Po pierwsze, znajdź bohatera

O funduszach europejskich można pisać na wiele sposobów i interesująco dla czytelników. Jak to robić skutecznie? O tym rozmawiali uczestnicy trzydniowych warsztatów w Tychach.

Były zaskoczenia.

– Przyjechałam z planem, co bym chciała wynieść z tych zajęć. Ale ten mój plan pierwszego dnia został wywrócony do góry nogami. Po ćwiczeniach redakcyjnych okazało się, jak w codziennej pracy dziennikarskiej brakuje pilnowania tego, w jaki sposób przekazujemy informacje – powiedziała Ina Matusiak z jaworznickiego tygodnika „Co Tydzień” Jaworzno i portalu jaw.pl

Dowiedziała się także, że o funduszach europejskich można pisać inaczej i ciekawie dla czytelnika.

-Nie, że miasto dostało, miasto zrobiło. Można znaleźć konkretnego bohatera – Kowalskiego, który na przykład założył przedszkole. Napisać, dlaczego to zrobił, czy się nie bał, jakie miał problemy przy przygotowywaniu wniosku – podkreśliła.

Dla Magdaleny Matysik, z tej samej redakcji w Jaworznie, najważniejsze było zdobycie wiedzy o funduszach europejskich i tym, gdzie szukać wiadomości o nich w internecie.

– To tak wydawałoby się oklepany temat, ale jak się okazało, dający duże możliwości dla dziennikarzy – stwierdziła.

Również Tomasz Wawak z „Kroniki Beskidzkiej” za interesujące uznał zdobyte w trakcie warsztatów informacje o miejscach w sieci, gdzie znajdzie potrzebne informacje o pieniądzach z Unii.

– Ciekawe było też ćwiczenie dotyczące błędów stylistycznych, merytorycznych. Praktyczne działania związane z warsztatem dziennikarskim zawsze się przydają – powiedział.

Ina Matusiak przed przyjazdem do Tychów popatrzyła na program i uznała, że infografika to nie dla niej, bo od tego są graficy. Co się zmieniło po warsztatach?

 tychy_01

Na zdjęciu: Uczestnicy warsztatów w Tychach oceniają pracę jednej z grup w trakcie zajęć z infografiki prowadzonych przez trenera Jacka Gałązkę

– Odkryłam, że to jest także dla mnie. Za pomocą infografiki można w sposób prosty pokazać liczby. Poznałam też dwa ważne dla mnie programy – Jasnopis i Canvę. To dodatkowa motywacja żeby uczyć się dalej – podsumowała.

Celem warsztatów jest dostarczenie wiedzy o Funduszach Europejskich w latach 2014-2020 oraz pokazanie, jak można o nich pisać w sposób interesujący i zachęcający czytelników do sięgania po pieniądze unijne.

Na zdjęciu głównym: Specjalistka ds. funduszy europejskich Monika Grzesiak-Chmura pokazuje uczestnikom miejsca w internecie, gdzie łatwo znaleźć informacje o pieniądzach unijnych


Stowarzyszenie Gazet Lokalnych ogłosiło rozpoczęcie konkursu dziennikarskiego „To się dzieje. Fundusze Europejskie”. Jest on kierowany do wszystkich uczestników warsztatów organizowanych w ramach projektu „Fundusze Europejskie na jedynce prasy regionalnej i lokalnej”. Więcej informacji.


Projekt „Fundusze Europejskie na jedynce prasy lokalnej i regionalnej” jest realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju, współfinansowanego z Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020”.

belka

 

Tagi :

Aktualności, FE na Jedynkach

Udostępnij