Nawet urzędnikom tłumaczmy, by pisali zrozumiale

Tłumaczmy, że nie zawsze sztywne formułki są lepsze. Że umieszczają ogłoszenia nie po to, „bo tak wymaga Unia”, tylko po to, by dotarły do potencjalnych beneficjentów, by zachęciły Czytelników do korzystania z funduszy europejskich.

Tak można podsumować weekendowe (7-9 października) warsztaty dziennikarzy z województwa zachodniopomorskiego. Przedostatnie spotkanie dziennikarzy w ramach realizacji projektu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych „Fundusze Europejskie na jedynce prasy lokalnej i regionalnej”, dofinansowanego w „Konkursie dotacji na działania edukacyjne w zakresie Funduszy Europejskich na lata 2014-2020”, przez Ministerstwo Rozwoju odbyło się w Trzebiatowie pod Stargardem.

Głównym celem warsztatów jest dostarczenie dziennikarzom wiedzy o FE na lata 2014-2020, a przede wszystkim pokazanie, że można o nich pisać w sposób interesujący i zachęcający czytelników do sięgania po środki unijne.

– Zenon starał się oswoić nas z funduszami, jednak dla mnie to ciągle czarna magia. Twórcza była część dziennikarska. Podobała mi się praca z tekstem. To było wyzwanie – wiele pojęć mnie obrażało – żartuje Joanna Wyrzykowska, dziennikarka Telewizji „Max”, współpracująca z Tygodnikiem Koszalińskim „Miasto”, nagradzana reportażystka prasowa. – Myślę, że przydatne dla tych, którzy piszą o funduszach nie na zlecenie. Choć dla nas też, bo postaram się potłumaczyć urzędnikom, że powinni mieć świadomość, do kogo skierowany jest tekst. Prezentacja „jasnopisu” genialna, to też wykorzystam w pracy, na przykład szkoląc młodych dziennikarzy.

W ramach warsztatów odbyło się również 8-godzinne szkolenie z infografiki, jako nowoczesnej i atrakcyjnej formy przekazu treści.

Infografika – świetna. Na początku sądziłam, że to grafik z redakcji powinien być na tej części warsztatów. Wykład Jacka zweryfikował mój pogląd. Spróbuję sama powalczyć w tym rejonie, może się trochę będę w stanie przestawić, bo zupełnie nie umiem myśleć obrazami – twierdzi Joanna. – Czy mi czegoś zabrakło? Nie wiem… na razie nie umiem na to pytanie odpowiedzieć. Może czasu na samodzielne napisanie takiego funduszowego tekstu i wspólne omówienie, co źle. Ale zdaję sobie sprawę, że doba nie jest z gumy – podsumowuje.

– Najbardziej jestem zadowolona z warsztatów zadaniowych, pracy z tekstem, wymienność określeń. Programowanie infografiki, zajęcia praktyczne. Osobiście dużo skorzystałam w temacie funduszy europejskich. Zaciekawiona tematem będę sięgała i szukała dalej – twierdzi Jolanta Karasińska z „Echa Barlinka”.

Projekt „Fundusze Europejskie na jedynce prasy lokalnej i regionalnej” jest realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju, współfinansowanego z Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020”.

belka

Trwa konkurs dziennikarski pod nazwą „To się dzieje. Fundusze Europejskie”. Jest on kierowany do wszystkich uczestników warsztatów organizowanych w ramach projektu „Fundusze Europejskie na jedynce prasy regionalnej i lokalnej”.

Więcej informacji

Tagi :

Aktualności, FE na Jedynkach

Udostępnij