O Funduszach Europejskich dla mediów Lubelszczyzny

W informowaniu o Funduszach Europejskich należy stosować jak najwięcej przykładów o tym, jak ludzie potrafią korzystać z środków unijnych. Opisywać zwłaszcza te, w których wykorzystane są ciekawe, niekonwencjonalne pomysły.

Dziennikarze z województwa lubelskiego – przedstawiciele Master Telewizji Łuków, Tygodnika Powiśla i TV Powiśle, Regionalnej Telewizji Lubelskiej TV z Kraśnika, Telewizji Lubelskiej TV z Lublina, liczna reprezentacja Wspólnoty – Siedlce, Łuków, Parczew, Okręglica-Kolonia, Chodel i Puławy, oraz Nowej Gazety Biłgorajskiej w weekend 30 września – 2 października uczestniczyli w warsztatach realizowanych w ramach projektu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych „Fundusze Europejskie na jedynce prasy lokalnej i regionalnej”, dofinansowanego w „Konkursie dotacji na działania edukacyjne w zakresie Funduszy Europejskich na lata 2014-2020”, przez Ministerstwo Rozwoju.

Głównym celem warsztatów jest dostarczenie dziennikarzom wiedzy o FE na lata 2014-2020, a przede wszystkim pokazanie, że można o nich pisać w sposób interesujący i zachęcający czytelników do sięgania po środki unijne. Odbyło się również 8-godzinne szkolenie z infografiki, jako nowoczesnej i atrakcyjnej formy przekazu treści. Spotkaliśmy się w Zamościu w Centrum Konferencyjno Hotelowym „Alex”.

– To nie jest tak, że o tym nie piszemy. Piszemy i wiemy, że nasi czytelnicy to czytają. Przychodzą potem, pytają, gdzie się zgłosić, by dostać taką dotacje o jakiej u nas przeczytali – mówi Natalia Kyc z Nowej Gazety Biłgorajskiej.

– Ale niestety takie informacje nie trafiają na jedynkę. Jeśli trafiają, to wtedy, kiedy coś nie zagrało, kiedy ktoś próbował oszukać, nieuczciwie wykorzystać fundusze unijne – dodaje Agnieszka Ciekot ze Wspólnoty.

Pomimo wcześniejszych obaw, że tematyka raczej nudna okazało się, że warsztaty były bardzo ciekawe:

– Piotr (Piotr Marzęda, ekspert de. FE) pokazał, gdzie możemy szukać konkretnych informacji, bez błądzenia np. po stronie mapadotacji.gov.pl, co może być bardzo przydatne – mówi Kamil Wąsik ze Wspólnoty. – Wiem teraz kto i o jakie pieniądze może się starać. Wiem też gdzie szukać tych informacji. To potencjalny temat na artykuł. Poza tym fajne były ćwiczenia przerabiana trudnej terminologii unijnej. Nie ukrywam, że trafiłem tu głównie ze względu na infografikę, ale jestem mile zaskoczony nawet tą częścią, którą zakładałem jako nudną.

Podobnie uważa Krzysztof Lisiecki, dziennikarz z bogatym doświadczeniem, który był z nami w Bełchatowie:

– Warsztaty były bardzo ciekawe i wcale się nie nudziliśmy. Prowadzący w przystępny sposób przekonali uczestników, że na ten ważny temat nigdy nie za dużo informacji. Trzeba jednak redagować je w sposób przystępny dla przeciętnego odbiorcy. Bez używania tak często stosowanej przez urzędników „euronowomowy”, która jest niezrozumiała nawet dla nas dziennikarzy. W informowaniu należy stosować jak najwięcej przykładów o tym, jak ludzie potrafią korzystać z środków unijnych. Opisywać zwłaszcza te, w których wykorzystane są ciekawe, niekonwencjonalne pomysły.

 Projekt „Fundusze Europejskie na jedynce prasy lokalnej i regionalne” jest realizowany w ramach „Konkursu dotacji na działania edukacyjne w zakresie Funduszy Europejskich na lata 2014-2020” organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

belka

 

Tagi :

Aktualności, FE na Jedynkach

Udostępnij