Unia dla zwykłych ludzi

Pani Monika samotnie wychowuje niepełnosprawnego syna. To jemu podporządkowała całe życie. Zrezygnowała z pracy, rzadko wychodziła z domu. Dziś wszystko zaczyna się zmieniać.

Od kilku tygodni pomaga jej asystentka osób niepełnosprawnych zatrudniona przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Chrzanowie.

– Zadzwoniły do mnie panie z opieki i zapytały, czy nie chciałabym wziąć udziału w projekcie unijnym. Byłam zaskoczona.  Zawsze myślałam, że ta Unia jest gdzieś tam daleko w Brukseli, że zwykłego człowieka nie dotyczy – mówi Monika Mrożkiewicz z Chrzanowa.

Wyszli do ludzi  

Zgodziła się od razu.  11-letni Patryk chodzi na basen i jeździ na wycieczki. Więcej się rusza, rysuje, kończy kurs komputerowy.

– Stał się aktywny i bardziej otwarty. To świetnie wpłynęło na jego rozwój i wyniki w szkole – przyznaje mama chłopca.

Wcześniej było ciężko. Chwilami tak bardzo, że straciła motywację, by zmienić cokolwiek w życiu. Nawet z domu nie chciało jej się wyjść. Dziś – jak mówi – nie boi się spotkać z ludźmi ani szukać pracy. Otworzyła się na świat.

Dzięki projektowi ma więcej czasu dla siebie. Wykorzystuje go na zdobycie nowych kwalifikacji i umiejętności. Chciałaby wrócić do pracy.  Może liczyć również na wsparcie psychologa.

– Za unijne pieniądze robię kurs komputerowy i kurs opiekuna medycznego z językiem niemieckim. Z zawodu jestem sanitariuszką, ale od 11 lat nie pracowałam, bo zajęłam się niepełnosprawnym dzieckiem – tłumaczy.


Pomoc szyta  na miarę

Na to, by podnosić kwalifikacje za własne pieniądze, pani Moniki  nie było stać. Szkolenie kosztuje około tysiąc złotych. Nie miała też z kim zostawić syna, by zapisać się na kurs. Dziś, gdy mama się uczy, Patryk ma opiekę asystentki z OPS. W podobnej sytuacji jest kilka innych rodzin w Chrzanowie. Wszystkie korzystają z pomocy społecznej, ale dotąd nie mogły liczyć na specjalistyczne wsparcie ukierunkowane na potrzeby niepełnosprawnych.

–  Wychowanie dziecka niepełnosprawnego to naprawdę ciężka praca. Człowiek ma momenty załamania. Jest zmęczony. To ważne, by w takich chwilach móc chociażby z kimś porozmawiać – mówi kolejna matka. Wychowuje 6-latka.

Realizowany przez chrzanowski OPS projekt to taki parasol ochronny z unijną dotacją.  Pracownicy dostosowują rodzaj pomocy do indywidualnych potrzeb zainteresowanych. Definiują je za pomocą testów czy rozmów z psychologiem. Taki plan szyty na miarę. Każdy kurs poświadcza certyfikat, który zwiększy ich szanse na rynku pracy.

– Pracownicy socjalni najlepiej znają środowisko, w którym pracują. To oni typowali osoby do udziału w projekcie. Uczestnicy to ludzie, którzy faktycznie chcą coś zmienić w swoim życiu – mówi Anna Sermak, kierownik Działu Wsparcia Rodziny w OPS w Chrzanowie.

Dach nad głową

Szkolenia są indywidualne i grupowe. Specjaliści uczą na nich rzeczy przydatnych w codziennym życiu, choćby tego, jak z głową zarządzać domowym budżetem, by wystarczyło od pierwszego do pierwszego.

Uczestnicy otrzymają też wsparcie psychologiczne, skorzystają z poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy.

– Projekt potrwa trzy lata. W tym roku stawiamy na aktywizację społeczną, a w przyszłym na zawodową. Chcemy też utworzyć  tzw. mieszkanie chronione dla osób w sytuacji kryzysowej, ofiar przemocy domowej, a także dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych czy rodzin zastępczych, które dorosły i muszą je opuścić – tłumaczy kierowniczka.

W takim lokum będą mogły przez trzy miesiące przetrwać najtrudniejszy czas zanim nie znajdą pracy albo mieszkania do wynajęcia na wolnym rynku.  W  uzasadnionych przypadkach będzie można ten czas wydłużyć. Mieszkanie chronione zostanie umeblowane i wyposażone w niezbędne sprzęty. Schronienie znajdą tu w jednym czasie trzy rodziny.

– Z projektu unijnego dostaliśmy pieniądze na wyposażenie. Natomiast  adaptację sfinansowała gmina. Żyjąc w jednym mieszkaniu ci ludzie będą musieli ze sobą współpracować. To ich nauczy współżycia społecznego. Będą też płacić za lokal. Nie chodzi nam o to, by otoczyć ich szklanym kloszem, ale pod nadzorem pracownika socjalnego nauczyć nawyków życiowych. Po opuszczeniu mieszkania chronionego będą musieli przecież sami sobie radzić – zauważa Rafał Nitecki, dyrektor OPS w Chrzanowie.

591.000 – złotych dofinansowania otrzymał OPS w Chrzanowie

Projekt „Stop dla ubóstwa — Stop dla wykluczenia społecznego” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Zdjęcie: „Patryk lubi spotkania z asystentką zatrudnioną przez OPS. Uczy się nowych rzeczy, dużo rozmawiają”.

Eliza Jarguz-Banasik , Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej “Przełom, www.przelom.pl, woj. małopolskie

belka

Trwa konkurs dziennikarski pod nazwą „To się dzieje. Fundusze Europejskie”. Jest on kierowany do wszystkich uczestników warsztatów organizowanych w ramach projektu „Fundusze Europejskie na jedynce prasy regionalnej i lokalnej”.

Tagi :

Aktualności, FE na Jedynkach

Udostępnij