W każdą sobotę coś nowego. Nie było czasu na nudę.

Spotkania dla najmłodszych mieszkańców gminy.

Spotkanie ze strażakami w Straszęcinie i policjantami z Dębicy, wyjazd do Kulkolandu i wycieczka do Muzeum Lalek w Pilźnie, wyjście do kina Kosmos oraz rajd rowerowy i ognisko integracyjne – takie atrakcje czekały na dzieci z gminy Żyraków podczas Aktywnych sobót dla maluszków organizowanych przez grupę nieformalną Kreatywni Rodzice ze Straszęcina i Stowarzyszenie Razem Zdziałamy Więcej. Inicjatywę rodziców udało się zrealizować dzięki wsparciu z funduszy unijnych.

Elżbieta Drąg, przedstawicielka kreatywnych rodziców, podkreślała, że pomysł na sobotnie przedpołudnia był odpowiedzią na wszechobecne gry komputerowe, komórkowe i programy telewizyjne, które absorbują najmłodszych już od pierwszych lat życia. I udało się.

Program wystartował w ostatnim tygodniu maja, ostatnie zajęcia odbyły się pod koniec września. W tym czasie, w każdą sobotę 16-osobowa grupa dzieci w wieku od 2 do 6 lat spotykała się w przedszkolu w Straszęcinie, by tam – pod opieką instruktorek – Sylwii Chrobak i Patrycji Kality uczestniczyć w zajęciach, których program skomponowany został w taki sposób, że o nudzie nie mogło być mowy. Żeby dostosować poziom zajęć do oczekiwań i możliwości uczestników, dzieci zostały podzielone na dwie grypy – młodszą i starszą.

– W tej drugiej znalazła się moja wnuczka, która we wrześniu poszła do przedszkola. Była zachwycona. Dzięki aktywnym sobotom mogła przyzwyczaić się do przebywania w grupie rówieśników. Bardzo jej się to spodobało – mówi Krystyna Kania, jedna z liderek Stowarzyszenia Razem Zdziałamy Więcej.

Lepienie pierogów, spotkanie z wiedźmą, wyścigi w workach, rysowanie kredą po chodniku, przeciąganie liny, rywalizowanie na rowerkach, hulajnogach, sikawka strażaków czy radiowóz policyjny okazały się skutecznym sposobem na oderwanie maluchów od domowej nudy w sobotnie przedpołudnia.

Realizację zajęć wsparli finansowo organizatorzy konkursu Akademia Aktywnych Obywateli – Podkarpackie Inicjatywy Lokalne, który realizowany jest w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, nadzorowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Regionalnych Operatorów: Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu, Fundację Generator Inspiracji, Fundację Fundusz Lokalny SMK, Lokalną Grupę Działania Stowarzyszanie Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej.

– Nie były to duże pieniądze, bo tylko 4,5 tys. zł. Ale bardzo dobrze wydane – podkreśla Krystyna Kania.

Na zdjęciu:  „Uśmiech na twarzach uczestników Aktywnych sobót dla maluszków, to dowód na to, że pomysł był strzałem w dziesiątkę”.

Agnieszka Majba-Pochwat, „Obserwator Lokalny”, www.ol.com.pl, woj. podkarpackie

 

belka

Trwa konkurs dziennikarski pod nazwą „To się dzieje. Fundusze Europejskie”. Jest on kierowany do wszystkich uczestników warsztatów organizowanych w ramach projektu „Fundusze Europejskie na jedynce prasy regionalnej i lokalnej”.

Tagi :

Aktualności, FE na Jedynkach

Udostępnij