Wiedza o infografice bardzo się przyda

Uczestnicy trzydniowych zajęć w podwarszawskich Falentach byli zgodni: zamiast pisać o liczbach, lepiej je czytelnikom pokazać.

W trakcie prowadzonego przez Jacka Gałązkę warsztatu poświęconego graficznym sposobom przekazywania informacji, dziennikarze nie tylko poznali najnowsze światowe tendencje w tym zakresie, ale także sami próbowali sił w tworzeniu wizualizacji. Monika Grzesiak-Chmura zadbała o przekazanie niezbędnej wiedzy dotyczącej funduszy europejskich, natomiast Piotr Tarczyński pracował z uczestnikami w części poświęconej doskonaleniu warsztatu dziennikarskiego.

Beata Perzanowska z augustowskiego tygodnika „Przegląd Powiatowy” i portalu dziennikpowiatowy.pl nie żałuje, że przyjechała do Falent.
– Każde szkolenie przynosi dużo nowej wiedzy, w tym przypadku, jak dla mnie, w zakresie infografiki. Do tej pory w takim zakresie i w taki sposób tego w gazecie nie robiliśmy. Myślę, że w przyszłości wykorzystam zdobyte umiejętności przy przygotowywaniu materiałów poświęconych na przykład zarobkom radnych czy wyborom. Mniej będziemy pisać o liczbach, a więcej je pokazywać – zadeklarowała.

Jak powiedział Piotr Giczela z „Tygodnika Siedleckiego”, wiedza o funduszach europejskich nie jest powszechna w społeczeństwie, tak samo wśród dziennikarzy. Dlatego informacje zdobyte w trakcie warsztatów przydadzą się w codziennej pracy. Dla niego najciekawsza była część poświęcona infografice.
– Wymaga ona zaangażowana dziennikarza i grafika. Ale pozwoli doprowadzić do tego, że tematyka unijna w trochę większym zakresie, niż do tej pory pojawi się na naszych łamach. Mieliśmy wprawdzie teksty poświęcone funduszom europejskim, ale z reguły było w nich tylko zdanie: przedsięwzięcie finansowane z pieniędzy unijnych i do tego podana kwota. Na tym się kończyło. W taki obrazkowy sposób, myślę, wrócimy do tematu – zapowiedział.

Celem warsztatów jest dostarczenie wiedzy o Funduszach Europejskich w latach 2014-2020 oraz pokazanie, jak można o nich pisać w sposób interesujący i zachęcający czytelników do sięgania po pieniądze unijne.

Projekt „Fundusze Europejskie na jedynce prasy lokalnej i regionalnej” jest realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju, współfinansowanego z Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020”.


 

Stowarzyszenie Gazet Lokalnych ogłosiło rozpoczęcie konkursu dziennikarskiego „To się dzieje. Fundusze Europejskie”. Jest on kierowany do wszystkich uczestników warsztatów organizowanych w ramach projektu „Fundusze Europejskie na jedynce prasy regionalnej i lokalnej”. Więcej informacji.


 

Projekt „Fundusze Europejskie na jedynce prasy lokalnej i regionalnej” jest realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju, współfinansowanego z Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020”.

belka

 

Tagi :

Aktualności, FE na Jedynkach

Udostępnij