo Dodatek Microsoft Power Query dla programu Excel”, – dzieli się wrażeniami uczeń ZS nr 3 w Kraśniku Mateusz Bednarczyk.

W Salonikach polska młodzież zwiedzała grecką uczelnię specjalistyczną, zobaczyła klasy mechaników, medyków, elektryków, hydraulików, informatyków i teleinformatyków. W ramach programu kulturowego uczestnicy stażu poznali również walory turystyczne Grecji, a w weekendy zwiedzali interesujące miejsca.  Na zakończenie programu praktyk każdy uczestnik otrzymał dokument Europass Mobilność i certyfikat uczestnictwa, potwierdzający odbycie stażu oraz zdobyte umiejętności, wydawane w języku polskim i angielskim.

Jak powiedział wicedyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Kraśniku Dariusz Głuchowski, w stażach zagranicznych uczestniczą informatycy oraz mechanicy, którzy wykazali się dobrymi wynikami w nauce i zachowaniu. „Projekt dla uczniów jest bezpłatny – uczestnicy mają zapewnione wyżywienie, nocleg, wizyty edukacyjne oraz wycieczki krajobrazowe. Zauważyłem, że uczniowie, którzy przyjeżdżają z takich staży zawodowych lepiej komunikują się w języku angielskim –  pobyt w Grecji na stażu był w języku angielskim –  potrafią już pracować i działać jak w życiu dorosłym, są bardziej odpowiedzialni. Dla niektórych uczniów taki wyjazd nie mógł by być zrealizowany inaczej niż w taki sposób, jak to zorganizowano przy wsparciu programu Erasmus +”, – przyznaje Dariusz Głuchowski.

Teraz w Grecji przebywa grupa 50 osób. Tam zwiedzają szkoły, klasopracownie, Izby Gospodarcze, firmy informatyczne. Dyrekcja szkoły przewiduje zorganizowanie stażu zawodowego dla jeszcze jednej grupy najlepszych uczniów kształcących się o profilu technik informatyk.

Projekt „Rozwój przyszłych programistów na europejskim rynku pracy”, skierowany do przyszłych informatyków i programistów powiatu kraśnickiego nie kończy się w tym roku. Staże zawodowe i wizyty zagraniczne będą kontynuowane. Unia Europejska na program Erasmus+, który jest realizowany w latach 2014-2020, przeznaczyła 14,7 mld euro. W tym czasie skorzysta z niego aż 4 mln osób.

Olesya Gieral, „Telewizja Lubelska TV”, woj.lubelskie

belka

Trwa konkurs dziennikarski pod nazwą „To się dzieje. Fundusze Europejskie”. Jest on kierowany do wszystkich uczestników warsztatów organizowanych w ramach projektu „Fundusze Europejskie na jedynce prasy regionalnej i lokalnej”.

Tagi :

Aktualności, FE na Jedynkach

Udostępnij