Kutno nowym centrum turystyki?

Fundusze Europejskie zagościły w Kutnie na dobre. Wśród wielu projektów, na które pozyskano już wsparcie unijne, znalazło się też miejsce dla rozwoju turystyki. Do tej pory dość ubogie pod tym względem miasto ma szanse stać się niezwykle atrakcyjne i zachęcić rzesze turystów do odwiedzin. Wszystko za sprawą programów unijnych, które otwierają się na duże przedsięwzięcia w małych miastach.

Monopol na rozwój turystyki tylko w największych miastach wreszcie się skończył. Dzięki funduszom unijnym również małe miasta i miejscowości mogą pozwolić sobie na duże inwestycje turystyczne.

roza2

Więcej dla mniejszych

Dzięki wspieraniu równomiernego rozwoju mniejsze miasta mogą liczyć na większą przychylność ze strony instytucji odpowiedzialnych za przyznawanie środków unijnych. Naprzeciw potrzebom wychodzi Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego. Jego działanie – „Rozwój gospodarki turystycznej” okazuje się idealnym rozwiązaniem dla samorządów. To im zwykle zależy na atrakcyjnym zagospodarowaniu przestrzeni swojego miasta. Z tego programu mogą skorzystać zarówno urzędy, związki i stowarzyszenia, jak i przedsiębiorcy. Jednym z podmiotów, które starają się o takie właśnie środki pieniężne jest Urząd Miasta Kutno.

Miasto Róż
Kutno, zwane Miastem Róż liczy nieco ponad 45 tys. mieszkańców. Jest miastem położonym niemal w samym centrum Polski. Aktualnie stara się o dofinansowanie projektu o nazwie „Zielona Oś Miasta”. Starania o środki unijne są już na półmetku. Projekt został rozpatrzony pozytywnie pod względem formalnym i czeka teraz na opinię merytoryczną.

Zielona Oś Miasta
Inwestycja nosi nazwę „Zielona Oś Miasta – rozwój gospodarki turystycznej Kutna poprzez zagospodarowanie doliny rzeki Ochni”. Jest ona elementem poprawy atrakcyjności turystycznej Kutna. Obejmuje trzy główne aspekty:

  1. Budowę ścieżki turystycznej pieszo-rowerowej o długości ok. 7 km. Zostaną przy niej ustawione elementy małej architektury.
  2. Stworzenie szlaków turystycznych – różanego, historycznego, żydowskiego i sportowego. szlaki te będzie można pokonać pieszo i rowerem. Powiększy to obszar turystyczny miasta. Pozwoli też poznać jego walory turystyczne, historyczne i rekreacyjne.
  3. Budowę rozarium, gdzie na powierzchni ok. 0,9 ha prezentowane będą różne odmiany róż. Zostaną też urządzone tereny rekreacyjne przy Ochni. Plany zakładają, że powstaną tam plaże, boisko do siatkówki plażowej, tor do jazdy na rowerze, deskorolce i rolkach.

 

roza1

Główną atrakcję turystyczną „Zielonej Osi Miasta” będzie teren położony w jej środkowej części. Znajduje się on tuż obok ścisłego centrum Kutna. Koszt inwestycji wyniesie 10,5 mln zł, a wsparcie z Unii Europejskiej to nawet 7,2 mln zł.

Ile możemy dostać?
Maksymalna wartość jednego projektu nie może przekroczyć 2 mln euro. Unia jest w stanie wypłacić nam 89% tej kwoty w przypadku projektów rewitalizacyjnych. Dla pozostałych projektów możemy otrzymać 85% tej kwoty. Resztę musi stanowić nasz wkład własny.

Jak otrzymać wsparcie?
Przede wszystkim liczy się pomysł. Po jego opracowaniu musimy wypełnić wniosek wraz z wymaganymi załącznikami. Znajdziemy je w Urzędzie Marszałkowskim, lub na stronie internetowej www.rpo.lodzkie.pl.

Wniosek możemy złożyć osobiście, wysłać pocztą lub kurierem na adres:

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego:
Departament ds. Regionalnego Programu Operacyjnego
Traugutta 21/23, 90-113 Łódź
Szukasz aktualnych konkursów? Odwiedź stronę www.funduszeeuropejskie.gov.pl – to kompendium wiedzy wszystkich programach unijnych w latach 2014-2020.

Anna Augustynowicz, Gazeta Lokalna Kutna i Regionu, woj. łódzkie

belka

Trwa konkurs dziennikarski pod nazwą „To się dzieje. Fundusze Europejskie”. Jest on kierowany do wszystkich uczestników warsztatów organizowanych w ramach projektu „Fundusze Europejskie na jedynce prasy regionalnej i lokalnej”.

Tagi :

Aktualności, FE na Jedynkach

Udostępnij